Lubaczów: Nowe drzewa i krzewy w „stary parku”

0

Park podworski w Lubaczowie, zwany potocznie „starym parkiem”, doczekał się kolejnego etapu rewitalizacji. Dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawią się tutaj nowe drzewa i krzewy.

Fot. Tomasz Michalski, arch.
Fot. Tomasz Michalski, arch.

Dziś (03.11) rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji parku podworskiego w Lubaczowie będącego w zarządzie Muzeum Kresów w Lubaczowie. W bieżącym roku fundusze na ten cel pozyskano z projektu pn. „Inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski Wschodniej” realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Organizatorem projektu jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze i na cel rewitalizacji lubaczowskiego parku przeznaczyła łącznie kwotę 19,5 tys. zł. Lubaczowski projekt jest jednym z dwunastu, który uzyskał akceptację instytucji wdrażającej jaką jest NFOŚiGW.

W ramach projektu realizowane będą nasadzenia drzew występujących w przeszłości na tym terenie takich jak: lipy, klony, kasztanowce, jesiony, a także platany czy czarne olchy, które w ostatnim czasie zostały utracone wyniku zalania przez wodę w trakcie powodzi. Drzewom towarzyszyć będzie niska roślinność, która zdobiła dworskie i nie tylko ogrody w czasie historycznym. Park otrzyma kłokoczki, bzy, kaliny, derenie, głogi jak również historyczne róże, azalie i wonne jaśminowce.

W trakcie prowadzonych nasadzeń planowy jest udział dzieci i młodzieży z lubaczowskich szkół, co pozwoli uwrażliwić młode pokolenie na zagadnienia dotyczące zachowania dziedzictwa naturalnego oraz mamy nadzieję zachęci do poszanowania piękna otaczającej nas przyrody.

elubaczow.com, lubaczow.powiat.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here