Szukając pomysłu na własny biznes spora część osób decyduje się na założenie sklepu internetowego. Bez wątpienia branża e commerce należy do tych, które rozwijają się dynamicznie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić. Czy jednak oznacza to, że wystarczy posiadać e-sklep, a sukces mamy niemal pewny? Ogólnodostępne statystyki dotyczące działalności tego typu pokazują, że biznes ten rządzi się podobnymi prawami jak każdy inny. W poniższym tekście poruszymy temat działań, o których musisz pamiętać, planując rozwój sklepu online.

Główne dylematy właścicieli sklepów internetowych

Wszystkie sklepy internetowe łączy jedno. Muszą dać się znaleźć potencjalnym klientom. Bez nich najszerszy asortyment i produkty w atrakcyjnych cenach na niewiele się zdadzą. Zakładając, że właściciel sklepu ma dość ograniczony budżet na jego powstanie i dalszy rozwój staje przez licznymi wyborami. Pierwszym jest oczywiście wybór branży, w której chce działać. Już tutaj pojawia się spory dylemat, gdyż dużo sklepów w danej branży oznacza, że jest ona popularna, z drugiej jednak grozi to tym, że panuje w niej silna konkurencja. Druga kwestia to działania promujące. Czy bardziej inwestować w te z zakresu SEO, marketing automation, czy może reklama tekstowa lub influencer marketing? Dlatego na naszą strategię marketingową należy spojrzeć bardzo szeroko.

Jaka platforma dla sklepu internetowego?

Zanim obsłużymy pierwszych klientów w swoim sklepie internetowym czeka nas m.in. wybór oprogramowania. Dla mniej obeznanych z tematem warto dodać, że właściwa decyzja jest trudnym zadaniem. Z jednej strony w grę wchodzi tzw. bieżąca funkcjonalność sklepu z drugiej zaś ewentualna późniejsza rozbudowa jego rozbudowa. Na rynku dostępne są różne rozwiązania od Shopify Plus, przez Magento, Open Cart czy WooCommerce. Patrząc na globalne statystyki wdrożeń poszczególnych platform dla e-sklepów widać, iż w dużej mierze sprowadza się to do porównania Shopify vs Magento.

Marketing sklepu internetowego to podstawa

Nie jest tajemnicą, że konkurencja wśród e-sklepów sprawia, że przyciągnięcie potencjalnych klientów i to jak najszybciej jest dla wielu z nich być albo nie być. Jedną z najczęściej wybieranych metod marketingu jest pozycjonowanie sklepu internetowego. Zanim jednak pozycjonowanie sklepu da wymierne efekty mija zazwyczaj kilka tygodni, a nawet miesięcy. Mało kto ma czas, aby pozwolić sobie na bierne czekanie. Każdy sklep potrzebuje stale nowych użytkowników. Dlatego tym, co możemy zrobić niemalże od pierwszego dnia działania sklepu są reklamy Google. Obecność w wyszukiwarkach internetowych jest absolutnie niezbędna, aby klient miał szansę trafić do twojego sklepu. Reklamy produktowe, linki sponsorowane, media społecznościowe to sposoby i miejsca, z których powinniśmy korzystać.

Content marketing, czyli treści, które przyciągają klientów

Idea content marketingu jest znana od lat i pomimo pojawiania się na rynku coraz to nowszych metod reklamowania wciąż pozostaje jedną z najchętniej wykorzystywanych. Wartościowe treści, zazwyczaj artykuły blogowe z konkretnej dziedziny budują wizerunek sklepu. Merytoryczne recenzje produktów bogate w argumenty są doskonałym sposobem do skorzystania z twojej oferty.

Sprzedaż w sklepie internetowym wymaga od właściciela stałych działań

Zakupy online są specyficzne. Wymagają znajomości swoich użytkowników, analizowania statystyk. Musimy wiedzieć np. które słowa kluczowe i opisy produktów przyciągają klientów. Mając taką wiedzę możemy przeznaczyć więcej pieniędzy np. na Google Ads i zwiększyć sprzedaż produktów cieszących się największą popularności. Podsumowując, własny sklep jak zresztą każdy biznes wymaga o wiele więcej pracy niż mogłoby się wydawać.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here