Poznaj świat pełen tajemnic, zagadek i legend z Muzeum Kresów w Lubaczowie

0

Jeżeli pragniesz ciekawie i twórczo spędzić czas, lubisz malować, interesuje Cię sztuka, historia, świat tajemnic, pełen legend, zagadek, ciekawostek – to w okresie ferii zimowych wybierz się do Muzeum Kresów w Lubaczowie. Placówka przygotowała dwa, atrakcyjne bloki tematyczne zajęć: „Po prostu maluj i „Historia bez tajemnic”.

Fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie, arch.
Fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie, arch.

„Po prostu maluj” to cykl spotkań i zajęć plastycznych do wystawy czasowej „Ciche życie. Malarstwo Jerzego Tyburskiego”. Wspólnie zwiedzamy wystawę, analizujemy obrazy. Poznajemy wybrane zagadnienia z dziedziny malarstwa i plastyki, jak: barwa, faktura, światłocień… Towarzyszą nam liczne ćwiczenia, zadania i zabawy. Wykonujemy własne prace.

W drugim tygodniu ferii zapraszamy na cykl zajęć „Historia bez tajemnic” – razem odkrywamy nie jedną fascynującą historię. Poznajemy niezwykłe początki i dzieje grodu nad Lubaczówką, losy lubaczowskiego zamku, legendę miasta, tajemnice lubaczowskiego herbu. Wspomagamy się filmami, elementami zabawy, pracujemy z muzealnymi eksponatami. Zwiedzamy ekspozycje, rozwiązujemy ciekawe zadania, wykonujemy dawne ozdoby. Niczym tropiciele stajemy na szlaku muzealnych przygód.

„Spacerujemy” także uliczkami Lubaczowa. Odkrywamy urodę i niepowtarzalność drewnianych domków, oryginalnych w swej formie i architektonicznej dekoracji. Poznajemy główne cechy „stylu lubaczowskiego” w budownictwie mieszkalnym XIX i XX w. Składamy modele drewnianych domów. Muzealne działania podsumujemy konkursem „Legenda i prawda o Lubaczowie”. Wszystkich uczestników ferii czekają nagrody i liczne atrakcje.

PROGRAM:

I TYDZIEŃ, 16 – 19 lutego – „PO PROSTU MALUJ”

WTOREK – 16 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„ALCHEMIA MALARSTWA” /7-9, 10 – 12 lat/

Kreatywność nie ma żadnych ograniczeń. Niczym w laboratorium eksperymentujemy z barwami. Powstaje wiele nowych odcieni kolorów, a ich intensywność uzależniona jest od ilości wody…

Towarzyszą nam liczne ćwiczenia i zabawy. Wykonujemy własne prace.

ŚRODA – 17 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„TAJEMNICZA KRÓLOWA ŚNIEGU” /7 – 9, 10 – 12 lat/

Ozdobiona jest klejnotami z kryształków lodu. Zamarznięte policzki przybrały niebiesko – czerwony kolor, jej spojrzenie jest zniewalająco zielone… Malujemy portret królowej w zimnych barwach. Ustalamy reguł gry, redukujemy ilość barw, uczymy się je rozpoznawać.

CZWARTEK – 18 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„NA ŚNIEGU” /7 – 9, 10 – 12 lat/

Cóż nadszedł czas, by pozachwycać się śniegiem! Nie patrzymy na niego z przerażeniem – myślimy o pięknej, białej kołderce jak o doskonałym płótnie dla naszych dzieł. Zanim wyjdziemy na mróz wykonamy proste szkice… Inspiracji szukamy na muzealnej wystawie.

PIĄTEK – 19 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„W NOWEJ ROLI” /7 – 9, 10 – 12 lat/

Co robi muszla na czubku drzewa? Dlaczego dom fruwa?

Zwiedzanie wystawy punktem wyjścia do wspólnej zabawy i działań plastycznych. Analizujemy obrazy, poznajemy podstawowe zagadnienia o barwach, wykonujemy własne prace. Zmieniamy przeznaczenie przedmiotów, przedstawiamy je w nowej roli, w nierzeczywistym, wyobrażonym świecie. Wywracamy świat do góry nogami!

II TYDZIEŃ, 23 – 27 lutego – „HISTORIA BEZ TAJEMNIC”

WTOREK – 23 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„O LUBACZOWSKIM ZAMKU W LEGENDZIE I HISTORII” /7 – 9, 10 – 12 lat/

Barwne opowieści o początkach lubaczowskiego grodu, losach lubaczowskiego zamku na tle najważniejszych wydarzeń, od wczesnego średniowiecza do lat 40. XX w. Gry, zabawy, działania plastyczne.

ŚRODA – 24 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„TAJEMNICE LUBACZOWSKIEGO HERBU /7 – 9, 10 – 12 lat/

Co to jest herb, z jakich składa się elementów? jednym słowem podstawy heraldyki krok po kroku. Zwiedzamy wystawę, na wybranych przykładach analizujemy różne rodzaje znaków herbowych. Poznajemy historie lubaczowskiego herbu. Towarzysza nam liczne ciekawostki i zadania.

CZWARTEK – 25 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„SZKLANE OZDOBY – DAWNA BIŻUTERIA” /7 – 9, 10 – 12 lat/

Odtwarzania paciorków i bransolet wczesnośredniowiecznych – warsztaty

Poznajemy historię szklarstwa oraz techniki wytwórczości szklarskiej. Wykonujemy ozdoby według poznanych na wystawie wzorów. Materiałem do wyrobu, doskonale imitującym szkło jest modelina.

PIĄTEK – 26 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„JAK DAWNIEJ DOMY BUDOWANO? O STYLU LUBACZOWSKIM” / 10-12 lat/

„Spacerujemy” uliczkami Lubaczowa. Odkrywamy urodę i niepowtarzalność drewnianych domków, oryginalnych w swej formie i architektonicznej dekoracji. Poznajemy główne cechy „stylu lubaczowskiego” w budownictwie mieszkalnym XIX i XX w. Składamy modele drewnianych domów.

SOBOTA – 27 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„LEGENDA I PRAWDA O LUBACZOWIE”- KONKURS

Muzealne działania podsumujemy konkursem. Wszystkich uczestników ferii czekają nagrody i liczne atrakcje.

Rezerwacja zajęć: Dział Oświatowy, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Sobieskiego 4, 37 – 600 Lubaczów, tel. 16 632 18 02.

Koszt zajęć: 5.00 zł od dziecka.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here