Ciepły dom to wygodny i bezpieczny dom. Z tego względu instalacja grzewcza i wydajne źródła ciepła to jeden z podstawowych elementów, których nie może zabraknąć w żadnej przestrzeni mieszkalnej. Do tego celu stosuje się rozbudowane urządzenia, ale też mniejsze produkty, jak promienniki podczerwieni.

Jak działa elektryczny promiennik ciepła? Jakie są jego największe zalety? O tym przeczytacie poniżej.

Jak działa promiennik ciepła?

Elektryczne promienniki podczerwieni ogrzewają wnętrza w zupełnie inny sposób niż konwektory, które często stosuje się jako źródła ciepła do domu.

W tym przypadku bowiem nie dochodzi do rozgrzewania najpierw mas powietrza w danej przestrzeni. Moduł grzewczy, znajdujący się w promienniku, nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, a następnie emituje promieniowanie podczerwone, które przekazuje ciepło ciałom stałym znajdującym się na drodze fal. W efekcie niemal od razu podnosi się temperatura ścian, sufitów, mebli. Odczuwają to także ludzie znajdujący się w ogrzewanym pomieszczeniu.

Jak dobrać promienniki podczerwieni?

Kluczową kwestią przy doborze promiennika jest moc, dopasowana do potrzeb przestrzeni. Podczas dopasowywania ogrzewania trzeba zwrócić uwagę na stopień termoizolacji pomieszczenia – w przypadku dobrze docieplonego, nowoczesnego budownictwa wystarcza najczęściej 25W/m3 kubatury. Przy słabej izolacji przydają się rozwiązania dające 35W/m3 kubatury.

Moc dopasowuje się też do typu wnętrza. Jeśli grzejnik ma być stosowany w sypialniach i kuchniach, potrzeba mniejszej mocy, niż do ogrzewania choćby łazienki. Dzięki temu otrzymuje się optymalne warunki termiczne, przy zachowaniu odpowiedniej efektywności działania grzejnika.

Gdzie i kiedy wykorzystać promienniki ciepła?

Elektryczne promienniki wymagają podłączenia do domowej sieci energetycznej, dlatego stosuje się je wyłącznie w pomieszczeniach z dostępem do prądu. To świetna opcja do większości domowych wnętrz, w których używa się ich jako dodatkowego źródła ciepła, wspomagającego działanie podstawowego systemu grzewczego, na przykład podczas siarczystych mrozów. W tej roli da się ich użyć w łazienkach, sypialniach czy pokojach dziecięcych. Przydają się w okresach przejściowych, gdy nie można liczyć na ciepło sieciowe lub uruchomienie centralnego kotła byłoby nieopłacalne. Warto mieć je na podorędziu na wypadek awarii lub przerw w dostawach ciepła do domu czy mieszkania.

Promienniki, jak te dostępne na: Econovli.pl, trafiają także do wnętrz wykorzystywanych okazjonalnie lub takich, gdzie z różnych powodów nie zastosowano innej instalacji – do garażów, na poddasza, do domków letniskowych. Pozwalają na zapewnienie komfortu cieplnego w każdej sytuacji. Co więcej bywają przydatne nie tylko we wnętrzach, ale również jako rozwiązanie grzewcze na rekreacyjny balkon lub taras.

Zalety nowoczesnych promienników – dlaczego warto ich używać?

Elektryczne promienniki podczerwieni to niewielkie urządzenia grzewcze – do zawieszenia na ścianie lub w wersji przenośnej, co ułatwia ustawienie ich w niemal dowolnym miejscu, a także ukierunkowanie strumienia ciepła. Nowoczesne modele są energooszczędne oraz proste w obsłudze. Ponadto szybko się rozgrzewają, dzięki czemu poprawę warunków da się odczuć niemal natychmiast – bez względu na to, czy ogrzewa się lub dogrzewa kuchnię, łazienkę, sypialnię czy też taras.

Co więcej ogrzewanie promiennikowe nie prowadzi do wzmożonej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu nie dochodzi do unoszenia się kurzu – co bardzo doceniają alergicy.

Ciepły i wygodny dom dla każdego – nowoczesne promienniki ciepła

Promienniki podczerwieni to uniwersalne urządzenia grzewcze, które warto zastosować w swoich domach – jako wsparcie głównej instalacji, alternatywne źródło ciepła lub produkt wykorzystywany w razie potrzeby. Jeśli zatem szukamy praktycznych opcji, warto zwrócić na niego uwagę.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here