Współczesne perfumy

0

Kto oglądał „Piękną i bestię” ten wie jak w dawnych wiekach tworzona zapachy. Tysiące kwiatów i roślin zbieranych w ogrodach i na łąkach, następnie przynoszonych do alchemika, który w drodze prób i błędów tworzył unikalne kompozycje zapachowe. Czasami zajmowało mu to wiele lat.

Przemysł chemiczny a perfumy

O alchemikach już zdążyliśmy zapomnieć, ich miejsce zajęli chemicy, którzy wykorzystują osiągnięcia nauki do tworzenia ekstraktów zapachowych. Dzięki temu są one znacznie tańsze, co wpłynęło także na obniżenie ceny gotowego produktu, czyli perfum. Już za kilkaset zł możemy cieszyć się ulubionym zapachem.

Nie oznacza to, że pozyskiwanie ekstraktów z naturalnych składników zostało zapomniane. Dawnych alchemików zastąpili najwybitniejsi kreatorzy zapachów, którzy tworzą kompozycje wyłącznie ze składników naturalnych. Jest to proces żmudny i bardzo kosztowny, ponieważ czasami potrzeba do tego kilkudziesięciu tysięcy różnych roślin. Nic jednak nie zastąpi subtelności ich zapachu, dlatego osiągają zawrotne ceny.

Co właściwie kupujemy w perfumerii

Powszechnie perfumami określamy produkty perfumeryjne, które mają przyjemny zapach bez używania dodatkowych gazów pędnych (dezodoranty). Tymczasem prawda jest nieco inna.

Perfumy to produkt o największym stężeniu olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu, ich stężenie sięga do 40%. Te znanych marek są bardzo drogie i trudno osiągalne, np. oryginalne perfumy Clive Christian można kupić wyłącznie w Perfumerii Quality w Warszawie.

A co kupujemy w innych perfumeriach? To najczęściej wody perfumowane liderów rynku zapachowego. Dzięki zawartości tylko 10-20% ekstraktu zapachowego są znacznie tańsze, ale kompozycja zapachowa jest ta sama. Różnica wynika z dodatku wody, który wpływa na mniejszą trwałość zapachu. I tak musimy za nie zapłacić ok. 2 000 zł. Wody perfumowane innych producentów są znacznie tańsze.

Kolejną grupą produktów perfumeryjnych są wody toaletowe zawierające 4-12% ekstraktu zapachowego. Ich cena jest znacznie niższa, odznaczają się lżejszym zapachem i mniejszą jego trwałością. To najpopularniejszy produkt ze względu na dostępność ceny.

Zupełnie odrębną kwestią są produkty podrabiane o bardzo niskiej cenie i niskiej jakości.

Co więc wybieramy?

Najczęściej wodę perfumowaną oraz wodę toaletową, ich jakość jest bowiem adekwatna do ceny. Zapach jest wyrazisty i trwały.

O ostatecznym wyborze flakonika decydują również dodatkowe czynniki. Na toaletce najczęściej stoi kilka flakoników różnych perfum i to nie dlatego, że podoba się nam ich kształt.

Jak czytamy na www.perfumerianiebieska.pl , na wybór konkretnych perfum wpływ ma kilka czynników. Z reguły jesteśmy wierni jednej marce, ale wybór konkretnego zapachu to już inna kwestia. W zimie wolimy zapachy cięższe, ciepłe i intymne, w lecie preferujemy kompozycje lekkie, odświeżające. W zależności od nastroju wybieramy kompozycje kwiatowe (radosne, melancholijne) lub orientalne (tajemnicze i zmysłowe). Często też działamy pod wpływem impulsu, niestety po przyjściu do domu okazuje się, że wybór nie był trafny. Najważniejsze jest jednak byśmy z zapachem czuli się dobrze i nie jest ważne czy jest on modny, czy nie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here