Wędkarstwo spinningowe daje swoim zwolennikom ogrom możliwości. Gwarantuje odpowiednie warunki dla miłośników dużych drapieżników, ale także tych najmniejszych. Mikro jigi to niewielkie przynęty dedykowane dla lekkiego spinningu, jednak ich skuteczności doceniana jest także w wędkarstwie muchowym. Mikro jigi z roku na rok zyskują na popularności, a wiedza o nich samych i ich zastosowaniu zdecydowanie wzrasta. Oto co warto wiedzieć na początek.

Mikro jigi – wędkarstwo lekkie

Przynęty takie jak mikro jigi (https://www.corona-fishing.pl/mikro-jigi/) doskonale sprawdzają się w wędkarstwie lekkim, ale też w ultra lekkim. Oczywiście potrzebny nam będzie do tego jeszcze odpowiedni sprzęt, jednak w obecnych czasach sklepy wędkarskie oferują niesamowity wybór. Jednym z nich jest Corona Fishing – tu z łatwością dobierzemy cały zestaw. Dobrze dopasowany pod względem czułości sprzęt ma tu kluczowe znaczenie, gdyż brania w przypadku mikro jigów są niebywale delikatne, a ich wyczucie wymaga sporych umiejętności.

Budowa tej niewielkiej przynęty jest dość charakterystyczna, a największą rolę odgrywa tu główka. Główka może być wykonana zarówno z ołowiu, bardzo ciężkiego wolframu, jak i mosiądzu, a jej podstawowym zadaniem jest obciążenie przynęty. Od ciężkości przynęty zależy z kolei to jaką będzie mogła osiągać głębokość i jak łatwo wprowadzimy ją w odpowiedni ruch. Co ważne, wędkarze doceniają wygląd, ale też konstrukcję mikro jigów.

Mikro jigi odwzorowują swoim wyglądem najmniejsze wodne organizmy i niewielkich rozmiarów robaczki. Ręcznie robione egzemplarze są niemal identyczne jak te żywe, dlatego często nazywane są małymi dziełami sztuki. Wykorzystujemy je do łowienia takich ryb jak klenie i jazie, a także popularne i cenione pstrągi. Zdaniem wędkarzy nieocenione są także w połowie białorybu (https://www.corona-fishing.pl/bialoryb/). Mikro jigi dostępne są w niezwykle bogatej ofercie kolorystycznej, co jeszcze bardziej rozszerza ich zastosowanie. Dodatkowo dzięki wzbogaceniu ich w bezzadziorowy hak pozwalają na bezpieczne odhaczanie złowionych ryb, co jest obecnie niezwykle cenione.

Mikro jigi – łowimy z opadu

Mikro jigi najczęściej prowadzone są w delikatnym opadzie. Przy jednoczesnym niezwykle wolnym przeciąganiu doskonale odznaczają się na tle tafli wody. Jigowanie polega na skakaniu przynęty w wodnej toni. Ruch ten uzyskujemy podbijając przynętę za pomocą kija lub kołowrotka. Jest to niebywale efektywne, a jednocześnie skuteczne, gdyż uzyskujemy w wodzie wielowymiarowe ruchy. Przewrotnie skaczące mikro jigi zachowują się niemal identycznie, jak naturalne wodne organizmy i właśnie dlatego są tak bardzo skuteczne.

Niezależnie od tego, czy mikro jigi pracują bliżej dna, czy w okolicach powierzchni wody, wszędzie wywołują sporo zamieszania. Oczywiście miejsce prowadzenia naszej przynęty powinno być w największym stopniu dopasowane do gatunku ryby, jaką zechcemy upolować, a możliwości jest sporo. Dla wielu wędkarzy łowienie na mikro jigi stanowi pewien rodzaj wyzwania, tym bardziej cieszy wiadomość, że możemy wykorzystywać je praktycznie w każdych warunkach i na każdym łowisku, niezależnie od tego, jak bardzo jest wymagające. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here