Trądzik jest dolegliwością dermatologiczną, która bywa bardzo uciążliwa i trudna w leczeniu. Z trądzikiem borykają się nie tylko nastolatkowie, ale również osoby dorosłe. Z objawami trądziku można walczyć domowymi sposobami, ale w wielu przypadkach niezbędne okazuje się leczenie specjalistyczne – miejscowe i ogólne.

Ogromną rolę odgrywa również właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej. Należy wykorzystywać do niej kosmetyki dostosowane do tego typu cery i jej potrzeb. Jak skutecznie walczyć z trądzikiem? Najważniejsze informacje zebraliśmy poniżej.

Czym jest trądzik i skąd się bierze?

Trądzik jest chorobą zapalną o charakterze przewlekłym, która dotyka gruczoły łojowe skóry, prowadząc do ich nadczynności. W efekcie zwiększonej produkcji łoju dochodzi do zamknięcia ujścia gruczołów łojowych, a w konsekwencji do powstawania zaskórników i krost. Zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej na twarzy (w tym zwłaszcza na czole, w okolicach nosa oraz na brodzie), chociaż mogą również występować na dekolcie, klatce piersiowej oraz na plecach. Można wyróżnić różne rodzaje trądziku i żadnego z nich nie należy lekceważyć.

Do trądziku często przyczyniają się zmiany hormonalne, w tym te towarzyszące okresowi dojrzewania. Nie bez znaczenia jest też dieta, gdyż niektóre produkty (w tym także używki) mogą nasilać powstawanie zmian trądzikowych. Trądzik może też nasilać się przez stres i niewłaściwą pielęgnację skóry, a nawet niektóre leki czy zanieczyszczenie powietrza.

Najlepsze metody walki z trądzikiem

Walka z trądzikiem nie jest łatwa i w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem okazuje się specjalistyczna terapia zlecona przez lekarza. Jeśli chodzi o domowe sposoby na trądzik, często polecane jest zastosowanie miodu, który ma właściwości antybakteryjne i kojące. Na trądzik polecane są również drożdże, które są bogate w witaminy z gruby B, a także w wiele innych witamin i minerałów. Łagodząco na trądzik działa również aloes, który jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, antyseptycznych i nawilżających. Przy cerze trądzikowej może również pomóc stosowana miejscowo pasta z kurkumy o właściwościach antyseptycznych, a także olejek z drzewa herbacianego czy olejek lawendowy bądź różany. Poza tym pomocny może być również bratek polny. Poleca się też maseczkę z płatków owsianych, a oprócz tego niekiedy sprawdza się zastosowanie jogurtu naturalnego bądź kefiru.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na trądzik, dobrze też skupić się na swojej diecie. Powinna być bogata w cynk, a także witaminy z grupy B, selen, witaminę E i witaminę C. Walcząc z trądzikiem, warto ograniczyć w swojej diecie wysoko przetworzone dania, smażone, tłuste, obfitujące w cukier czy pikantne. Leczenie farmakologiczne trądziku lekarz zawsze ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę charakter choroby pacjenta, jej nasilenie i występujące objawy. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są antybakteryjne leki miejscowe, jednak w przypadku zaawansowanej postaci choroby konieczna może być również antybiotykoterapia doustna. Jeśli te okażą się niewystarczające, lekarz może zadecydować o stosowaniu przez pacjenta retinoidów. Pacjentkom, u których inne metody walki z trądzikiem się nie sprawdziły, a które jednocześnie chcą zabezpieczać się antykoncepcją hormonalną, można przepisać też redukujące trądzik tabletki antykoncepcyjne.

Kosmetyki na trądzik – co stosować, by dbać o skórę?

By wygrać walkę z trądzikiem, należy przede wszystkim skupić się na prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej. Skóra z trądzikiem wymaga przede wszystkim regularnego oczyszczania. Do tego celu należy wybierać jednak kosmetyki myjące o łagodnym działaniu, które nie będą dodatkowo przesuszać skóry trądzikowej i podrażniać jej. Warto też systematycznie delikatnie złuszczać martwy naskórek, co pomoże odblokować pory. Oprócz kosmetyków do oczyszczania skóry warto wybrać również te, które pomogą zredukować niedoskonałości i prawidłowo zadbać o skórę trądzikową, w tym wyregulować ilość wydzielanego sebum, odpowiednio nawilżyć skórę i poprawić jej kondycję. Przy pielęgnacji skóry trądzikowej najlepiej postawić na apteczne dermokosmetyki.

Opracowanie: TenDoktor


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here