Koncepcja architektoniczna Jakuba Magonia wyróżniona na konkursie w Warszawie

5

Koncepcja architektoniczna Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy opracowana przez lubaczowskiego architekta Jakuba Magonia została wyróżniona w konkursie zorganizowanym przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Koncepcja Jakuba Magonia.
Koncepcja Jakuba Magonia.

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej Izby Pamięci wraz z Murem Pamięci Cmentarza Powstańców Warszawy na stołecznej Woli. Konkurs wzbudził spore zainteresowania, a nadesłano na niego 107 prac z wielu renomowanych pracowni architektonicznych z całego kraju. Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody, pięć wyróżnień finansowych i dwa honorowe. Jedno z wyróżnień i nagroda pieniężna w kwocie 8 tys. zł trafiła do lubaczowskiego architekta Jakuba Magonia.

Jego praca została wyróżniona za jednoznaczne określenie strefy wejścia na cmentarz bez jakiejkolwiek ingerencji w przestrzeń zielonej doliny istniejącego założenia parkowego. W ocenie sądu konkursowego, także sposób oddzielenia przestrzeni przynależnej cmentarzowi poprzez zlokalizowanie elementów Muru Pamięci od strony zabudowy sąsiedniej (Schronisko Caritasu) wydaje się bardzo korzystne.

Koncepcja Jakuba Magonia.
Koncepcja Jakuba Magonia.

W Izbie Pamięci ma być prezentowana wystawa stała poświęcona życiu w okupowanej stolicy wraz z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu znajdą się imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych na nekropolii.

Koncepcja Jakuba Magonia.
Koncepcja Jakuba Magonia.

Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli powstały w 1945 r. to największy cmentarz wojenny Warszawy. Spoczywa na nim ok. 104 tys. uczestników powstania warszawskiego, ofiar cywilnych oraz żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej.

To nie pierwszy sukces 33-letniego Jakuba Magonia. Jesienią 2014 roku zajął on drugie miejsce w konkursie na koncepcję przebudowy nawierzchni trzech deptaków w Rzeszowie, a kilka lat wcześniej wraz z Przemysławem Fojcikiem i Tomaszem Leszczyńskim (SUBarchitektura) oraz z Danutą Fredowicz (ESAL) wygrał konkurs na modernizację i rozbudowę warszawskiego Teatru Ochoty.

Jakub Magoń jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i na co dzień pracuje w własnym biurze projektowym w Lubaczowie.

elubaczow.com, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

5 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here