Nieprzyjemne sensacje żołądkowe

0

O zatruciu pokarmowym mówimy w różnych sytuacjach. Często kojarzy nam się z niezbyt świeżym jedzeniem, nieodpowiednią higieną lub też z wyjazdem do egzotycznych krajów. Ogólnie nazywamy tak cały zespół nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego, który jest spowodowany bakteriami oraz drobnoustrojami, które znajdują się w pożywieniu. Jeśli podejrzewamy zatrucie pokarmowe, objawy jednoznacznie to potwierdzą. Do najczęściej występujących według http://natrawienie.pl/masz-zatrucie-pokarmowe-sprawdz-jak-sobie-z-nim-radzic/ należą bóle brzucha, wymioty, biegunka i złe samopoczucie.

Co mi zaszkodziło?

Jest kilka przyczyn niewłaściwego funkcjonowania układu pokarmowego. Zatrucie pokarmowe bakteryjne polega na szkodliwym działaniu bakterii i toksyn, które one wydzielają w naszym układzie trawiennym. Bardzo często ten typ spowodowany jest niewłaściwą higieną, nieodpowiednim przechowywaniem i przygotowywaniem produktów. Poza tym bakterie często namnażają się w jedzeniu przeterminowanym. Podstawowym objawem jest ból brzucha i biegunka. Pamiętajmy, że ten typ zatrucia może być bardzo groźny, ponieważ niektóre toksyny i bakterie takie jak na przykład jad kiełbasiany, gronkowiec czy salmonella wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia, a powikłania mogą być bardzo poważne, ponieważ nieraz dochodzi nawet do zaatakowania innych układów przez bakterie. Innym rodzajem jest wirusowe zatrucie pokarmowe, które objawia się wymiotami i biegunką. To częsty rodzaj szczególnie u małych dzieci i bywa dla nich dość groźny. Poza tym zatrucie pokarmowe grzybiczne jako ostatni z rodzajów jest najbardziej przewlekłym stanem. Pojawia się po zjedzeniu spleśniałego jedzenia. Dlatego tak ważnejest spożywanie świeżego i zdrowego pożywienia.

Jak się uchronić?

Podstawową zasadą w profilaktyce zatruć jest przede wszystkim spożywanie świeżego jedzenia i dbanie o higienę rąk czy też przestrzeni, w której jedzenie przygotowujemy. Poza tym musimy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu pożywienia, by nie namnażały się na nim bakterie. Te rzeczy jesteśmy w stanie w warunkach domowych bez problemu wprowadzić. Natomiast, jedząc na mieście, postarajmy się korzystać ze sprawdzonych miejsc lub ewentualnie sprawdzać opinię o lokalach w Internecie.

Gdy zaobserwujemy zatrucie pokarmowe, leczenie należy wdrożyć jak najszybciej. Pomaga zastosowanie lekkiej diety, nawadnianie organizmu i odpowiednia suplemenetacja na przykład węglem leczniczym. Zazwyczaj zatrucie leczymy w domu, są jednak takie sytuacje, gdy konieczna jest hospitalizacja takie jak na przykład stan wywołany jest przez groźne bakterie lub wirusy. Szczególną opieką obejmuje się dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here