To nazywane także oberżyną warzywo wyróżnia się fioletową skórką, a także sprężystym miąższem. Doskonałym dodatkiem do wielu potraw może być właśnie bakłażan. Uprawa jest dość wymagająca, ale możliwe także w Polsce.

Bakłażan jest rośliną tropikalną, która wymaga odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Z powodzeniem można jednak uprawiać go w przydomowym ogródku. W warunkach klimatycznych panujących w Polsce roślina ta osiąga około 60 cm wysokości. Owoce o kształcie jajowatym mają długość od 5 do 30 cm. Ich cienka, gładka i błyszcząca skórka ma charakterystyczny ciemnofioletowy kolor. Bakłażan świetnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, gdyż jest lekkostrawny. 

Bakłażan – uprawa jest dość wymagająca

Jeśli chodzi o bakłażan, uprawa [https://agropedia.pl/baklazan-uprawa] tego warzywa będzie od nas wymagała zapewnienia mu dostatecznie dużo ciepła. Z tego względu konieczna jest jego uprawa pod przykryciem. Najlepiej sprawdzą się do tego tunele i szklarnie. Bakłażany można także uprawiać na balkonach w doniczkach, jeśli jest on skierowany na wschód lub południe. Na wieczór jednak trzeba go przykrywać, aby niskie temperatury nie uszkodziły tych delikatnych roślin. Bakłażan najlepiej rozwija się na glebach próchniczych, lekkich, które szybko się nagrzewają. Rośliny te przestają się rozwijać wtedy, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Potrzebuje nie tylko wysokiej temperatury, ale również odpowiedniego poziomu wilgotności. Trzeba dbać nie tylko o podlewanie gleby, ale również o to, aby utrzymać wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym uprawiane są bakłażany. W tym celu należy zwilżać wodą nie tylko rośliny, ale także ścieżki w szklarni lub tunelu, co ma na celu zwiększyć parowanie. 

Jak zasadzić bakłażan?

Bakłażan potrzebuje zdecydowanie więcej czasu na wzrost niż ma to miejsce w przypadku np. pomidorów. Do doniczek lub skrzynek można go siać już początkiem lutego. Połowa tego miesiąca jest już ostatnim momentem na to. Pojemniki z nasionami muszą znajdować się w ciepłym miejscu. Do szklarni lub tunelu nasiona można zasadzić w marcu. W momencie, gdy na kiełkujących sadzonkach pojawią się pierwsze trzy listki jest to moment na to, aby przystąpić do pikowania do doniczek. Podczas tego procesu trzeba uważać bardzo na to, aby nie uszkodzić delikatnych łodyg. Sadzenie powinno odbywać się w taki sposób, aby roślina dość głęboko znajdowała się w glebie. Najlepiej, aby pierwszy z liści znajdował się tuż nad ziemią.

Zobacz również: https://agropedia.pl/

Kiedy bakłażan wyda owoce?

Do tego, aby przyspieszyć rozwój i wzmocnić sadzonki warto w ciągu dwóch tygodni od zasadzenia dostarczyć nawozu organicznego. Trzeba pamiętać również o regularnym usuwaniu chwastów. Gdy bakłażan zacznie kwitnąć należy pozostawić na jednej łodydze około 6 kwiatów. Boczne pędy dobrze jest usunąć. Zbiór owoców następuje po około 3 miesiącach od zasadzenia bakłażanów. W momencie, gdy skórka bakłażana stanie się gładka i błyszcząca jest to idealny czas na zbiór owoców. W przeciwnym razie miąższ stanie się gorzki. Jeśli skórka stanie się brązowa i matowa to już nie nadają się do spożycia, gdyż goryczka jest niemożliwa do usunięcia. Młode bakłażany można spożywać bez obaw razem ze skórką. Wystarczy je umyć, przekroić wzdłuż, a następnie posolić. Po około 30 minutach bakłażan będzie nadawał się do spożycia. 

Jakie choroby mogą dotknąć uprawę bakłażanów?

Bakłażan, podobnie jak inne rośliny uprawiane w gruncie może dotknąć choroba oraz atak szkodników. W warunkach szklarniowych najczęściej dochodzi do ataku przez mszycę brzoskwiniową, mącznika szklarniowego, szarą pleśń oraz przędziorka szklarniowca lub chmielowca. W momencie zauważenia niepokojących objawów, które mogą świadczyć o ataku szkodnika lub choroby należy usunąć zainfekowane elementy i obserwować roślinę. Warto także stosować bezpieczne, ale skuteczne środki chemiczne. Może pojawić się także stonka ziemniaczana, która również jest bardzo niebezpieczna dla bakłażanów. Należy więc regularnie ją zbierać z roślin, aby nie dopuścić do zniszczenia poszczególnych elementów rośliny. Dzięki temu po pewnym czasie będzie można cieszyć się pysznymi warzywami.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here