Chcesz przenieść numer do innej sieci? Sprawdź jak to zrobić!

0

Duża konkurencja na rynku telekomunikacyjnym sprawia, że kolejni operatorzy przygotowują coraz atrakcyjniejsze oferty. Sprawdźmy jak zmienić swojego obecnego usługodawcę, bez narażania się na niepotrzebne koszty.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Najwięksi polscy operatorzy dysponują coraz ciekawszymi ofertami abonamentowymi. Darmowe minuty, nielimitowany internet mobilny – kolejne propozycje zachęcają nas do podpisania zobowiązania. Najważniejszym powodem, dla którego nie chcemy porzucać dotychczasowego usługodawcy, jest chęć zachowania obecnego numeru telefonu. W tym celu powstała funkcja przeniesienia numeru. Wbrew obiegowej opinii cały proces jest niezwykle prosty.

Plusy (i minusy) przeniesienia numeru

Przenoszenie numeru ma swoje zalety i (bardzo nieliczne) wady. Największym plusem jest możliwość skorzystania z ofert innych operatorów – wystarczy dokonać wyboru interesującej nas opcji i podpisać zobowiązanie. Dodatkowo nie tracimy swojego obecnego numeru, przez co nie będziemy zmuszeni wysyłać setek wiadomości z informacją o zmianie danych kontaktowych. Jedyna wada dotyczy osób, które zechcą do nas zadzwonić – poprzez funkcje przeniesienia numeru nie zawsze wiadomo, jaka sieć obsługuje wybrany ciąg cyfr. Łatwo więc o pomyłkę i naliczenie kosztów za dokonanie rozmowy pomiędzy różnymi sieciami. Uwaga – działa to również na naszą niekorzyść, warto zatem inwestować w abonamenty, gwarantujące darmowe rozmowy do wszystkich sieci.

Jak przenieść numer do nowego operatora?

 Procedurę można dokonać na trzy różne sposoby – udając się do salonu interesującego nas usługodawcy, wykonać telefon na infolinię przyszłego operatora bądź wejść na jego stronę internetową i wypełnić specjalnie przygotowany formularz. Dyspozycja przeniesienia numeru musi zostać przez nas podpisana osobiście. Oznacza to, że wybór dwóch ostatnich opcji spowoduje wizytę kuriera, przy którym dokonamy parafowania stosownych dokumentów. Zaletą wizyty w salonie jest możliwość fizycznego wyboru interesującego nas telefonu oraz podpisanie papierów bez konieczności obecności posłańca. Następnie… czekamy. Zgodnie z polskim prawem (ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. “Prawo telekomunikacyjne”  – Dz. U. z 2014 r., poz. 243 i „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych” – Dz. U. Nr 249, poz. 1670), operator zobowiązany jest rozpatrzyć wniosek przeniesienia numeru w ciągu 6 godzin (gdy złożymy wniosek osobiście), bądź 3 dni roboczych, w przypadku dokonania tego telefonicznie lub internetowo. Po pozytywnym zaopiniowaniu naszej dyspozycji, pozostaje nam wybór daty aktywacji naszej nowej usługi.

W tym miejscu zalecamy zwrócić uwagę na nasze dotychczasowe zobowiązanie. Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie numeru pomimo posiadania aktywnego abonamentu, nastąpi naliczenie kary umownej, zapisanej w naszej umowie. Kwota ta potrafi sięgnąć paru tysięcy złotych, dlatego zwarto zastanowić się, czy zerwanie obecnego abonamentu jest opłacalne. Najkorzystniejszym wyborem jest ustawienie daty przeniesienia na ostatni dzień aktualnej umowy.

W razie problemów z doborem odpowiedniego abonamentu, warto sięgnąć po wiedzę internetową. Najlepsze oferty sieci komórkowych na Komorkomat.pl podpowiadają nam, że każdy operator dysponuje bardzo atrakcyjnymi ofertami. Wystarczy porównać i już wiadomo, które usługi są dla nas najkorzystniejsze!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here