W Cieszanowie upamiętniono 80. rocznicę zbrodni OUN i UPA na polskich mieszkańcach miasta. Z tej okazji w piątek, 10 maja, odbyła się m.in. sesja popularnonaukowa.

Obchody rozpoczęły się w kościele pw. św. Wojciecha mszą świętą odprawioną w intencji pomordowanych. Następnie delegacje władz samorządowych, IPN Oddział w Rzeszowie na czele z dyrektorem Oddziału dr. hab. Dariuszem Iwaneczko, przedstawiciele ŚZŻ AK Koło Lubaczów, młodzież i mieszkańcy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej i Konfliktu Polsko-Ukraińskiego. Później odbyła się sesja popularnonaukowa w Domu Senior Plus, gdzie historycy i badacze prezentowali swoje referaty. Byli wśród nich dr Joanna Karbarz-Wilińska i Bartosz Januszewski z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, dr Wojciech Hanus, dr Tomasz Bereza i Barbara Kościelny z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Tomasz Róg, badacz niezależny z Cieszanowa.

Podczas sesji omawiano stosunki polsko-ukraińskie, kontekst historyczny zbrodni oraz konsekwencje dla regionu. Tematyka poszczególnych wystąpień była skoncentrowana na tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Wołyniu, Cieszanowie i okolicach.

Ponadto dostępne było stoisko wydawnicze Instytutu Pamięci Narodowej, które umożliwiało uczestnikom zakupienie publikacji poświęconych tematyce zbrodni i historii Polski.

Organizacja obchodów miała na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar, ale także propagowanie wiedzy historycznej. Przeszłość może być dzięki temu lepiej zrozumiana i przekazywana kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie zapomnieć o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Cieszanowie 80 lat temu. Pamiętajmy, że nocą z 3 na 4 maja 1944 roku oddział UPA napadł na Cieszanów. W wyniku tej agresji spłonęło 90 procent zabudowań. Zabito niewinnych ludzi, którzy stawili opór. Agresorzy zabili też mieszkańców, którzy dzień wcześniej odmówili wyjścia z miasta do Narola kontrolowanego wtedy przez Armię Krajową.

Galeria zdjęć, fot. IPN Rzeszów.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here