Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło.

Dziennik budowy jest jednym z najważniejszych dokumentów w procesie budowlanym. Dziennik musi być na każdej budowie, która jest realizowana na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Dziennik budowy to dokument prowadzony przez kierownika budowy, zawierający opis wykonywanych robót budowlanych i wszelkich czynności związanych z budową. W poniższym artykule opiszemy, czym jest dziennik budowy, co zawiera oraz jakie korzyści z jego prowadzenia ma inwestor i wykonawca.

Dlaczego dziennik budowy jest ważny?

Dziennik budowy jest podstawowym dokumentem służącym do rejestracji przebiegu robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w trakcie trwania prac. Zapisy w dzienniku budowy mają znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonania robót budowlanych oraz ocenie ich zgodności z projektem budowlanym.  

Co zawiera dziennik budowy?

Dziennik budowy jest dokumentem, który powinien zawierać najważniejsze informacje dotyczące każdego etapu budowy. Poniżej przedstawiamy, jakie informacje powinny być zawarte w dzienniku budowy:

  • – Strona główna – numer, data wydania oraz liczba stron dziennika, dane inwestora ( imię i nazwisko lub nazwa firmy), rodzaj i adres budowy, numer i data wydania pozwolenia na budowę.
  • – Pierwsza strona – dane wykonawcy lub wykonawców (imię i nazwisko lub nazwa firmy), dane osób sprawujących kierownictwo budowy i robót budowlanych oraz nadzór autorski i inwestorski (jeśli jest powołany inspektor nadzoru) oraz ich specjalności i numery uprawnień budowlanych. Osoby te potwierdzają podpisem i datą przyjęcie powierzonych im obowiązków. 
  • – Kolejne strony – to wpisy dotyczące stanu początkowego budowy (tj. data rozpoczęcia budowy, stan techniczny terenu) oraz przebiegu kolejnych etapów prac budowlanych. Każdy wpis powinien być konkretny i zawierać opis co zostało wykonane, na jakim etapie jest realizacja projektu oraz jakie problemy zostały napotkane.
  • – Zmiany projektu – w przypadku nieistotnych zmian projektowych, kierownik budowy albo projektant musi odnotować w dzienniku budowy co zostało zmienione.
  • – Ostatni wpis w dzienniku budowy – dotyczy zgłoszenia obiektu do odbioru. Wprowadza go kierownik budowy.

Warto wiedzieć

  • – Za dziennik budowy odpowiada kierownik budowy.
  • – Wpisy do dziennika budowy mogą robić: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego (jeśli został powołany), projektant, kierownik budowy, kierownik robót budowlanych, osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy, pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie.
  • – Kierownik budowy ma obowiązek zawiadomienia inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem. 
  • – W dzienniku budowy należy również umieszczać wzmianki o ewentualnych nieprawidłowościach. 
  • – Każdy wpis do dziennik abudowy musi być oznaczony datą i potwierdzony danymi osoby, która go dokonuje tj. imieniem, nazwiskiem i pełnioną na budowie funkcją.
  • – Wpisy w dzienniku budowy powinny być wykonane w sposób trwały i czytelny na oryginałach i kopiach stron, w porządku chronologicznym, w sposób uniemożliwiający dokonanie późniejszych uzupełnień. 
  • – Dziennik budowy powinien znajdować się na stałe na terenie budowy i być zawsze dostępny dla osób upoważnionych do dokonywania w nim wpisów. Należy go przechowywać w taki sposób, aby zapobiegać wszelkim uszkodzeniom, kradzieży lub zniszczeniu.
  • – Oryginał dziennika budowy trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie
Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Jakie korzyści wynikają z prowadzenia dziennika budowy?

Prowadzenie dziennika budowy ma wiele korzyści zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Główne korzyści wynikające z prowadzenia dziennika budowy:

  • – Możliwość kontroli – dzięki dziennikowi budowy inwestor ma pełną kontrolę nad jakością i postępem wykonywanych  prac.
  • – Określenie odpowiedzialności – wiadomo kto i w jakim zakresie wykonuje samodzielne funkcje techniczne na budowie, a co za tym idzie łatwo można wskazać osoby, które ponoszą odpowiedzialność karną i zawodową za ewentualne nieprawidłowości na budowie.
  • – Dokumentowanie budowy – dziennik budowy stanowi część składową dokumentacji budowy i ma status dokumentu urzędowego. Status ten oznacza nadanie dziennikowi rangi silnego środka dowodowego.

Dziennik budowy to dokument niezbędny w każdym procesie budowlanym. Jest to narzędzie, które umożliwia monitorowanie, kontrolę i dokumentowanie budowy. Prowadzenie dziennika budowy ma wiele korzyści zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. 

Główne zdjęcie tekstu przedstawia projekt domu C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Muratora. Projekt ten klasyfikowany jest w kategorii projektów domów “domy do 70m2”, które ostatnio cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród osób zainteresowanych budową własnego domu.

Zapraszamy do zapoznania się z gotowymi projektami domów z kolekcji MURATORA.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here