Praca z pojazdami wymaga odpowiedniego sprzętu, który umożliwia dojście do trudno dostępnych miejsc. Wśród najbardziej popularnych wymienia się różnego rodzaju podnośniki, kobyłki oraz najazdy samochodowe. Niektóre bardziej specjalistyczne, inne mniej. Jedna droższe, drugie tańsze. Dziś na cel weźmiemy właśnie najazdy. Czym są oraz jakie jest ich zastosowanie? Odpowiadamy.

Budowa najazdów samochodowych

Urządzenie to stworzone jest zazwyczaj z wytrzymałego materiału. Często używanym surowcem jest na przykład stal bądź tworzywo sztuczne. Konstrukcja oparta jest na budowie w kształcie rampy. Najazdy mogą być albo jednoczęściowe, bądź też dwuczęściowe. Na górnym zakończeniu najazdów często znajdziemy blokadę, która służyć ma zatrzymaniu kół samochodu tak, aby nie pojechały dalej. By model był wytrzymały korzysta się z różnych technik zwiększających jego możliwości, np. spawanie

Zastosowanie najazdów

Najazdy samochodowe umożliwiają dostęp do podwozia pojazdu dwuśladowego. W jaki sposób? Dzięki swojej charakterystycznej konstrukcji przypominającej rampę, umożliwiają samochodowi wjechanie na nie, co usytuowuje go na pewnej wysokości, pozwalającej na wejście pod spód samochodu i rozpoczęcie diagnostyki bądź naprawy. Tak więc dzięki tak prostemu mechanizmowi możemy przyjrzeć się ciężko dostępnym w samochodzie miejscom. Najazdy cieszą się niesamowitą popularnością wśród właścicieli warsztatów mechanicznych – z oczywistych powodów – jednak znaleźć je można często również w warunkach domowych. Z najazdów korzysta wielu majsterkowiczów, którzy na przykład samemu chcą podjąć się czynności serwisowych na swoim aucie.

Maksymalny udźwig i inne parametry

Najazd samochodowy jest na tyle praktyczny, że używa się go zarówno w profesjonalnych zakładach jak i podczas majsterkowania. To, czy dany model najazdów będzie nam odpowiadał, zależy od jego danych technicznych. Najważniejszy jest maksymalny udźwig. Liczy się go zazwyczaj w tonach i dostosowany jest do standardowych ciężarów dzisiejszych aut. Ważne są też oczywiście rozmiary najazdów oraz maksymalna szerokość opony, tak aby auto było bezpiecznie umiejscowione na nich, bez ryzyka opadnięcia. Waga samego urządzenia również jest bardzo ważny, gdyż często znajdziemy się w sytuacji, w której najazdy będziemy musieli przenosić. Znakomite parametry techniczne posiada model najazdów samochodowych Unicraft (https://jptech-maszyny.pl/najazdy-samochodowe-unicraft-kr-2001), które można zakupić w rozsądnej cenie w sklepie JP-Tech.

Podnośniki i kobyłki

Oprócz najazdów samochodowych, podobną rolę odgrywać mogą w warsztacie różnego rodzaju podnośniki lub też kobyłki. Podnośniki opierają się zazwyczaj na mechanizmie hydraulicznym, manualnym bądź np. magnetycznym, który z wykorzystaniem prostej fizyki unosi pojazd na wysokość. W tym przypadku samochód może być uniesiony znacznie wyżej niż w przypadku najazdów, lecz są też znacznie od nich droższe. Kobyłki z kolei służą jako “stojaki”, na których pojazd można umieścić. Nie zapewniają one jednak takiej stabilności jak najazdy, za to ich cena jest spośród wszystkich opcji zdecydowanie najmniejsza.

Najazdy samochodowe to świetne rozwiązanie w naprawdę niskiej cenie. Sprawdza się w większych warsztatach oraz małych przestrzeniach roboczych. Umożliwiają łatwą diagnostykę oraz naprawę, przy intuicyjnej i nieskomplikowanej obsłudze – po prostu warto się w nie zaopatrzyć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!