Jak uniknąć zakażenia rany?

0

Drobne skaleczenia i otarcia nie powinny być powodem do niepokoju. Prawidłowo oczyszczone i zdezynfekowane z czasem zagoją się samodzielnie. Niekiedy jednak pomimo naszych usilnych starań dochodzi do zakażenia w obrębie uszkodzonej tkanki. Czym jest zakażenie rany i jak go skutecznie uniknąć? Sprawdzamy!

Czym jest zakażenie rany?

Każda rana wymaga odpowiedniego potraktowania. Należy ją oczyścić, zdezynfekować i założyć sterylny opatrunek. To jednak niekiedy zdarza się, iż stan zapalny nie ustępuje, a rana nie chce się po prostu goić. Pod żadnym pozorem nie wolno tego lekceważyć, gdyż nieleczony stan zapalny może przerodzić się w coś poważnego lub w najgorszym wypadku – przenieść się na cały organizm. Zakażenie może bowiem wystąpić nawet w przypadku ran na pozór niegroźnych. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi technikami pielęgnacji ran, by nie doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji… Jak rozpoznać infekcję w obrębie rany oraz jak jej uniknąć?

Zakażenie rany – gdzie leży przyczyna?

Przyczyny występowania zakażenia w obrębie uszkodzonej tkanki możemy doszukiwać się niemal wszędzie. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez brak stosowania się do odgórnych zaleceń. Niekiedy brak dbałości o ranę czy stosowanie nieodpowiednich środków antyseptycznych mogą sprawić, iż rana nie będzie chciała się goić, a to niczego dobrego nie wróży… Czasem jednak do zakażenia dochodzi pomimo zachowania wysokiego poziomu higieny, co może mieć związek ze słabym układem odpornościowym.

Jeżeli zatem zauważycie niepokojące objawy, należy natychmiast podjąć specjalistyczne środki. Zakażenie rany zwykle objawia się poprzez symptomy, takie jak:

  • – ból,
  • – zaczerwienienie,
  • – obrzęk,
  • – pulsowanie,
  • – ropna wydzielina,
  • – nieprzyjemny zapach,
  • – osłabienie,
  • – zmiana koloru rany,
  • – zmiana ilości wysięku.

Zakażenia rany nie zawsze da się oczywiście uniknąć! Można jednak skutecznie zminimalizować ryzyko jego wystąpienia poprzez nieustanną dbałość o ranę. W przypadku wystąpienia powyższych objawów nie pozostanie wam nic innego, jak udać się na konsultację lekarską. Specjalista podejmie konkretne działania w zakresie leczenia zaistniałej już infekcji.

Jak uniknąć zakażenia rany?

Pielęgnacja rany to coś znacznie więcej aniżeli tylko higiena i baczna obserwacja! Zakażenie rany może ujawnić się nawet w ciągu kilku dni od uszkodzenia tkanki. Co za tym idzie? Należy bowiem wdrożyć nowe nawyki już na samym początku i zapewnić skórze optymalne warunki gojenia. Każda rana – niezależnie od jej rodzaju, wymaga odpowiedniego podejścia. Należy zdezynfekować ją i ochronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Z pomocą tutaj przyjdą specjalistyczne środki do odkażania ran oraz sterylne materiały opatrunkowe. Zwróćcie też szczególną uwagę na sposób zakładania opatrunku. Nie może być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny! Przed założeniem go należy oczyścić ranę i pozostawić ją do samodzielnego wyschnięcia. Opatrunek powinien sprzyjać gojeniu ran, a jednocześnie stanowić barierę ochronną przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. 

Pielęgnacja rany – to warto wiedzieć

Pamiętajcie, że wasze codzienne nawyki mają znamienny wpływ na proces gojenia rany. Długie i gorące kąpiele, a także nieustanne noszenie opatrunku nie sprzyja gojeniu się ran. Warto przynajmniej raz na jakiś czas dać ranie „odpocząć” i zdjąć materiał opatrunkowy. Tlen skutecznie aktywuje wszelkie procesy dotyczące naprawy uszkodzonej tkanki. Co to tak naprawdę oznacza? Jeżeli nie istnieje taka konieczność, tym samym ryzyko pogłębienia uszkodzenia tkanki jest znikome – możecie śmiało pozostawić ją bez sterylnego opatrunku. W innym razie należy zmieniać opatrunek na nowy co 3-4 godziny lub częściej w zależności od zaleceń lekarskich. 

Stosowanie środków medycznych o działaniu antyseptycznym oraz wdrożenie prawidłowych nawyków higieniczno-pielęgnacyjnych pozwoli uniknąć infekcji w obrębie uszkodzonej tkanki. Leczenie zakażenia to natomiast proces długi i uciążliwy. Dbajcie o swój organizm na każdym kroku!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here