Ciepły dom przez cały rok

0

Klimat umiarkowany, który dominuje w naszym kraju sprawia, że jesteśmy zmuszeni szukać rozwiązań zapewniających naszej nieruchomości ciepło i komfort w miesiącach zimowych. Żeby centralne ogrzewanie funkcjonowało efektywnie, trzeba jednak pomyśleć o kilku wspomagających rozwiązaniach.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Dobra izolacja to podstawa.

Żeby maksymalnie ograniczyć straty ciepła i tym samym podnieść efektywność funkcjonowania centralnego ogrzewania, należy zadbać o odpowiednią izolację ścian i dachu. Wykorzystajmy do tego celu komponenty takie jak styropian lub wełna mineralna, które posiadają niski stopień przepuszczalności cieplnej i tym samym stanowią doskonały materiał izolujący. Istnieje wiele metod ocieplania, stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Można także użyć specjalistycznych pianek, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych materiałów ocieplających. Ważne jest również zaizolowanie okien i drzwi, przez które także wydostaje się sporo ciepła, a nieszczelne elementy wpuszczają zimne powietrze. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i pierwszymi mrozami, warto uszczelnić stolarkę drzwiową i okienną. Warto też dokonywać regularnych przeglądów, a w razie potrzeby zlecić regulację okien z PCV i wymianę uszczelek. Możemy również zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowców.

Nie zasłaniajmy kaloryferów.

Zasłanianie kaloryferów meblami, ciężkimi zasłonami i innymi elementami wystroju wnętrza to zmora polskich mieszkań. Takie zabiegi są polecane przez wielu dekoratorów wnętrz, jako dobry sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Warto jednak odnieść się do względów innych niż estetyczne. Z praktycznego punktu widzenia zasłanianie i zabudowywanie kaloryferów to duże straty ciepła. Starajmy się więc zorganizować przestrzeń w mieszkaniu w taki sposób, żeby maksymalnie odsłonić grzejniki. Dzięki temu ciepło nie będzie grzało mebla, a swobodnie rozprzestrzeniało się po całym pokoju. Zrezygnujmy z długich zasłon i firanek, przesuńmy meble, ograniczmy suszenie prania na kaloryferach. Nie warto też ich zabudowywać, chociaż w wielu mieszkaniach można spotkać się z takimi rozwiązaniami. Jeśli już musimy – wybierzmy ażurową obudowę. Te proste w gruncie rzeczy zabiegi mogą znacząco poprawić cyrkulację powietrza i przyczynić się do zwiększenia poziomu komfortu termicznego w mieszkaniu. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania to warto zastosować się do takich drobnych wskazówek.

A może ogrzewanie podłogowe?

Znakomitym pomysłem na dogrzanie pomieszczeń jest zamontowanie ogrzewania podłogowego, które znakomicie spełnia swoją rolę np. pod zimnymi kafelkami w łazience. Dzięki temu rozwiązaniu po wyjściu z kąpieli mamy szansę stanąć bosą stopą na ciepłą powierzchnię, co na pewno będzie poprawiało komfort życia w zimowe miesiące. Montując ogrzewanie podłogowe należy jednak pomyśleć o izolacji termicznej, która może być wykonana z wielofunkcyjnej pianki poliuretanowej. Na posadzce spryskanej specjalistycznym sprayem montaż elementów grzejnych będzie przebiegał o wiele efektywniej. (źródło: http://www.kumibex.pl/)


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here