Pożyczka a kredyt w banku – czym się różnią?

0

Polacy coraz częściej korzystają z kredytów i pożyczek. Wpływa na ten fakt kilka czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia zbyt niski dochód przeciętnego mieszkańca kraju znad Wisły. Jednak są także inne powody rosnącego zapotrzebowania na produkty kredytowe. Częstą pobudką do wzięcia kredytu jest chęć posiadania czegoś na już. Dzięki pożyczonym pieniądzom możesz zrealizować swoje marzenie czy też zakupić potrzebny Ci towar na już, bez długoterminowego oszczędzania.

Ciekawym jest także fakt, iż Polacy łatwiej maja oddać ratę kredytu niż odłożyć na konto tę samą kwotę w ramach oszczędności.  Interesując się jednak pożyczeniem pieniędzy, warto znać jedną podstawową różnicę, której nie każdy jest świadom. Otóż zwróć uwagę, że na rynku usług finansowych dostępne są kredyty i pożyczki. Mimo, iż często oba te słowa używane są zamiennie, to jest znaczna różnica pomiędzy jednym, a drugim produktem.

Podstawową różnicą, o której powinieneś wiedzieć jest to, iż kredyty dostępne są w bankach, a pożyczki w instytucjach pozabankowych, nazywanych także parabankami. Kredyty bankowe są znane klientom od lat i swego czasu tylko one były szeroko dostępne. Z tej to racji, jeszcze parę lat temu to właśnie banki cieszyły się wielką popularnością wśród klientów chcących pożyczyć pieniądze. Jednak prawo bankowe, które dokładnie reguluje czym jest kredyt powoduje, iż coraz więcej osób szuka alternatyw dla kredytów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kredyty mają swoje minusy:

– zawsze musisz mieć jasno określony cel kredytu,

– aby otrzymać pieniądze musisz przejść przez żmudny proces weryfikacji, często zajmujący kilka dni,

– do oceny Twojej zdolności kredytowej będziesz zobowiązany dostarczyć szereg dokumentów, a wśród nich zaświadczenie od pracodawcy o uzyskiwanym dochodzie. Samo otrzymanie takiego zaświadczenie od pracodawcy zazwyczaj wydłuża czas ubiegania się o przyznanie kredytu,

– musisz posiadać stały i odpowiednio wysoki dochód, banki zazwyczaj nie akceptują dochodów osiąganych na tak zwanych umowach śmieciowych,

– w banku trudniej o promocje, gdyż każdy kredyt musi zostać obłożony opłatami, tak wynika z obowiązującego prawa,

– mając złą historię kredytową, czy też nie mając jej w ogóle, będziesz miał problemy z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku.

Każdy, kto choć raz w życiu ubiegał się o kredyt w banku, wie ile czasu i energii trzeba poświęcić, aby otrzymać pieniądze. Taką sytuację zauważyły firmy pozabankowe zajmujące się usługami finansowymi. Od kilku lat można zauważyć coraz szerszą i coraz to ciekawszą ofertę pożyczek dostępnych w parabankach. Firmy te mają dwa rodzaje pożyczek. Najpodobniejszym produktem do kredytu będzie oczywiście pożyczka ze spłatą ratalną. Takie pożyczki udzielane są na miesiące, a nawet lata. Jednak instytucje pozabankowe mają jeszcze jeden ciekawy i bardzo popularny produkt, którym są pożyczki krótkoterminowe. Zazwyczaj w tym rodzaju pożyczek, oferowane kwoty są ciut niższe niż w przypadku pożyczek ratalnych.

Jednak kwoty dostępnych chwilowych nieustannie rosną, przykładem może być Szybka Gotówka, która pożycza już nawet do 6000 złotych na okres 30 dni. Oczywiście pożyczyć możesz także mniej, zgodnie ze swoimi potrzebami. Pożyczki od kredytów różnią się kilkoma istotnymi czynnikami. Jednym z najważniejszych jest fakt, iż już w ciągu 15 minut możesz poznać decyzję firmy co do Twojego wniosku, który możesz oczywiści złożyć online. Ekspresowe tempo udzielania pożyczek i wygoda wynikająca z możliwości wnioskowania online jest bez wątpienia tym, co najlepsze w ofercie instytucji pozabankowych. Mało tego, pożyczka pozwala na:

– ubieganie się o pieniądze mimo wpisów w bazach informacji kredytowej typu BIK, KRD,

– wnioskowanie o uruchomienie środków nawet, gdy nie masz stałego dochodu na umowę o pracę,

– skorzystanie z szerokiego spektrum promocji, jak choćby pierwsza całkowicie darmowa pożyczka dla nowych klientów, wnioskujących online w wybranych parabankach.

Jak zatem widzisz różnic jest sporo. Jedno, co łączy oba produkty jakimi są kredyty i pożyczki to fakt tego, iż pożyczone pieniądze należy oddać zawsze w wyznaczonym terminie. Niestety brak spłaty może być boleśnie odczuwalny, zatem pożyczaj tak, abyś zawsze wszystko spłacił w wyznaczonym terminie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here