Wypadek w pracy – poznaj swoje prawa

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Każdego roku w Polsce prawie 90 tysięcy osób ulega wypadkom przy pracy. Warto więc znać swoje prawa, by w razie nieszczęścia wiedzieć, jak dochodzić swoich praw.

By można było mówić o wypadku przy pracy osoba poszkodowana musi być zatrudniona na umowę o pracę lub umowę zlecenie – ważne jest tzw. ozusowienie umowy, czyli odprowadzenie składek do ZUS.

Kiedy dochodzi do wypadku przy pracy?

O wypadku przy pracy można mówić dopiero wówczas, gdy spełnione będą cztery podstawowe kryteria: musi być to zdarzenie nagłe i wywołane przez czynniki zewnętrzne, które powodują trwały uraz. Wypadek musi mieć też związek z wykonywaną pracą. Za wypadki lekkie uznawane są urazy, po których poszkodowany wraca do zdrowia w ciągu maksymalnie 28 dni do pełnego zdrowia. Wypadki ciężkie powodują trwałe następstwa lub niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy. Oddzielna kategorię stanowią wypadki śmiertelne. Jeśli wypadkowi ulegną z tych samych przyczyn co najmniej dwie osoby jednocześnie, wówczas jest to traktowane, jak wypadek zbiorowy.

Co istotne, by zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy poszkodowany musi wykonywać zwykłe czynności określone zakresem obowiązków lub polecenie przełożonego. W tych kryteriach mieści się także podróż służbowa, działania zlecone przez związki zawodowe działające w zakładzie pracy, a także, gdy pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy – na przykład przemieszczał się z siedziby firmy do miejsca wykonywania obowiązków służbowych np. na miejsce spotkania z kontrahentem.

Świadczenia po wypadku

Warto wiedzieć, jakie świadczenia przysługują, gdy zdarzy się wypadek przy pracy, a jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim zasiłek chorobowy będzie wypłacany w pełnej wysokości wynagrodzenia brutto przez cały okres leczenia. Jeśli po zakończeniu leczenia potrzebna będzie rehabilitacja przysługuje zasiłek rehabilitacyjne, który także jest równy pensji brutto. Jeśli natomiast z jakichkolwiek przyczyn po wypadku pensja pracownika ulegnie obniżeniu – na przykład nie będzie mógł pracować na dotychczasowym stanowisku, wówczas różnicę w wynagrodzeniu pokryje zasiłek wyrównawczy.

Za każdym razem pracownikowi lub jego rodzinie (gdy dojdzie do wypadku śmiertelnego) przysługuje także jednorazowe odszkodowanie po wypadku. Jego wysokość jest uzależniona od wielu czynników, w tym także od poniesionego uszczerbku na zdrowiu (uszczerbek ten określa specjalna komisja lekarska).

Warto także wiedzieć, że w przypadku, gdy z powodu wypadku nie będzie możliwy powrót do dotychczas wykonywanej pracy, poszkodowanemu przysługuje renta szkoleniowa, która będzie wypłacana przez okres, w czasie którego pracownik będzie zdobywał nowe kwalifikacje zawodowe.

Uwaga! Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie przysługuje jeśli doszło do niego z winy pracownika – na przykład zlekceważył on obowiązujące wytyczne, nie przestrzegał przepisów BHP lub innych przepisów obowiązujących w miejscu pracy. Odszkodowanie nie przysługuje także osobom, które były pod wpływem alkoholu, narkotyków lub niedozwolonych leków.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here