Mianem więźby dachowej określa się drewnianą konstrukcję dachu, której celem jest przenoszenie obciążeń na ściany nośne. Ma również wpływ na stopień odprowadzania wody. Przed budową domu powinieneś poznać podstawowe rodzaje więźb dachowych, aby móc wybrać ten najlepszy dla Twojego projektu.

Więźba dachowa to jeden z najważniejszych elementów szkieletu domu. Jej rodzaj zawsze powinien być dopasowany do rozpiętości ścian zewnętrznych i kondygnacji. Polecanym rodzajem jest choćby więźba płatwiowo-kleszczowa, dokładniej scharakteryzowana na https://roofchallenge.eu/artykul/wiezba-platwiowo-kleszczowa-charakteryzacja-na-co-zwrocic-uwage-kiedy-stosowac/. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj bliżej rodzaje więźb!

Więźba krokwiowa

Więźba dachowa krokwiowa tworzona jest wówczas, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 m, zaś zachylenie połaci dachowej mieści się w przedziale 40-60 stopni. Charakteryzuje się ona minimalizmem, a do jej budowy wykorzystuje się wyłącznie krokwie bez żadnych dodatkowych elementów wzmacniających. Największą zaletą jest korzystna cena i możliwość przyspieszenia procesu budowy dachu. Za wadę uznaje się natomiast ograniczenia możliwości konstrukcyjnych.

Więźba jętkowa

Więźba jętkowa składa się nie tylko z krokwi, ale również jętki – belki mocowanej w połowie długości krokwi. To jedna z najczęściej wykorzystywanych więźb w gotowych projektach domów, gdy rozpiętość między ścianami zewnętrznymi przekracza 6 m. Jest prosta w wykonaniu, ekonomiczna i nie ma tylu ograniczeń co więźba krokwiowa. Można ją stosować przy nachyleniu połaci wynoszącym 25-67 stopni. Wadą jest ograniczenie zastosowania przy dachach o rozpiętości mniejszej niż 5 m i większej niż 12 m.

Więźba krokwiowo-jętkowa

Więźby krokwiowo-jętkowe przeważnie są wykorzystywane przy budowie dachów o rozpiętości nawet do 12 m. Dość charakterystyczna jest ich konstrukcja – w stelażu, w miejscu złączenia jętki z krokwią, stosuje się dodatkowe podparcie ścianą stolcową, wykonaną ze słupa i płatwi. Za wadę można uznać wyższą cenę, niż ma to miejsce w przypadku poprzednich rodzajów więźby dachowej.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

Więźba płatwiowo-kleszczowa przenosi obciążenia nie tylko na ściany zewnętrzne budynku (jak ma to miejsce np. przy więźbie jętkowej), ale i na ściany wewnętrzne nośne czy stropy. W jej budowie wyróżnia się więc dodatkowe elementy wytrzymałościowe – płatwie, kleszcze, słupy. Z tego względu koszt jest tutaj najwyższy. Ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania do rozmaitych dachów, w tym stromych lub o małym spadku. Uznaje się, że jest to jeden z najbardziej elastycznych, wytrzymałych i wydajnych rozwiązań w zakresie konstrukcji dachowej.

Więźba płatwiowo-kleszczowa znajduje zastosowanie w budynkach o rozstawie ścian zewnętrznych do 12 m, choć przy pewnych modyfikacjach możliwy jest większy rozstaw. Przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultuj się z projektantem domu oraz ekipą budowlaną, a także weź pod uwagę własne możliwości finansowe.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here