Wyobraźmy sobie sytuację, w której para niebędąca małżeństwem spodziewa się dziecka. Ojciec dziecka jednak nie chce uczestniczyć w dostarczaniu środków finansowych związanych z ciążą i porodem. Czy istnieje wówczas jakiś sposób, by taki mężczyzna jednak zainteresował się wspomnianymi wydatkami?

Obowiązek ojca

W takim przypadku należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Odnoszą się do tego przepisy z zakresu prawa rodzinnego. W owych okolicznościach nie ma nawet znaczenia, że para taka się rozstała np. z powodu zjawiska, które można porównać do przemocy w rodzinie, czy po prostu sytuacji, w której mężczyzna nie czuje się zobowiązany do dostarczania takich środków finansowych. Wówczas kobieta może złożyć do sądu pozew z żądaniem określonych świadczeń od ojca dziecka. Wynika to wprost z regulacji art. 141 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: Ojciec niebędący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem (np. wyprawki dziecięcej, czyli wszystkiego, co należy nabyć przed pojawieniem się dziecka na świecie) oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu (…). Wynika to z wielu czynników, m.in. takiego, iż w okresie ciąży oraz po porodzie kobieta bardzo często nie jest w stanie, a nawet nie może pracować. Mężczyzna powinien wówczas również zainteresować się tym, by potomkowi i jego matce niczego nie zabrakło.

Ważne powody

Co więcej, dalsza część przywołanego przepisu wskazuje, iż w przypadku ważnych powodów, matka może żądać, by ojciec miał udział w kosztach jej utrzymania przez okres dłuższy niż wspominane 3 miesiące. Co może stanowić taki ważny powód? Bez wątpienia będzie to np. zły stan zdrowia matki, bądź dziecka po porodzie. Z kolei, jeżeli matka z powodu ciąży lub porodu musiała ponieść inne konieczne wydatki (np. opłaty za leczenie, za ubrania ciążowe itd.) lub doznała strat majątkowych, może domagać się, by ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Oczywiście, by do tego doszło, kobieta będzie musiała przedstawić w sądzie dowody poniesionych wydatków (np. paragony). W myśl przepisów prawa rodzinnego, wszelkie roszczenia, o których była tutaj mowa przedawniają się z upływem trzech lat od dnia porodu. Ponadto, warto zaznaczyć, iż będą przysługiwały one matce, również w sytuacji, gdy dziecko urodziło się nieżywe. 

Wymogi

Co jednak jest wymagane w takich okolicznościach? Jeżeli matka chce domagać się takich świadczeń jeszcze przed porodem – ojcostwo pozwanego mężczyzny musi zostać uwiarygodnione. Kobieta musi wówczas przedstawić przed sądem dowody, iż ów mężczyzna jest ojcem dziecka (np. zestawienie daty obcowania płciowego ze stopniem zaawansowania ciąży). Jeżeli jednak ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, matka może dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa (a  więc może to nastąpić dopiero po tym, gdy dziecko się urodzi). We wszystkich wyżej opisanych okolicznościach dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy adwokata alimenty to zbyt ważna kwestia, by podchodzić do niej bez dostatecznego rozeznania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here