Lubaczów: 5 lat Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej

2
fot. lubaczow.powiat.pl
fot. lubaczow.powiat.pl

1 września minęło 5 lat od powstania Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej w Szpitalu Powiatowym w Lubaczowie. Od tego czasu ortopedzi przeprowadzili 4 tys. zabiegów, w większości mało inwazyjnych i rozwijali enodplastykę biodra i kolana.

Oddział, który dziś dysponuje 26 łóżkami, uruchomiono 1 września 2008 roku. Na oddziale pracuje 3 lekarzy specjalistów- traumatologów. 3 dwuosobowe zespoły (lekarz i asystent) pracują w systemie konsultanckim. Jeden zespół odpowiada za pacjenta od początku do końca jego pobytu na oddziale. Lekarze dysponują sprzętem do wykonywania zabiegów na wysokim poziomie, salą operacyjną z artroskopem i „ramieniem c”. Współpracują z Oddziałem Intensywnej Terapii, którego lekarze rozwijając anestezję regionalną umożliwili ortopedom wykonywanie operacji np. w zakresie artroskopii barku. Specjaliści z Oddziału Ortopedycznego mają też do dyspozycji Zakład Radiologii z tomografem, cyfrowym RTG i USG. Na oddziale działa pracownia fizyko- i kinezyterapii, dzięki czemu pacjenci od samego początku pobytu są usprawniani i rehabilitowani, co pozwala im szybciej wrócić do sprawności ruchowej.

– Najważniejsze, że udało się nam ruszyć z oddziałem, bo jeszcze kilka lat temu powiat z ogromnym zapotrzebowaniem na pomoc ortopedyczną, był jej zupełnie pozbawiony. Dzisiaj możemy się pochwalić 4000 tysiącami wykonanych procedur operacyjnych, w większości mało inwazyjnych, artroskopowych, ale i odpowiadających na potrzeby społeczeństwa, czyli przyjmowaniem pilnych przypadków, złamań, które na bieżąco reponujemy i zaopatrujemy operacyjnie. Przez cały czas rozwijaliśmy też sukcesywnie endoprotezoplastykę biodra i kolana, które są dziś podstawowymi zabiegami, pozwalającymi walczyć z epidemią choroby zwyrodnieniowej stawów – tłumaczy dr n. med. Bogusław Rydzak, specjalista- traumatolog ze szpitala w Lubaczowie.

Oprócz pacjentów z terenu powiatu lubaczowskiego, lekarze operują też mieszkańców sąsiednich powiatów, głównie jarosławskiego oraz województwa lubelskiego. Ortopedzi przyjmują również w przyszpitalnej Poradni Ortopedycznej, w której odbywa się m.in. kwalifikacja pacjentów do zabiegów planowych, wykonywane jest USG bioderek u dzieci i zmiana opatrunków. Ortopedzi będą mieć coraz więcej pracy, bo polskie społeczeństwo szybko się starzeje, a to z kolei przełoży się na zwiększone zapotrzebowanie na pomoc ortopedyczną.

– Szacuje się, że wyraźnie nasze społeczeństwo zacznie się starzeć już w 2015, a w Unii Europejskiej do 2035 roku przyrost osób w wieku powyżej 65 roku życia będzie największy właśnie w naszym kraju. Dlatego ortopedia wchodzi w wiek rozkwitu. Wcześniej powstawały niezbędne oddziały kardiologiczne i kardiochirurgiczne, potem neurologiczne. Rynek jest już nimi nasycony, a teraz przyszła kolej na oddziały ortopedyczne, które pomagają wrócić wiekowym osobom do sprawności i utrzymać ją jak najdłużej. Inwestycja w ortopedię jest więc podstawą zwalczania niepełnosprawności w społeczeństwie – uważa dr n. med. Bogusław Rydzak.

Źródło: lubaczow.powiat.pl

2 komentarze

  1. Jestem po operacji palucha koślawego w tym szpitalu i dzielę się pozytywnymi odczuciami pobytu na oddziale ortopedii. Personel bardzo miły i uczynny ,cały czas obsługa lekami znieczulającymi bez dodatkowych próśb pacjenta.Przygotowanie do operacji i wszelkie informacje po zabiegu przekazane szczegółowo. Pochodzę z innego województwa i polecam w razie potrzeby korzystanie z usług tego oddziału Wszystkich serdecznie pozdrawiam. Dorota

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here