Nie da się ukryć, że poziom zadłużenia u Polaków stale rośnie – dzieje się tak głównie dlatego, że trudno obecnie zainwestować chociażby w nieruchomość bez wsparcia w postaci kredytu. Przy dynamicznie zmieniającym się rynku pracy wiele osób traci stałe zatrudnienie, w związku z czym regularna spłata zaciągniętej pożyczki może stać się niemożliwa. W chwili, kiedy dług rośnie, może dojść do tzw. zajęcia komorniczego. Co ono obejmuje i czy może się zdarzyć, że komornik przejmie także pieniądze z odszkodowania wypłaconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe?

Na czym polega zajęcie komornicze?

Zajęcie to jedno z działań, do jakich uprawniony jest komornik w chwili, kiedy osoba nie spłaca zadłużenia w terminie. Jeśli wierzyciel zgłosi taką sprawę, komornik wysyła do zadłużonego wezwanie komornicze, co może skutkować np. przejęciem części wynagrodzenia, choć wiele zależy również od rodzaju zatrudnienia.

W przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę komornik może zająć 60% pensji, jeśli zadłużenie pochodzi z niepłaconych alimentów albo 50%, jeśli dług powstał w wyniku innych zaległych należności. Niestety najtrudniejszą sytuację mają osoby zatrudnione poprzez umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Komornik jest wówczas upoważniony do przejęcia 100% pensji. Można tego uniknąć, jedynie spełniając wszystkie poniższe warunki:

  • – wynagrodzenie jest podstawą utrzymania lub jedynym źródłem dochodu;
  • – zarobki są stałe;
  • – wypłaty mają charakter powtarzalny;
  • – zatrudnienie trwa od dłuższego czasu.

Komornik to poniekąd pośrednik między wierzycielem a zadłużonym, który pomaga odzyskać pieniądze, jeśli regularne spłaty zostają ukrócone. Największym błędem, jaki może popełnić osoba z rosnącym długiem, jest unikanie kontaktu z komornikiem – warunki egzekucji komorniczej można negocjować, by w ten sposób zminimalizować straty. Jeśli jednak zadłużony uchyla się od wezwań, konsekwencje mogą sięgnąć znacznie dalej, np. do wytoczonego procesu sądowego.

Czy zajęcie komornicze może dotyczyć również środków z polisy na życie?

Polisa na życie to podstawowy produkt ubezpieczeniowy, który posiada spory odsetek ludzi w Polsce. By zdecydować się na wariant od wybranego ubezpieczyciela, można skorzystać z porównywarki polis, takiej jak ta: https://ocenapolis.pl/ubezpieczenia/zycie-porownywarka. Dobrą wiadomością jest fakt, że komornik nie ma podstaw prawnych do wykonania egzekucji komorniczej na środkach pochodzących właśnie z tego źródła – przejęciu nie podlegają żadne ubezpieczenia osobowe. Stanowi o tym artykuł 831 paragraf 1 pkt 5 kodeksu cywilnego.

Warto jednak pamiętać, że od tej sytuacji istnieją dwa wyjątki. Jednym z nich są niespłacone alimenty – wówczas komornik może dokonać przejęcia środków pochodzących z ubezpieczenia na życie. Podobnie dzieje się w przypadku, kiedy zadłużeniem są zaległe składki, które powinny trafić właśnie do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług aktualnie korzystamy.

Trzeba też dodać, że nawet jeśli komornik nie ma prawa do zajęcia komorniczego, to jednak sam wierzyciel, w razie otrzymania informacji o uzyskaniu odszkodowania z polisy, może wyegzekwować te pieniądze bezpośrednio od dłużnika. Warunkiem tutaj jest jedynie to, że określona kwota musi być już wypłacona.

Ubezpieczenie na życie to usługa, o którą zdecydowanie warto się zatroszczyć – w czym może pomóc strona Ocenapolis – jednak jednocześnie powinniśmy pamiętać o regularnej spłacie składek, w przeciwnym wypadku możemy narazić się na konsekwencje prawne.

Zajęcie komornicze a inne odszkodowania

Odszkodowanie możemy otrzymać nie tylko z tytułu polisy na życie – dodatkowe środki wpłyną na nasze konto również w przypadku zapomogi pogrzebowej oraz innych należności związanych ze śmiercią. Czy również wówczas komornik może przejąć nasze pieniądze? Zgodnie z kodeksem cywilnym nie podlegają one egzekucji komorniczej. Ponieważ jednak komornik może zająć część kwoty znajdującej się na naszym rachunku bankowym, może dojść do sytuacji, w której zabierze również odszkodowanie przeznaczone np. na pokrycie kosztów pogrzebu. W takich sytuacjach należy jak najszybciej złożyć wniosek o zwolnienie zajętej sumy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here