Emerytura to czas, który kojarzy nam się z odpoczynkiem po długich latach pracy zawodowej. Jednakże faktem jest, że coraz więcej osób decyduje się na zarabianie pieniędzy także na emeryturze. Jest to związane z rosnącymi kosztami życia i własnymi potrzebami. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy na emeryturze podjąć można pracę. Czy w tym wypadku stracimy świadczenie? Co warto mieć na uwadze?

Praca na emeryturze

Nie od dziś wiadomo, że emerytura i podjęcie pracy to kwestie, które interesują wiele osób. Czy emerytura może zostać pomniejszona lub zawieszona w związku z dodatkową pracą? W tej sytuacji wiele zależy od wieku emeryta. Osoby na emeryturze, które przeszły na to świadczenie przed osiągnięciem odpowiedniego wieku, muszą liczyć się z ustawowymi limitami dorabiania. Nie zawsze podjęcie pracy na emeryturze oznacza, że utracimy świadczenie. 

Warto zwrócić uwagę na ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje ona, że każdy emeryt może dorobić do swojego świadczenia. Jak już wiemy, w razie wcześniejszego przejścia na emeryturę, obowiązują limity dorabiania. Osiągnięte wynagrodzenie z pracy na emeryturze nie ma wpływu na wysokość świadczenia dla kobiet w wieku 60 lat wzwyż i mężczyzn w wieku 65 lat i powyżej. Po tym czasie emerytura nie może zostać zawieszona ani pomniejszona. Jeżeli zarobki emeryta z limitem dorabiania przekraczają 70% średniego wynagrodzenia, świadczenie może być pomniejszone o kwotę przekroczenia. Zawieszenie jest stosowane wtedy, gdy zarobki są wyższe niż 130% średniego wynagrodzenia. 

Zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia

Pamiętajmy o tym, że we wspomnianej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć lub zawiesić świadczenie, jeśli uzyskujemy przychodzi z umowy zlecenia, o prace, o dzieło, o pracę nakładką lub pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Do dodatkowego dochodu wlicza się także zasiłki opiekuńcze, chorobowe, macierzyńskie itp., co także wpływa na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury. 

Bardzo ważne jest to, że do przychodów wpływających na zawieszenie prawa do emerytury nie wliczamy uzyskiwanych darowizn, zapomóg, praw autorskich i patentowych. Istotne informacje na ten temat znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl. A co z rencistami? Limity dorabiania także dotyczą rencistów, czyli osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną. 

O czym trzeba pamiętać?

Emeryt, który podjął dodatkową pracę zarobkową, musi powiadomić o tym fakcie ZUS. Konieczne jest podanie daty rozpoczęcia pracy i wysokości przychodów. Poza tym podczas składania wniosku o emeryturę, zaznaczyć trzeba tę informację na formularzu. 

Jakie świadczenie mogą zostać zawieszone lub zmniejszone przez ZUS? Po przekroczeniu limitu, zmniejszeniu lub zawieszeniu ulegać mogą świadczenia typu emerytura, renta rodzinna, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta inwalidy wojskowego, renta z tytułu niezdolności do pracy dotycząca wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy przed 1 stycznia 2003 roku lub chorobą zawodową. Wszystkie te kwestie zostały dokładnie omówione w przepisach prawnych. Naszym zadaniem jest przestrzeganie tych przepisów, tak aby spać spokojnie i nie mieć problemów z prawem. 

Emerytura i podjęcie pracy mogą iść ze sobą w parze. W dzisiejszych czasach większość emerytów dodatkowo zarabia, gdyż cały czas rosną koszty życia. Nic więc dziwnego, że chcemy uzyskać dodatkowe pieniądze z pracy zarobkowej. Jeśli dana osoba przeszła na emeryturę przed osiągnięciem odpowiedniego wieku, warto mieć na uwadze limity dorabiania. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here