Opony run flat. Czym są i jakie korzyści przynosi ich stosowanie?

2

Technologia run flat stosowana jest już od ponad 20 lat. Jej celem od początku było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku aut o naprawdę mocnych silnikach. Obecnie wykorzystuje ją zdecydowana większość największych marek oponiarskich, oferując w różnych typach i rozmiarach. Co tak naprawdę dają nam opony run flat?

Groźne konsekwencje przebicia opony

Przebicie standardowej opony pneumatycznej może mieć różne skutki. Jeśli dojdzie do tego podczas spokojnej jazdy i stosunkowo niewielkiej prędkości, zwykle po prostu powietrze zaczyna stopniowo uciekać, aż koło całkowicie osiada na sflaczałej już gumie. Dalsza jazda na kapciu jest niemożliwa, ponieważ auto przestaje prawidłowo reagować na polecenia kierowcy, a felga zwykle po dość krótkim czasie przecina oponę. Możliwe jest także uszkodzenie samej felgi i zawieszenia.

Naprawdę niebezpiecznie robi się wówczas” – tłumaczy ekspert odpowiedzialny za opony samochodowe w iParts.pl – „gdy do przebicia opony dojdzie przy dużej prędkości lub podczas wykonywania ważnego manewru (pokonywanie ostrego zakrętu lub wyprzedzanie). W takiej sytuacji pęknięta opona stanowi bardzo poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa nie tylko kierowcy i pasażerów, ale też wszystkich znajdujących się w pobliżu uczestników ruchu”. I właśnie po to, aby zagrożenie to zminimalizować praktycznie do zera, stworzono technologię run flat (a dokładniej run on flat), dzięki której przebita opona jest w stanie spokojnie poradzić sobie ze stopniowym lub nawet gwałtownym spadkiem ciśnienia.

Wady i zalety opon typu run flat

Przez lata prac nad stworzeniem „bezpiecznej opony” radzącej sobie z nagłą utratą powietrza po przebiciu powstały różne, mniej lub bardziej udane rozwiązania. Wpompowywano do kół specjalne płyny uszczelniające lub stosowano elastyczną żywicę. Jednak to właśnie technologia run flat jest obecnie uważana za najskuteczniejszą, choć bez wątpienia również najbardziej wymagającą.

Działanie technologii run flat opiera się głównie na wzmocnieniu ścianek opony w stopniu gwarantującym utrzymanie ciężaru auta nawet po utracie ciśnienia. W standardowych oponach pneumatycznych po przebiciu i ulotnieniu się powietrza boki opony załamują się i powstaje tzw. kapeć. Boki opony run flat są twarde, dzięki czemu nie dochodzi do spłaszczenia gumy, a jej kształt pozostaje praktycznie niezmieniony.

Oczywiście wszystko ma swoją cenę. W przypadku opon run flat będzie nią o ok. 20% większy ciężar każdego koła, nieco mniejszy komfort jazdy, praktyczny brak możliwości naprawy i cena wyższa niż w przypadku opon standardowych. Czy jednak nasze własne bezpieczeństwo nie jest tego warte?


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

  1. Jeśli takie rozwiązanie ma szansę uratować kierującego w nagłych sytuacjach, np gdy złapiemy kapcia przy dużej prędkości, to uważam że większa waga koła nie będzie zbyt dużym problemem. Trzeba popierać takie innowacje!

  2. Również uważam, że to świetne rozwiązanie. Teraz stosuje się wiele innowacyjnych rozwiązań, które rozwiązują wiele problemów. Ja niedawno opony kupowałem właśnie w tym sklepie iParts i wybór jest naprawdę spory. Jeżeli ktoś zastanawia się nad zakupem, warto tam zajrzeć

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here