Od 28 czerwca 2015 r. budowa studni jest ułatwiona pod względem formalności. Zgodnie ze zmianami ustawy o prawie budowlanym, które w tym dniu weszły w życie, wykonywanie „opraw ujęć wód podziemnych” nie wymaga już ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani nawet dokonania zgłoszenia. Czasem konieczne będzie jednak uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Dowiedz się o nim więcej!

Jak wynika z bloga prawniczego Legalna Budowa, do budowy ujęcia wód od 2015 roku nie jest konieczne uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę ani nawet zgłoszenia przedsięwzięcia budowlanego. Jednak w niektórych przypadkach inwestor będzie musiał uzyskać pozwolenie wodnoprawne na budowę studni. Regulacje w tym zakresie umieszczone są w ustawie z dnia 28 lipca 2001 r. dotyczącej prawa wodnego. Zgodnie z art. 36 ust. 1 tej ustawy właścicielowi gruntu przysługuje bowiem prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie. Prawo to nie oznacza jednak uprawnienia do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Studnia głębinowa stanowi urządzenie wodne, co wynika z art. 9 ust. 1 pkt. 19d ustawy. Zasadą jest, że na wykonywanie urządzeń wodnych wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. (art. 122 ust. 1 pkt. 3). Czym ono jest?

Według definicji opartej na ustawie o prawie wodnym mianem pozwolenia wodnoprawnego określa się jeden z rodzajów zezwoleń udzielanych przez organy administracji w drodze decyzji administracyjnej. Uzyskanie decyzji pozwolenia wodnoprawnego jest warunkiem niezbędnym do szczególnego korzystania z wód powierzchniowych i podziemnych oraz do wykonywania urządzeń wodnych, do których według ustawy kwalifikują się między innymi ujęcia wody.

Czy można wybudować studnię bez konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Od zasady jak zwykle istnieją jednak wyjątki. W kwestiach związanych z pozwoleniem wodnoprawnym wyjątki te określa art. 124 ustawy o prawie wodnym. Zgodnie z tym przepisem pozwolenia wodnoprawnego nie wymaga wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód, z ujęć głębokości do 30m oraz pobór wód powierzchniowych i podziemnych w ilości nie przekraczającej 5 metrów sześciennych na dobę


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here