Szatnia w zakładzie pracy – czy to konieczność?

0

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielają nam przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, które zobowiązują każdego pracodawcę do stworzenia odpowiedniej szatni dla personelu. Jak powinna ona wyglądać, aby spełnić wszystkie wymogi?

fot. Archiwum
fot. Archiwum

Zgodnie z literą prawa każdy właściciel firmy ma obowiązek stworzyć miejsce do przebierania dla personelu. Jest to podyktowane także względami praktycznymi, każdy pracownik musi mieć miejsce, gdzie zostawi swoją prywatną odzież i rzeczy osobiste. Zaprojektowanie i stworzenie tego rodzaju pomieszczenia nie jest jednak rzeczą ani łatwą ani prostą. Konkretne przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r precyzują wygląd, wyposażenie oraz wielkość przestrzeni higieniczno-sanitarnych w każdym przedsiębiorstwie.

Poznaj przepisy ogólne i zasady BHP

Według obowiązującego prawa wyróżnia się cztery rodzaje szatni:
– odzieży własnej pracowników,
– odzieży roboczej i ochronnej,
– podstawowe,
– przepustowe.

Szatnia odzieży własnej – Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce przeznaczone do przechowywania odzieży wierzchniej każdego z pracowników. Pomieszczenie należy wyposażyć w szafy indywidualnego użytku. Zazwyczaj są to zamykane pojedyncze, metalowe szafy, specjalnie produkowane do tego typu użytkowania. (źródło: http://erabox.pl/ ) Wspomnianych wymagań dotyczących szaf nie musimy spełniać jeśli planujemy stworzyć szatnię wieszakową. W obu przypadkach konieczne będzie zaprojektowanie i wykonanie dwóch osobnych obiektów z podziałem na płeć, osobne przebieralnie dla mężczyzn i dla kobiet. Odstępstwa od tej zasady możemy dopuścić się tylko w wypadku, gdy podczas jednej zmiany pracuje nie więcej niż pięć osób. Według norm określonych przez prawo w takiej szatni pracodawca musi zapewnić 0,3 metra kwadratowego wolnej powierzchni dla każdego pracownika. Ciekawostką jest to, że żaden przepis nie precyzuje jak w praktyce sprawdzić wielkość wolnej powierzchni przypadającej na pracownika.

Szatnia odzieży roboczej i ochronnej – Ten typ przebieralni stosowany jest najczęściej w przypadku, gdy odzież robocza pracownika ulega nadmiernemu zabrudzeniu. Według wytycznych ma być ona połączona z umywalniami.

Szatnia podstawowa –Pracodawca zamiast tworzyć dwa oddzielne miejsca na odzież własną i odzież roboczą, może stworzyć jedną szatnię zwaną potocznie podstawową. W tej wersji pracownik powinien mieć oddzielną szafkę na odzież wierzchnią i oddzielną na odzież roboczą. W przypadku szatni wieszakowej, powinny być wyznaczone osobne wieszaki na odzież wierzchnią i osobne na odzież roboczą-ochronną.

Szatnia przepustowa – To pomieszczenie o bardzo specyficznej budowie, tworzone zazwyczaj w zakładach, w których pracownicy stykają się z substancjami niebezpiecznymi lub zakaźnymi. Specyfika tego miejsca polega na tym, że szatnia odzieży roboczej z szatnią odzieży wierzchniej połączona jest za pomocą węzła sanitarnego zawierającego natryski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here