Piękny uśmiech dzięki aparatom ortodontycznym

0

Uśmiech, to podstawa w budowaniu dobrych relacji międzyludzkich, dlatego w przypadku wad zgryzu czy innych nieprawidłowości zębowych warto skorzystać z leczenia w gabinecie ortodontycznym. Najczęściej do ortodonty trafiają dzieci w wieku 8 – 12 lat. Doświadczony lekarz ortodonta dziecięcy w Szczecinie zadba o zdrowie zębów zapewniając komfort i piękny uśmiech nawet najmłodszym pacjentom.

Korekta zgryzu  – dlaczego to takie ważne?

Prawidłowe ustawienie zębów ma istotny wpływ na jakość życia. Prawidłowy zgryz zapobiega m.in. odkładaniu się kamienia nazębnego i umożliwia lepsze oczyszczanie przestrzeni między zębami. Prawidłowy zgryz pozwala utrzymać dziąsła są w dobrej kondycji hamując rozwój drobnoustrojów. Poważne wady zgryzu mogą przyczynić się do problemów oddechowych oraz trudności podczas jedzenia, jak również zaburzać mowę powodując m.in. seplenienie. Czasem wada zgryzu wpływa na zaburzenie symetrii twarzy powodując nadmierne cofnięcie lub wysunięcie bródki.

Wady zgryzu i konsekwencje ich rozwoju

Wszystkie poważne wady zgryzu mogą powodować rozwój próchnicy, choroby przyzębia, ukruszenie zębów oraz przygryzanie warg i policzków.

Najbardziej popularną wadą jest tyłozgryz, który stanowi ok. 70% wszystkich wad. Dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego i zęby przednie nie stykają się. Przodozgryz zachodzi wówczas, gdy dolny łuk zębowy zachodzi na górny. Zgryz głęboki, gdy górne zęby zachodzą głęboko na zęby dolne, powoduje nadmierne ścieranie się zębów.

Zgryz otwarty powoduje prześwit, gdyż zęby nie stykają się ze sobą utrudniając gryzienie i żucie. Do innych poważnych wad zgryzu należą tzw. stłoczenia – zbyt duże zęby w stosunku do zębodołów oraz widoczne między zębami szpary powodujące, że zęby są odseparowane.

Różne metody leczenia wad zgryzu

Aparat ortodontyczny zaleca się opracować dla dzieci już w momencie, gdy wyrosną wszystkie zęby stałe, zazwyczaj między 11 a 13 rokiem życia.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci i młodzieży można podzielić na stałe i ruchome. Aparaty ortodontyczne przeznaczone są do korekty zębów stałych i noszone są na przez pewien czas bez przerwy. Aparat stały składa się z pierścieni i zamków zakładanych na zęby trzonowe, mocowanych do zębów klejem na bazie fluoru zapobiegającym próchnicy. Powstały druciany łuk o właściwej sile nacisku koryguje powstałą wadę.

Aparaty ruchome stosuje się do leczenia wad zgryzu w okresie rozwoju dziecka. Dotyczą leczenia uzębienia dzieci do 13 roku życia, czyli gdy dziecko ma tylko zęby mleczne i stałe (uzębienie mieszane) i służą do korygowania niewielkich wad zgryzu, m.in. niewielkich wychyleń zębów do tyłu lub do przodu. Można je nosić codziennie przez kilka godzin w ciągu dnia oraz w nocy. Dzięki temu łatwiej zadbać o higienę jamy ustnej. Aparat ruchomy, złożony z płytki akrylowej i elementów drucianych, jest dokładnie dopasowany do kształtu zębów pacjenta. Aparat nosi się na zębach górnych lub dolnych. Okres leczenie za pomocą tego aparatu jest długi – trwa nawet kilka lat.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here