Decyzja o tym, gdzie zorganizować ślub i wesele, nie jest łatwa. Każdej Młodej Parze zależy na tym żeby się wyróżnić, stąd coraz większa popularność wesel w plenerze. Jak zorganizować takie przyjęcie i ile trzeba zapłacić?

Wbrew pozorom organizacja ślubu i wesela w plenerze wcale nie jest taka trudna. Zarówno urzędnicy stanu cywilnego, jak i duchowni coraz chętniej zgadzają się na ślub poza Kościołem czy urzędem. Taka impreza ma bardzo wiele plusów. Ślub w plenerze to latem świetny pomysł na piękne przyjęcie, które zarazem pozwoli Młodej Parze się wyróżnić. Uroczystość pod chmurką daje też wiele ciekawych możliwości jeśli chodzi np. o motyw przewodni wesela i dekoracje – mówi Monika, redaktor z portalu lokale-wesele.pl. Będzie to też dobra opcja w przypadku przyjęć z dużą liczbą zaproszonych gości, gdyż impreza pod chmurką oznacza więcej miejsca dla rodziny i znajomych niż sala o ograniczonej pojemności. Jedyny minus to jedynie pogoda, która może pokrzyżować plany jednak i na taką ewentualność można znaleźć sposób np. postawić w ogrodzie zadaszenie czy namioty z możliwości osłonięcia od wiatru. Wesele w plenerze będzie z pewnością piękne i efektowne, dlatego warto ten pomysł rozważyć. Organizując taką imprezę trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach i wszystko dokładnie sobie zaplanować.

Formalności

Organizacja wesela w plenerze wymaga załatwienia znacznie więcej formalności niż tradycyjny ślub. Po pierwsze trzeba się udać do księdza lub urzędnika. W przypadku ślubu cywilnego konieczne będzie napisanie pisma do urzędu z wyjaśnieniem, dlaczego chcemy organizować ślub poza USC. Przy ślubie kościelnym dodatkowo obowiązkiem będzie jeszcze uzyskać stosowną licencję na ślub poza parafią. Trzeba zastosować się do wszelkich wskazówek, które uzyskamy i dopilnować, by wszystkie ustalenia zostały wdrożone w życie. Zarówno księża, jak i urzędnicy coraz przychylniej patrzą na pomysł ślubu w plenerze, dlatego z załatwieniem wszystkich formalności nie powinno więc być problemu.

Miejsce uroczystości

Młode Pary mają do wyboru wiele miejsc, gdzie mogą zorganizować swoją uroczystość, wszystko zależy od budżetu, jaki mogą na to przeznaczyć. Imprezę można zorganizować nad jeziorem, na plaży czy we własnym ogrodzie. Istnieje też coraz więcej miejsc specjalnie wydzielonych do organizowania takich uroczystości np. domy weselne czy restauracje z ogrodami przeznaczonymi na plenerowe wesela. Organizacja uroczystości w takim miejscu będzie droższa, ale też znacznie łatwiejsza i szybsza, gdyż Para Młoda nie będzie musiała zajmować się takimi sprawami, jak np. skompletowanie krzeseł i stołów, zamówienie namiotów czy stworzenie dekoracji, o wszystko zadbają bowiem profesjonaliści. Organizując uroczystość we własnym ogrodzie, większość szczegółów trzeba będzie ustalić samodzielnie np. znaleźć kogoś, kto zgodzi się nam wynająć namioty. Wcześniej trzeba upewnić się, czy zamontowanie namiotu do podłoża będzie w ogóle możliwe.

Na rynku działają odpowiednie, profesjonalne firmy, które ustawiają eleganckie, ozdobne namioty specjalnie przygotowane na przyjęcie weselne i wyposażone np. w eleganckie żyrandole. Trzeba też zadbać o odpowiednie podłoże w ogrodzie, które musi być wygodne, aby można było na nim można swobodnie tańczyć bez narażenia się na kontuzję. Jeśli podłoże będzie np. nierówne konieczne trzeba położyć parkiet lub wykładzinę.

Warto też rozważyć zatrudnienie firmy cateringowej. Taka firma przyjeżdża z własną kuchnią i obsługą, dlatego Para Młoda nie będzie musiała się o te kwestie martwić. Organizując wesele w ogrodzie koniecznie trzeba też dokładnie ustalić z zespołem muzycznym czy posiada on własne nagłośnienie i sprawdzić, czy dobrze sprawdzi się ono w danym miejscu. W przypadku ślubu plenerowego trzeba też zaaranżować miejsce, w którym będzie siedziała Para Młoda, świadkowie i urzędnik czy ksiądz. Konieczne będą tez klęczniki oraz miejsce na powieszenie godła czy krzyża. Niezwykle ważne będą też dekoracje, jak świeże kwiaty, biały dywan czy altana, pod którą będzie znajdował się ołtarz.

Koszty

Koszty uroczystości w plenerze wcale nie muszą być wyższe niż tradycyjnego ślubu i wesela. Wszystko zależy od miejsca imprezy, a także tego, czy zorganizujemy wszystko sami czy też do pomocy zatrudnimy profesjonalistów. Do kosztów imprezy należy doliczyć montaż i demontaż namiotu, przewiezienie stołów i krzeseł, zamontowanie parkietu do tańczenia, kwestię odpowiedniego nagłośnienia czy koszty dekoracji. W przypadku organizacji wesela z dala od restauracji, kuchni itd. dojdą jeszcze koszty cateringu, wypożyczenie zastawy stołowej i sztućców, agregaty prądotwórcze i wiele innych szczegółów, bez których przyjęcie nie może się obejść. Tańszą opcją jest znalezienie domu weselnego lub restauracji, które mają w swojej ofercie organizację ślubów w ogrodzie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here