Efektywna nauka języka polskiego

0

Nauka jest nieodmienną częścią życia człowieka. Niestety wielu osobom sprawia ona dużo trudności. Dlaczego tak się dzieje, jeżeli uczenie się mamy zakodowane w genach? Wszystko to sprawka nieprawidłowych technik, które są na stałe wpisane w zachodni model nauczania. Sprawdź, jak przestać męczyć się w szkole i zacząć uczyć się bez większego wysiłku.

Poznanie stylu uczenia

Efektywna nauka powinna angażować wszystkie zmysły. Nie oznacza to jednak, że każdy uczy się tak samo. Badacze scharakteryzowali cztery główne style uczenia się, to znaczy wzrokowy, słuchowy, dotykowy i kinestetyczny. Określenie właściwego stylu jest dość trudne i polega na samoobserwacji. Podczas określania najefektywniejszych metod nauki można również posłużyć się testami internetowymi lub zamieszczonymi w rozmaitych podręcznikach. Powinno się jednak traktować je jedynie jako wskazówkę i nie myśleć o nich jak o wyroczni.   

Skuteczne techniki nauki

Jak już wcześniej wspomniano, ludzie preferują różne metody nauki. Wzrokowcy powinni skupić się na aspekcie wizualnym swoich notatek. Warto stosować podkreślenia, obrazki i nadawać treści ciekawą formę graficzną. Osoby preferujące naukę ze słuchu mogą nagrywać lekcje i odsłuchiwać je, lub wręcz tworzyć z nagrań mapy myśli. Bardzo pomocne są również rozmowy z innymi uczniami oraz odczytywanie notatek na głos.

Dotykowcy z kolei powinni zadbać, o jak najczęstsze notowanie. Pomogą również samodzielnie wykonane rysunki i mapy myśli. Ta grupa osób powinna nastawić się również na zajęcia praktyczne. Kinestetycy muszą doświadczać w czasie nauki ruchu. Na pierwszy rzut oka jest to problematyczne, jednak są na to sposoby. Większości osób preferujących takie uczenie pomaga chodzenie w czasie nauki. Jednocześnie należy pamiętać, aby reszta otoczenia była statyczna. 

Dobór prawidłowego podręcznika

Proces uczenia się to jednak nie tylko sprytne techniki. Równie ważne są podręczniki, które do kształcenia posłużą. Bardzo dobrym źródłem wiedzy o literaturze są podręczniki WSiP, które w kompleksowy sposób porządkują wiedzę i pozwalają na porównanie wydarzeń literackich w odniesieniu do teraźniejszości i przeszłości.

Pierwszy tom, „Oblicza epok 1.1”, przeznaczony jest do klasy pierwszej szkoły średniej, a w jego wnętrzu znajdziemy informacje na temat Biblii, kultury greckiej i rzymskiej, a także średniowiecza. Dużym plusem całej serii są pytania i zadania kontrolne, które pojawiają się na końcu każdego rozdziału. Dzięki nim w łatwy sposób można zweryfikować umiejętności, a także przeprowadzić powtórki przed testami sprawdzającymi. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here