Najczęstsze usterki komputerów

0

W obecnych czasach nikt chyba nie wyobraża sobie życia bez komputerów. Umożliwiają one pracę, naukę, służą również w celach rozrywkowych – co mogą potwierdzić, chociażby fani gamingu. Komputery stacjonarne i laptopy są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a konstruktorzy i programiści ciągle wprowadzają nowe rozwiązania i ulepszenia. Ogromna liczba funkcji w połączeniu z faktem, że tak często korzystamy z naszych komputerów, sprawiają, że bardzo często dochodzi do różnego rodzaju awarii. Dziś wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny usterek komputerów oraz jakie są ich objawy.

Przyczyny awarii komputera

Każdy posiadacz komputera prędzej czy później zetknie się z jakimś rodzajem awarii. Przyczyn usterek może być bardzo dużo – warto jednak zaznaczyć, że części z nich moglibyśmy uniknąć poprzez regularne przeprowadzanie konserwacji urządzenia oraz odpowiednie, zgodne z zaleceniami producenta użytkowanie. Często przeciążamy nasze komputery, nie robimy przerw w pracy, nie pomagają również duże ilości otwartych, mocno obciążających urządzenie programów. Do usterek prowadzą również nagromadzone zanieczyszczenia i kurz, a także wirusy. To tylko część powodów awarii – niestety nie wszystkim da się zapobiec.

Komputer często się zawiesza

Zawieszanie się komputera to problem, z którym użytkownicy tych urządzeń mają do czynienia najczęściej. Przyczyn takiej awarii może być wiele; zdarza się, że niewłaściwe użytkowanie komputera jest powodem zawieszania się laptopa – mowa tu o np. zanieczyszczeniach, których nie usuwamy regularnie, czy o pobieraniu plików z niepewnych źródeł (wirus). Warto usuwać niepotrzebne pliki, ponieważ przepełniony dysk również może być przyczyną problemów.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że problem może również leżeć w urządzeniach zewnętrznych podłączonych do komputera. W takim przypadku komputer zawiesza się zaraz po uruchomieniu – warto wtedy odłączyć wszystkie urządzenia i ponownie uruchomić komputer. Być może należy przyjrzeć się sterownikom, one dość często są głównym powodem takich usterek. Jeżeli nie możemy usunąć awarii samodzielnie – najlepiej udać się do serwisu, być może problem jest poważniejszy i wymaga interwencji specjalisty.

Zalanie laptopa

Zalanie laptopa to bardzo częsty powód awarii. Wystarczy naprawdę krótka chwila nieuwagi, żeby doszło do zalania, a w konsekwencji – do poważnych uszkodzeń. W takiej sytuacji należy natychmiast odłączyć urządzenie od źródła zasilania, wyciągnąć baterię (o ile model laptopa na to pozwala), a następnie położyć go klawiaturą do dołu, aby ciecz mogła swobodnie wypłynąć. Nie należy włączać laptopa, ponieważ wymaga on osuszenia i wyczyszczenia wewnątrz obudowy. Nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do serwisu komputerowego. Niektórzy użytkownicy laptopów stwierdzają, że zalanie nie spowodowało żadnych problemów i pomijają czyszczenie urządzenia w środku. Niestety prawda jest taka, że pozostawiona w środku ciecz często prowadzi do korozji ważnych podzespołów, dlatego skutki zalania mogą stać się widocznie dopiero po jakimś czasie. W najgorszym wypadku laptopa nie uda się w ogóle uruchomić, a koszty naprawy będą o wiele wyższe niż koszty samego czyszczenia.

Awaria układu BGA

Ball Grid Array, czyli BGA to typ obudowy układów scalonych; ich unikalność polega na montażu do podłoża za pomocą kulek (wykonanych z cyny lub stopu cyny z innymi metalami). Układami BGA są np.: mostek południowy, mostek północny czy karta graficzna.

Awaria jednego z układów BGA – objawy:

  • – brak możliwości uruchomienia komputera,
  • – migające diody.
  • – pojawiające się sygnały dźwiękowe,
  • – na ekranie mogą pojawiać się artefakty, a grafika może nie działać w prawidłowy sposób – wtedy problemem jest prawdopodobnie karta graficzna.

Niedziałające w odpowiedni sposób porty USB, kamerka internetowa, Wi-Fi, niewykrywanie napędów optycznych – takie objawy mogą z kolei świadczyć o uszkodzeniu mostka północnego/południowego. Naprawa układu BGA polega na reballingu (czyli odlutowaniu układu z płyty głównej, nałożeniu nowych kulek i ponownego montażu) lub wymianie całego układu na nowy.

Uszkodzenie matrycy

Uszkodzenie matrycy to z reguły uraz mechaniczny – wskutek uderzenia, upadku czy przygniecenia ekranu. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasza matryca jest zbita, a jedynym tego objawem może być czarna, postępująca plamka. Niestety mechaniczne uszkodzenie matrycy z reguły wiąże się z koniecznością jej wymiany na nową lub na sprawną używaną. Innym problemem dotyczącym matrycy jest brak podświetlenia – np. wskutek uszkodzenia świetlówek w matrycy czy inwertera. W takim przypadku najczęściej istnieje możliwość naprawy, a wymiana całej matrycy nie jest konieczna. Uszkodzeniu może ulec również taśma matrycy w laptopie – objawem takiej usterki będzie zanikający lub migający obraz czy zakłamania kolorów w trakcie poruszania klapą matrycy.

W przypadku awarii komputera – zapraszamy do IVITER Serwis; nasi pracownicy to ludzie z ogromnym doświadczeniem oraz specjalistyczną wiedzą. Podejmujemy się wszystkich napraw, nawet tych najbardziej skomplikowanych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here