Jak skutecznie zarządzać czasem – zbiór porad

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Każdy menadżer czy przedsiębiorca wie jak ważne jest zarządzanie pracą oraz dostępnym czasem. W którymś momencie swojego życia przechodzi przez kurs zarządzania lub przynajmniej czyta na ten temat jakąś książkę. Korzystając z wielu papierowych rozpisek i elektronicznych aplikacji wciąż zadają sobie następujące pytanie: Dlaczego korzystając z tych wszystkich ułatwień wciąż nie mogę zrobić wszystkiego, co sobie założyłem?

Odpowiedź jest prosta – wszystko czego nauczyliście się o zarządzaniu czasem jest kompletną stratą czasu. Aby móc czymś zarządzać, trzeba najpierw zrozumieć co to jest i w jaki sposób działa.

Dwa rodzaje czasu

Istnieje czas zegarowy (60 sekund to minuta, 60 minut to godzina, a 24 godziny to doba), który biegnie równo i czas rzeczywisty, który jest względny. Ciągnie się lub przyspiesza w zależności od tego co robimy – po dwugodzinnym siedzeniu w poczekalni czujemy się jakbyśmy spędzili w niej 10 lat, zaś patrząc na naszą 10-letnią córkę trudno nam uwierzyć, że tak szybko dorosła.

Co zatem określa świat, w którym żyjemy – czas zegarowy czy czas rzeczywisty? Odpowiedź na nie tkwi w naszym umyśle. My go tworzymy i my nim zarządzamy poprzez myślenie, mówienie oraz działanie.

Zostań panem własnego czasu!

Przedsiębiorcy często czują się rozerwani pomiędzy wieloma czynnościami. Mimo, iż pewnych zakłóceń nie da się wyeliminować, można zaplanować sobie ilość czasu przeznaczoną na każde z nich. Porady do których warto się w takiej sytuacji zastosować to:

  1. Nosić ze sobą zapis myśli, rozmów i działań na cały tydzień. Pomoże on nam zrozumieć w co inwestujemy nasz czas i które z tych czynności są produktywne.
  2. Przeznaczyć czas na wszystkie czynności ważne z perspektywy naszej działalności.
  3. Planować zakłócenia i przeszkody. Należy brać pod uwagę wszystkie rzeczy, które mogą oderwać nas od naszego pierwotnego planu.
  4. Poświęcić przynajmniej 30 minut na zaplanowanie swojego dnia. Bez odpowiedniego planu nawet nie zaczynajmy.
  5. Poświęcać przynajmniej połowę czasu na myśli, rozmowy i działania, które są najbardziej produktywne.
  6. Korzystać z tabliczki „Nie przeszkadzać” kiedy absolutnie musimy wykonać jakieś zadanie.
  7. Wyćwiczyć odporność na telefony, SMS-y oraz maile, które odwracają naszą uwagę od wykonywanej pracy. Na odpowiedzi przeznaczmy określoną ilość czasu, np. pod koniec dnia.

Stosując się do powyższych porad nie tylko usprawnimy zarządzanie czasem, ale również podniesiemy wydajność. Skupmy się na priorytetach, dokładnie zaplanujmy działania i spróbujmy trzymać się planu. Efekty nie każą na siebie długo czekać.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here