Podkarpacie na trzecim miejscu w wykorzystaniu unijnych funduszy

0

Podkarpacie znalazło się na trzecim miejscu w kraju pod względem wykorzystania w ubiegłym roku pieniędzy unijnych – konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ciągu minionych 12 miesięcy podkarpackie firmy, instytucje i samorządy sięgnęły aż po 1 mld 160 milionów złotych. W rankingu pieniędzy wydanych od początku realizacji programu nasz region okazał się bezkonkurencyjny.

Filharmonia Podkarpacka. To jedna z inwestycji, na którą w ubiegłym roku przeznaczono najwięcej funduszy z unijnej kasy. Aż 85 procent środków potrzebnych na generalny remont Filharmonii udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego. To była kwota ponad 30 mln zł.

2010 rok był czasem, w którym statystyki wydanych pieniędzy z funduszy europejskich wyraźnie poszły w górę. Rekordowe wydatki zanotowały wszystkie województwa. Podkarpacie znalazło się na trzecim miejscu, zaraz po województwach – opolskim i pomorskim. A w rankingu wydanych pieniędzy od początku realizacji programu uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu. W sumie na realizacje wszystkich projektów przeznaczono 4 i pół miliarda złotych. 85 procent tych środków zostało już rozdzielonych.

Z funduszy unijnych skorzystali także podkarpaccy strażacy. Dzięki dofinansowaniu z RPO realizują projekt „Bezpieczne Podkarpacie”. W nowy sprzęt zainwestowała też rzeszowska firma ZETO. Trzy czwarte unijnej kasy, którą dostała, zainwestowała w rozbudowę tej serwerowni. Wraz z upływem czasu, chętnych do skorzystania z unijnych pieniędzy ciągle przybywa. Wszystkie województwa objęte programem, które do końca roku rozliczyły 20 procent pieniędzy z RPO walczą teraz o dodatkowe środki z Brukseli. W sumie do podziału jest 512 mln euro. Które województwo i ile dostanie będzie wiadomo w pierwszym kwartale roku.

Źródło: TVP Rzeszów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here