Zadaniem ewidencji sprzedaży jest rejestrowanie transakcji dotyczących zarówno towaru, jak i usług. Zgodnie z prawem niektórzy przedsiębiorcy muszą korzystać z kas fiskalnych, inni zostali z tego obowiązku zwolnieni. Jak poprawnie dokumentować sprzedaż?

Jak powinna wyglądać ewidencja sprzedaży?

Istnieją dwa sposoby rejestrowania transakcji sprzedaży towarów i usług. W przypadku pierwszego konieczne jest korzystanie z kasy fiskalnej. Dostępne są jej cztery typy różniące się zapisywaniem danych. Co ważne, konsumenci muszą mieć wtedy możliwość zapłaty bezgotówkowej. Ewidencja działalności gospodarczej uwzględnia wystawianie faktur, rachunków, a także specjalnych raportów z kas.

Więcej informacji możesz dowiedzieć się przykładowo na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/prawo/prawo-gospodarcze/ewidencja-sprzedazy-w-dzialalnosci-nierejestrowanej-i-rejestrowanej. Dodatkowo warto wiedzieć, że sam wybór urządzenia często należy do przedsiębiorcy. Jednak zdarzają się sytuacje, w których wybrane firmy są zobligowane do korzystania z konkretnego rodzaju kasy fiskalnej. Natomiast kluczowym obowiązkiem każdego jest wystawiania paragonów i wręczania ich konsumentom.

Drugim rozwiązaniem jest uproszczona ewidencja sprzedaży. Wiąże się przede wszystkim z mniejszą liczbą obowiązków dla przedsiębiorcy, a przepisy nie regulują jej dokładnie. Możesz więc wybrać, jakie elementy dotyczące transakcji chcesz zapisywać. Warto pamiętać, że dokładne monitorowanie wyników sprzedaży daje ogląd m.in. na to, jacy pracownicy osiągają lepsze wyniki. To z kolei może wpływać na ich zarobki – stawce minimalnej dowiesz się tu: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/minimalna-placa-2024-ile-wynosi.

Kto ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży?

Istnieje zbiór określonych towarów i usług, do których sprzedaży konieczna jest kasa fiskalna. Przepisy regulujące takie ewidencjonowanie mówią m.in. o:

  • – przewozie taksówkowym,
  • – doradztwie podatkowym,
  • – wyrobach tytoniowych,
  • – perfumach.

W powyższych przypadkach nie ma znaczenia, czy suma wyników sprzedaży wybranej działalności gospodarczej nie przekroczyła 20 000 zł. Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej obejmuje firmy z większym obrotem rocznym, których konsumentami są:

  • – osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, a więc standardowi klienci,
  • – rolnicy ryczałtowi korzystający ze zwolnienia podatku VAT.

Istnieją jednak warunki zwolnień, z którymi warto się zapoznać. Rejestrowanie transakcji przebiega wtedy inaczej. Na czym polega?

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej – co warto wiedzieć?

Niektórzy przedsiębiorcy chętnie wybierają zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej. Z ewidencji sprzedaży bezrachunkowej korzystają też właściciele działalności nierejestrowanej, np. sprzedawcy na straganach miejskich. Takie osoby nie są zazwyczaj zobowiązane do wystawiania konsumentom dokumentu potwierdzającego dokonanie transakcji. Istnieją jednak pewne wyjątki i klient może poprosić o wystawienie rachunku.

Prawidłowe prowadzenie ewidencji sprzedaży zależy od kilku czynników, jednak w każdym przypadku jest obowiązkiem każdego. Zmieniają się tylko sposoby rejestrowania transakcji sprzedaży towarów lub usług.

Artykuł sponsorowany.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here