Garaże blaszane cieszą się niesłabnącą popularnością, spełniając oczekiwania wymagających użytkowników prywatnych oraz firm i jednostek samorządowych. Ich duża liczba wariantów sprawia, że każdy inwestor może dopasować obiekt do własnych celów oraz potrzeb. Jedną z kwestii, które warto wziąć pod uwagę na etapie zamawiania garażu metalowego jest to, jaki rodzaj blachy zastosować. Co decyduje o jakości poszycia? Jakie rodzaje blach są do Twojej dyspozycji. I, co najważniejsze – jakie są różnice między blachami akrylowymi oraz ocynkowanymi? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Standardowy garaż ocynkowany a akrylowy – czym się różnią?

Trwałość garaży blaszanych jest jedną z najistotniejszych zalet, które mają wpływ na ich popularność. Tworzone są z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów, dzięki którym są odporne zarówno na czynniki pogodowe, takie jak deszcz, śnieg czy mróz, jak też urazy mechaniczne.

Kluczowy wpływ na trwałość blaszaka ma oczywiście jego poszycie, które najczęściej wykonywane jest z blachy ocynkowanej i akrylowej. Poznając różnice, jakie dzielą oba te rozwiązania, zyskasz możliwość zainwestowania w to, które będzie w stu procentach dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Najpopularniejsze na rynku są blaszaki ocynkowane, które powstają przy wykorzystaniu blachy trapezowej. Aby podnieść jej trwałość, producenci poddają ją procesowi cynkowania ogniowego, w wyniku czego poszycie staje się odporne na deszcz, śnieg i inne czynniki zewnętrzne. W efekcie na garażu nie pojawia się rdza i może on służyć swoim użytkownikom oraz cieszyć ich oczy na przestrzeni wielu lat.

Czym garaż ocynkowany różni się od akrylowego? Ten drugi również tworzony jest w oparciu o blachę ocynkowaną, jednak w jego przypadku jeszcze w hucie, bezpośrednio po rozwalcowaniu i ocynkowaniu, nakładana jest dodatkowa warstwa lakieru. Po tym procesie blacha trafia do producenta garaży i poddawana jest kolejnym czynnościom – trapezowania oraz montażu. Powlekanie specjalnym lakierem sprawia, że garaż blaszany jest jeszcze bardziej odporny na korozję oraz różnego rodzaju uszkodzenia.

Czy w takim razie o wiele lepszym rozwiązaniem są garaże akrylowe? Niekoniecznie – wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Charakterystyka garaży ocynkowanych

Bardzo duża popularność garaży z blachy ocynkowanej wynika przede wszystkim z tego, że dostępne są one w najniższych cenach. Dzieje się tak, ponieważ gotowa blacha może zostać przeznaczona do trapezowania już po etapie cynkowania ogniowego – nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych przygotowań.

Warto jednak wiedzieć, że niższa cena nie jest jedynym powodem, dla którego warto postawić na garaż ocynkowany.

Inne zalety garaży ocynkowanych

Garaż z blachy ocynkowanej polecany jest wszystkim tym osobom, które z jednej strony chcą zainwestować w rozwiązanie budżetowe, a z drugiej trwałe i uniwersalne. Może on posłużyć nie tylko do parkowania samochodu, ale również jako schowek na budowę. Wysoka estetyka współczesnych blaszaków sprawia, że łatwo wkomponować go w przestrzeń na dowolnej posesji czy terenie firmowym.

Co więcej, inwestując w garaż blaszany ocynkowany masz pewność, że będzie służył Ci przez wiele lat. Nawet pomimo braku powłoki akrylowej będzie odporny na uszkodzenia, korozję oraz rozmaite czynniki zewnętrzne, ciesząc oczy wszystkich użytkowników.

Charakterystyka garaży akrylowych

Garaż akrylowy powstaje z ocynkowanych blach, które są dodatkowo powleczone farbą. Powoduje to, że prezentują się efektowniej od garaży ocynkowanych – dzięki fabrycznie nałożonemu kolorowi spełniają oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Inwestując w nie, nie musisz zajmować się malowaniem ręcznym, co dodatkowo wpływa na komfort inwestora.

Podobnie jak w przypadku garaży z blachy ocynkowanej, także tutaj mamy do czynienia z innymi zaletami, które powodują, że blaszaki akrylowe cieszą się rosnącą popularnością.

Inne zalety garaży akrylowych

Obok wysokiej estetyki kluczową zaletą garaży akrylowych jest ich wytrzymałość. Są bardziej odporne na warunki atmosferyczne od blaszaków ocynkowanych i w efekcie dłużej zachowują swoje walory estetyczne oraz parametry.

Dzięki ponadprzeciętnej trwałości nie ma również konieczności poddawania takich garaży dodatkowym zabiegom konserwacyjnym, takim jak malowanieczy odtłuszczanie. Są one gotowe do natychmiastowej eksploatacji i pozwalają inwestorowi zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Wszystko to uzasadnia wyższą cenę, jaką należy zapłacić za garaże akrylowe – polecamy je osobom prywatnym oraz właścicielom firm, którzy pragną skorzystać z najlepszych blaszaków, jakie są obecnie dostępne na rynku.

Jaki kolor może mieć garaż blaszany?

Garaże blaszane dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Większe możliwości w tym zakresie zyskują inwestorzy, decydujący się na blaszak ocynkowany. Te akrylowe dostępne są w ograniczonej liczbie kolorów (kilkanaście barw z palety RAL)  ale posiadają inne zalety.

Przede wszystkim różne kolory blach na  garaże akrylowe można dowolnie łączyć. W efekcie możesz zainwestować w obiekt, który będzie posiadał różne kolory poszycia i bramy, co ułatwia dopasowanie obiektu do własnej posesji.

Przeanalizuj więc dokładnie swoje potrzeby, sprawdź ceny garaży blaszanych i postaw na takie rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się blaszakiem trwałym oraz dopasowanym do własnych preferencji.

Blacha to nie wszystko. Co jeszcze decyduje o jakości garażu metalowego?

Jeżeli chcesz zainwestować w wysokiej jakości garaż blaszany, zwróć uwagę nie tylko na rodzaj poszycia, ale również kilka innych elementów mających wpływ na wytrzymałość. Należą do nich:

  • – konstrukcja – najlepiej, jeżeli powstanie z odpowiednich kątowników, ceowników, a belki dachowe musowo z profili zamkniętych, które wytrzymają nawet największe obciążenie i zapewnią możliwość szybkiego montażu blaszaka;
  • – dach – dostępne są garaże o jedno- lub dwuspadowym dachu, pierwsze tańsze a drugie niewiele droższe za to oferujące więcej spokoju i wygodę zimą – nie będą gromadzić się na nich opady śniegu, a sam efekt wizualny jest też nie bez znaczenia.
  • – brama wjazdowa – warto postawić na taką, która została wykonana z wysokiej jakości materiałów i będzie odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki atmosferyczne.

Pamiętaj – czasami warto zapłacić kilkaset złotych więcej, ale zyskać pewność, że garaż blaszany posłuży Ci dłużej i będzie funkcjonalny nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat!

Gdzie zamówić garaż blaszany?

Polecamy sprawdzone firmy, które zapewniają możliwość zamówienia wysokiej klasy rozwiązania w przystępnej cenie i dopasowania wszystkich parametrów obiektu do własnych potrzeb. Np. na garaże.org.pl skorzystasz ze specjalnego konfiguratora, dzięki któremu wybierzesz rodzaj blachy, bramy wjazdowej czy dachu, co pozwoli Ci zainwestować w garaż adekwatny do Twoich celów oraz możliwości finansowych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here