Nieleczona próchnica przyczynia się do zapalenia miazgi, pokłosiem czego jest zgorzel zęba. Schorzenie to powstaje najczęściej w momencie, kiedy uszkodzenie tkanek jest już nieodwracalne. W sytuacji, gdy do tego dojdzie, konieczna jest natychmiastowa interwencja stomatologiczna. Bowiem nieleczona zgorzel w zębie może doprowadzić do innych chorób w jamie ustnej, ale również pozostałych układów organizmu. Jakie są przyczyny i objawy tej uciążliwej dolegliwości i na czym polega jej skuteczne leczenie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest zgorzel zęba i co ją powoduje?

Zgorzelą zęba nazywany jest stan, w którym miękkie tkanki zęba ulegają rozkładowi gnilnemu. Powód jego wystąpienia to wzmożona aktywność bytujących na martwych tkankach bakterii beztlenowych, wytwarzających szkodliwe gazy.

Nieleczony ząb, w którym bakterie próchnicowe przedostały się już do tkanki miękkiej (miazgi) manifestuje się silnym, samoistnym, nieustępliwym bólem, wymagającym interwencji stomatologa. Wynika to z faktu, że w miazdze znajdują się nerwy odpowiadające za odczuwanie wrażeń bólowych oraz naczynia krwionośne, zaopatrujące ząb w składniki odżywcze. Efektem nieleczonego zapalenia jest obumarcie tkanek miazgi, na których powstaje zgorzel zęba.

Kiedy zatem tworzy się zgorzel zęba? Jej przyczyny zostały częściowo omówione powyżej. Za procesy gnilne w miazdze odpowiedzialna jest najczęściej nieleczona próchnica w zaawansowanym stadium, spowodowana z reguły niewłaściwą higieną jamy ustnej. Ponadto nie bez znaczenia jest również stosowana przez pacjenta dieta. Ta obfitująca w węglowodany stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii próchnicowych.

Jakie są objawy zgorzeli zęba?

Ból to jeden z pierwszych symptomów mogących świadczyć o tym, że w zębie doszło do powstania zgorzeli. Na początku jest on niezbyt intensywny, jednak wraz z rozwojem schorzenia nasila się. W zaawansowanym stadium ból ten jest ciągły, ostry i nieustępliwy. Z uwagi na jego rozległość, ciężko jest określić, w którym zębie doszło do powstania zgorzeli.

Pozostałe objawy towarzyszące schorzeniu to:

· Zmiana koloru zęba,

· Widoczne ubytki w zębie,

· Nieprzyjemny posmak i przykry zapach z ust,

· Opuchlizna dziąseł/policzka,

· Ból głowy,

· Gorączka.

Jak skutecznie leczyć zgorzel zęba?

Żeby skutecznie uporać się ze zgorzelą w zębie, konieczna jest interwencja stomatologiczna. Lekarz wówczas przeprowadza leczenie kanałowe, poprzedzone wnikliwą diagnostyką. W wielu przypadkach do profilaktyki zgorzeli zęba włącza się również antybiotykoterapię, która pozwala na zahamowanie rozwoju infekcji. Więcej na temat samego schorzenia, jak i metod jego leczenia przeczytasz tu: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/zgorzel-zeba-leczenie.html, do czego zachęcamy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here