Dom z rynku wtórnego czy pierwotnego? Sprawdź, jaką nieruchomość warto kupić

0

Decydując się na zakup wymarzonego domu zawsze pojawia się pewien dylemat. Wybrać nieruchomość z rynku wtórnego, a może postawić na rynek pierwotny? Dla ułatwienia podjęcia tej istotnej decyzji w poniższym artykule prezentujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Domy od dewelopera  to komfort i wygoda

Nowe budownictwo kusi wielu potencjalnych nabywców nieruchomości. Kupując dom od dewelopera otrzymujemy budynek, w którym wszystko „pachnie” nowością, a my jako pierwsi możemy z tego korzystać. Ogromną zachętą do zakupu inwestycji z rynku pierwotnego jest fakt, że nabywamy dom w otoczeniu zazwyczaj sąsiadów o podobnym profilu np. rodziny z dziećmi, młode małżeństwa. Domy z rynku pierwotnego mają też wiele innych zalet, a wśród nich warto wymienić:

– nowoczesne budownictwo– w inwestycjach deweloperskich stawia się obecnie na nowoczesne budownictwo i technologie. Potencjalni nabywcy mogą też postawić na budownictwo energooszczędne, które oferują doświadczeni deweloperzy w branży. Doskonałym przykładem są domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach od II-Inwestycje CL pierwszego w Polsce inwestora, który uzyskał certyfikaty NF15 i 40.

– duże możliwości aranżacyjne – otrzymując dom w stanie deweloperskim możemy aranżować wnętrza od podstaw całkowicie pod siebie. Dodatkowo wielu inwestorów na życzenie klienta na wczesnych etapach budowy umożliwia naniesienie pewnych zmian w układzie pomieszczeń.

– niskie koszty utrzymania – nie da się ukryć, że nowoczesne budownictwo generuje znacznie mniejsze koszty utrzymania, niż nieruchomości z rynku wtórnego. Dodatkowe zastosowanie nowoczesnych technologii może znacząco obniżyć np. koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.

Rynek pierwotny nie jest jednak rozwiązaniem bez wad, dlatego dla pełnego obrazu warto wspomnieć i o nich:

– konieczność wykończenia dom – kupując nieruchomość w stanie deweloperskim stajemy przed koniecznością wykończenia wnętrza budynku, by móc w nim zamieszkać. Podjęcie się takiego remontu będzie niestety generować spore koszty.

– dynamiczne zmiany w najbliższej okolicy – nabywcy nieruchomości deweloperskich muszą liczyć się, że w najbliższej okolicy mogą powstawać kolejne budynki mieszkalne. Zazwyczaj działki wybierane przez deweloperów gwarantują im możliwość dalszej rozbudowy osiedla, jeśli pierwsze jego etapy odniosą sukces.

– długi okres oczekiwania na dom – kupując nieruchomość od dewelopera bardzo często musimy liczyć się z koniecznością oczekiwania na wykończenie inwestycji.

Ogromne możliwości wyboru na rynku wtórnym

Rynek wtórny cieszy się nadal dużą popularnością, a w szczególności w mniejszych miejscowościach, gdzie inwestycji deweloperskich realizowanych jest stosunkowo niewiele. Wybierając rynek wtórny możemy nabyć gotową nieruchomość praktycznie od ręki i zaraz po sfinalizowaniu transakcji wprowadzić się do nowego domu. A oto jakie jeszcze zalety posiadają nieruchomości z rynku wtórnego:

– dom gotowy do zamieszkania – wybierając nieruchomość w „dobrym stanie” możemy praktycznie od razu w niej zamieszkać bez konieczności przeprowadzania remontów.

– możliwość poznania sąsiadów – nabywając dom na rynku wtórnym mamy możliwość zapoznania się z naszymi najbliższymi sąsiadami. Możemy podpytać ich o zadowolenie z mieszkania w danej okolicy.

– negocjowanie cen- rynek wtórny daje większe możliwości w zakresie negocjowania ceny nieruchomości.

– dogodne lokalizacje – nieruchomości z rynku wtórnego mogą być położone w bardziej atrakcyjnych lokalizacjach, niż te z rynku pierwotnego. Nie jest to jednak zasadą i wszystko zależy od indywidualnych preferencji i obszaru w którym poszukujemy nieruchomości

Dla pełnej analizy rynku wtórnego warto wymienić też wady tego typu nieruchomości:

– konieczność remontu – nabywając dom z rynku wtórnego musimy mieć na uwadze konieczność przeprowadzenia remontu. Jego zakres zależeć będzie oczywiście od stanu nieruchomości jaką nabywamy.

– przestarzałe budownictwo – kupując kilkunastoletni dom nabywca musi liczyć się, że nieruchomość będzie odbiegać standardem od nowoczesnego budownictwa. Materiały wykorzystane do budowy domu, a także technologie mogą być już znacząco przestarzałe.

– duże wydatki na utrzymanie – nieruchomości z rynku wtórnego zazwyczaj ze względu na swój wiek generują zdecydowanie większe koszty utrzymania, niż domy od dewelopera. Mowa tutaj nie tylko o kwestiach remontowych, ale też np. kosztach ogrzewania w sezonie grzewczym.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here