Prawidłowe wyciszenie pokoju – krótki poradnik dla początkujących audiofilów

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Każdy miłośnik wysokiej jakości dźwięku wie jak ważna jest odpowiednia izolacja akustyczna. Pomieszczenie, w którym znajduje się sprzęt grający musi być odpowiednio zabezpieczone przed dobiegającym z zewnątrz hałasem, a każdy dźwięk musi brzmieć czysto i wyraźnie. Poniższy poradnik ma na celu podpowiedzieć początkującym audiofilom, jak zadbać o odpowiednią izolację akustyczną pokoju.

Proporcje i geometria

Doświadczenia akustyków pokazują, że kształt pomieszczenia ma ogromny wpływ na jakość dźwięku. Pokoje kwadratowe, wąskie oraz duże, połączone z klatką schodową wnętrza są wysoce niewskazane. Fale dźwiękowe zamiast odbijać się od ścian, rozchodzą się po całym domu, praktycznie uniemożliwiając komfortowe słuchanie muzyki. Optymalny stosunek wymiarów to 1:1,28:1,54 (gdzie 1 opisuje wysokość pomieszczenia).

Współczesne wnętrza posiadają równoległe ściany, co niekorzystnie wpływa na jakość dźwięku. Idealnym rozwiązaniem jest pomieszczenie okrągłe lub owalne, w którym słychać każdy szept. Jest to jednak praktycznie niemożliwe, chyba, że projektujemy dom z myślą o pokoju dla audiofila.

Ekrany oraz aranżacja wnętrza

Na kształt pomieszczenia zazwyczaj nie mamy wpływu, ale nie oznacza to, że jesteśmy bezsilni w kwestii poprawy jego akustyki. Wyciszając ściany za pomocą ekranów akustycznych, paneli akustycznych oraz mat dźwiękochłonnych możemy znacząco polepszyć jakość doznań płynących ze słuchania muzyki. Należy pamiętać, że ostawiane ekrany akustyczne najlepszy efekt izolujący dają wtedy, gdy są nieco odsunięte od ścian.

Odpowiednia aranżacja wnętrza również może bardzo poprawić jego akustykę. Wpływ na nią ma wszystko, nawet materiał jakim wykończone są ściany. Gips zupełnie inaczej pochłania dźwięk niż powierzchnia pokryta np. tkaną tapetą.

W dobrym odbiorze przeszkadzają również szklane powierzchnie. Poza odbijaniem fal dźwiękowych, często wpadają w rezonans, który potrafi bardzo zakłócić czystość brzmienia.

Sposób na szybkie poprawienie akustyki stanowią mobilne elementy pochłaniające i rozpraszające dźwięki, takie jak pułapki basowe w narożnikach oraz drewniane płyty z perforacją.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki to jedynie zarys czynności, jakie należy wykonać by cieszyć się w pełni profesjonalnym pomieszczeniem akustycznym. Proces jego tworzenia jest długi i dość kosztowny, jednak miłośnicy czystego brzmienia nie powinni się przedwcześnie zrażać. Wiele z koniecznych elementów można wykonać samodzielnie, korzystając z rad doświadczonych audiofilów. (Źródło: http://www.sklep.bestaudio.pl/ )


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here