Kominek wentylacyjny to jeden z elementów systemu wentylacyjnego. Umożliwia utrzymanie poprawnej cyrkulacji powietrza w domu oraz odprowadza wilgoć i różne zapachy na zewnątrz budynku.

Co to jest kominek wentylacyjny?

Urządzenie można określić mianem jednego z podzespołów systemu wentylacyjnego. Zazwyczaj montuje się je w łazienkach, kuchniach, garażach. Kominek wentylacyjny, jak wskazuje jego nazwa, służy do wentylowania wspomnianych pomieszczeń, ale wbrew pozorom nie odprowadza szkodliwych substancji np. spalin wydobywających się z pieca grzewczego lub dymu. Do usunięcia wspomnianych zanieczyszczeń służy klasyczny komin. Na rynku budowlanym możemy znaleźć wiele modeli kominków wentylacyjnych. Tu warto wspomnieć, chociażby o tych produkowanych przez Balex.

Poszczególne modele kominków wentylacyjnych różnią się od siebie nie tylko rozmiarami, ale i kształtem czy kolorem. Podczas zakupu jednego z nich, należy zwrócić uwagę nie tyle, co na wygląd, a na średnicę. Im będzie ona większa, tym urządzenie będzie sprawniej działać. Kominek wentylacyjny powinien być także zamontowany u szczytu dachu lub przynajmniej ponad pierwszymi rzędami dachówek. Zbyt niski montaż może obniżyć wydajność urządzenia.

Jakie rodzaj kominka wybrać?

Rynek budowlany oferuje modeli kominków, lecz pamiętajmy, że zakup modelu powinien być zależny od rodzaju pokrycia dachowego. Dach pokryty blachodachówką wymaga innego kominka wentylacyjnego niż dach pokryty blachą płaską czy karpiówką. Podczas przeglądania ofert poszczególnych producentów, warto pamiętać, by wybrać model, którego wartość średnicy jest nie mniejsza niż 150 mm. Wygląd urządzenia jest raczej kwestią drugorzędną, lecz nie oznacza to, że nie należy zupełnie zwracać uwagi na design kominka. Producenci oferują je w szerokiej gamie kolorów.

Od tego, jaki model kominka wentylacyjnego wybierzemy, zależeć będzie jakość działania całego systemu wentylacji. Nie warto więc sugerować się niską ceną i kupować najtańszej wersji, gdyż może to nawet zakończyć się tragedią. Najtańsze kominki i najtańsze materiały do systemu wentylacyjnego są bardziej podatne na zniszczenia, a następstwem takiej awarii bywa niekiedy konieczność przebudowy całego systemu wentylacyjnego.

Co warto wiedzieć o montażu kominka wentylacyjnego?

Kominek znajdujący się na połaci dachu powinien być skręcony z płytą podstawową. Z kolei płyta podstawowa musi pasować do pokrycia dachowego. Dużo uwagi warto poświęcić na połączenie kominka wentylacyjnego z przewodem wentylacyjnym. W przeciwnym wypadku wentylacja nie będzie działać prawidłowo. Warto skorzystać z elastycznych połączeń, gdyż można je ustawić w dowolny sposób.

Aby system wentylacyjny działał poprawnie, należy uszczelnić wszelkie jego połączenia. W tym celu można używać kołnierzy i specjalistycznych taśm, dzięki którym do domu nie dostanie się wilgoć. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy system wentylacyjny nie będzie działa poprawnie, jeżeli nie zadbamy o poprawną cyrkulację powietrza.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here