Rośnie popularność outsourcingu usług w Polsce

0

Coraz więcej firm w Polsce oferuje swoim klientom biznesowym usługi z zakresu IT, logistyki, albo tzw. operacji pomocniczych. Zadania, które do tej pory były wykonywane wewnątrz przedsiębiorstwa są wydzielane do firmy zewnętrznej. Takie działania minimalizują koszty operacyjne i przyczyniają się do szybszego rozwoju biznesu.

Pojęcie outsourcingu

Wspomniane „wydzielenie zadań” jest określane jako „outsourcing”, czyli przeniesienie pewnych czynności na podmioty działające poza przedsiębiorstwem. Według źródeł historycznych, po raz pierwszy użyto takiego sformułowania w 1979 roku w odniesieniu do kupna niemieckich projektów przez brytyjski przemysł. Outsourcing jako koncepcja powstał jednak wcześniej, już w 1923 roku wspomniał o nim Henry Ford. Początkowo stosowano tę strategię w przemyśle motoryzacyjnym, pozyskując niektóre z części samochodowych od innych producentów. W późniejszym okresie pojęcie outsourcingu nabrało bardziej ogólnego znaczenia i zaczęło odnosić się do strategii przekazywania pewnych zadań firmom zewnętrznym.

Zalety outsourcingu

Głównym powodem stosowania outsourcingu jest obniżenie kosztów przedsiębiorstwa. Poza tym, po przekazaniu zadań firmom zewnętrznym pracownicy mogą skupić się na rozwijaniu najważniejszych działów w  przedsiębiorstwie, dzięki którym osiąga ono przewagę konkurencyjną na rynku. Współpraca powoduje również wymianę doświadczeń i wiedzy, pozyskiwanie nowych partnerów i kontaktów biznesowych. Dodatkowo poprzez wydzielenie zadań do firmy zewnętrznej następuje rozłożenie ryzyka między kilku graczy.

Co może być przedmiotem outsourcingu?

Strategia outsourcingu może być stosowana w wielu obszarach. Najczęściej przedsiębiorstwa wykorzystują ją w logistyce m.in. do kontroli spedycji i leasingu. Z danych raportu Third Party Logisics Study, wynika, że 73% firm, które korzystają z usług zewnętrznych przedsiębiorstw zamierza rozszerzyć z nimi dotychczasową współpracę. W przypadku operacji pomocniczych wachlarz zadań zlecanych jest bardziej rozbudowany. Firmy zewnętrzne mogą świadczyć usługi w postaci m.in. szkoleń, telemarketingu, rachunkowości, obsługi klienta czy rekrutacji. Outsourcing z zakresu IT obejmuje konserwację i naprawę sprzętu, produkcję oprogramowania i aplikacji, a także przetwarzanie danych. Obecnie firmy proponują tzw. opiekę informatyczną dla partnerów biznesowych. Przykładowo symbiozait.pl posiada w ofercie usługę chmury, optymalizacji wydruków, „help desk” czy udostępnienia całej infrastruktury informatycznej. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 1998 roku i posiada bogate doświadczenie we współpracy z firmami zewnętrznymi. Pracownicy są wykwalifikowanymi konsultantami, którzy doradzają i pomagają w doborze rozwiązań IT, które usprawnią i zoptymalizują funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Zlecanie zadań firmom zewnętrznym jest obecnie bardzo popularną praktyką wśród przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że liczba obszarów poddawanych outsourcingowi w ostatnich latach wzrosła. Firmy korzystają z różnych rozwiązań, by zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku i usprawnić pracę kadr.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here