Zakup mieszkania to poważna inwestycja. To inwestycja na lata i do tego wymaga sporego nakładu finansowego. Zwłaszcza kiedy chcemy kupić mieszkanie dla siebie, a nie na wynajem, staramy się jak najdokładniej przemyśleć wszystko co ważne. Jedną z takich istotnych kwestii będzie ustalenie czy lepiej wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista. Co w takim razie wziąć pod uwagę?

Oszacuj pełny koszt

Jednym z kluczowych czynników dla wielu osób jest cena mieszkania. I trudno się dziwić. Każdy z nas ma określony budżet i chciałby dostać jak najwięcej za środki, którymi dysponuje. Dlatego kiedy chcemy kupić mieszkanie zwykle interesuje nas cena za metr kwadratowy. Często jeszcze wiele osób uważa za oczywiste, że nowe mieszkanie z rynku pierwotnego będzie go kosztować więcej niż stare z rynku wtórnego. Nie zawsze jednak jest to prawda. Dużo zależy od lokalizacji. Okazuje się, że można zapłacić więcej za metr kwadratowy starego mieszkania położonego blisko centrum miasta niż nowego na obrzeżach.

Ale prawda jest taka, że zarówno w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego cena zakupu to nie jedyny wydatek. Mieszkanie z rynku pierwotnego zwykle trzeba jeszcze wykończyć, a z rynku wtórnego wyremontować. Warto więc wziąć pod uwagę czy uwzględniając te wydatki, rzeczywiście bardziej opłaca się mieszkanie z rynku wtórnego. Często okazuje się, że przeprowadzenie remontu w starym mieszkaniu kosztuje więcej niż wykończenie nowego. Musimy przecież skuwać stare kafelki, zrywać stare podłogi i zapłacić komuś za wywóz tego wszystkiego. Niekiedy trzeba też przebudować instalację elektryczną albo inaczej poprowadzić rury kanalizacyjne. Żeby więc mieć pełny obraz kosztów, warto uwzględnić także te wydatki. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję.

Gdzie tańszy czynsz?

Ten pierwszy największy wydatek, to też pierwsza rzecz jaką musimy oszacować. Drugim są późniejsze koszty związane z czynszem. Tutaj trzeba obiektywnie stwierdzić, że znacznie tańszy czynsz zapłacimy w nowym budownictwie i to właśnie dlatego, że jest nowe. Z tego względu czynsz nie będzie obejmował funduszu remontowego, który w starym budownictwie z pewnością nas nie minie. Mądrze jest o tym pamiętać.

Spróbuj przekalkulować ile w skali roku będzie Cię kosztował czynsz w mieszkaniu z rynku pierwotnego i wtórnego. Możesz być zaskoczony liczbami…

Oczywiście wybierając mieszkanie bierzemy pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, więc zajmijmy się teraz innymi sprawami.

Lokalizacja ma znaczenie

Lokalizacja dla każdego z nas ma duże znaczenie. I tutaj trzeba przyznać, że w centrum miasta lub w jego pobliżu, więcej jest mieszkań z rynku wtórnego. Przy takich starych osiedlach zwykle mamy też solidnie rozbudowaną infrastrukturę.

Z drugiej jednak strony, coraz więcej osób dostrzega jak wiele korzyści przynosi mieszkanie raczej na obrzeżach miasta. Co ważne, deweloperzy są w pełni świadomi, jak duże znaczenie ma dla nas infrastruktura, więc dbają o to, żeby budować nowe osiedla w miejscach dobrze skomunikowanych. Przykładem takiego miejsca jest powstające właśnie Osiedle LOFT Rzeszów.

Tego typu lokalizacje zapewniają dobry dojazd do każdej części miasta, a przy tym oferują ciszę, spokój i dużo kojącej zieleni. I oczywiście, co ważne, cena za metr kwadratowy jest tam niższa niż na rynku wtórnym w centrum Rzeszowa.

Udogodnienia

Następna istotna sprawa dotyczy udogodnień takich jak własne miejsce parkingowe, komórka lokatorska czy winda. O miejsca parkingowe na starych osiedlach toczy się stała walka. Kto pierwszy, ten lepszy. Ktoś zawsze musi stanąć daleko od domu. Natomiast parkingi na rynku pierwotnym są zdecydowanie lepiej przystosowane do potrzeb współczesnego człowieka. Każdy może tam mieć swoje miejsce parkingowe. Dzięki temu nie traci się czasu na krążenie wokół sąsiednich bloków polując na jakiś kawałek wolnej przestrzeni dla swojego auta.

Także nowe komórki lokatorskie zdecydowanie różnią się od starych piwnic. W tych ostatnich często urządzają sobie lokum szczury i pająki. Warto też pamiętać, że w starych budynkach mających do 4 pięter nie ma windy. Może dla młodego człowieka nie jest to wielki problem, ale czas szybko płynie, a pokonywanie schodów z wiekiem nie robi się wcale prostsze. Na rynku pierwotnym winda to standard.

Naprawdę TWOJE mieszkanie

Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednej kwestii. Jest coś, czego nie da się przeliczyć na pieniądze, a czego można doświadczyć tylko kupując mieszkanie z rynku pierwotnego. Chodzi tu o takie przyjemne uczucie, że jest się pierwszym właścicielem mieszkania. Czujesz, że to jest naprawdę Twoje mieszkanie bo nikt przed tobą tu nie mieszkał, a do tego urządziłeś je dokładnie tak, jak chciałeś. To uczucie naprawdę jest bezcenne!

Mieszkania w Rzeszowie

W Rzeszowie sporo jest mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Te pierwsze sprzedawane są w bardzo różnym stanie, dlatego naprawdę warto wkalkulować koszty remontu w cenę za metr kwadratowy. Nie oznacza to, że zakup takiego mieszkania się nie opłaca, ale dobrze jest to sprawdzić.

Stare mieszkanie ma tę zaletę, że można je remontować etapami. Nieco inaczej w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Żeby w nich zamieszkać, trzeba je wykończyć. Oczywiście tu też pewne rzeczy można odłożyć w czasie, ale jednak większość będzie na już. Pamiętaj przy tym, że pieniądze wydane na zakup i remont mieszkania to nie wszystko. Weź pod uwagę również późniejsze koszty eksploatacyjne.

I na sam koniec radzimy dobrze przemyśleć, czy lepiej będzie kupić mniejsze mieszkanie w centrum, czy jednak większe na obrzeżach Rzeszowa.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here