Prawidłowy serwis oraz konserwacja maszyn leśnych

0
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w zakładach usług leśniczych i przedsiębiorstwach remontowo-budowlanych wymaga odpowiedniej dbałości o ich stan techniczny. Usterki pojawiają się w oprzyrządowaniu najczęściej na skutek długotrwałej eksploatacji lub nieprawidłowego użytkowania. Jednak operator maszyn leśnych pracując w tartakach, na obszarach rolniczych czy też w lasach nieustannie narażony jest także na zróżnicowane warunki pogodowe. Silny deszcz, upał, śnieg i wiatr mają dodatkowo niekorzystny wpływ na stan urządzeń stosowanych do prac leśnych. Jak więc skutecznie zadbać o ich właściwy serwis i konserwację? 

Bezpieczeństwo i terminowość

Prawidłowo funkcjonujący harwester, ciągnik czy m.in. rębarka to bez wątpienia podstawa zręcznej i terminowej pracy w branży usług leśnych. Każda niespodziewana awaria sprzętu wiąże się niebezpieczeństwem osób obsługujących maszyny oraz utratą cennych godzin pracy.W przypadku wystąpienia poważnych uszkodzeń zwykle nieuniknione jest przetransportowanie sprzętu do wyspecjalizowanego w tego typu naprawach warsztatu. Drobne uszkodzenia wymagają czasem jedynie konsultacji z odpowiednim serwisem i doboru odpowiedniego podzespołu. Wybierając firmę zajmującą się serwisem maszyn zwróćmy uwagę czy współpracuje ona z doświadczonymi mechanikami i czy zapewnia pomoc techniczną w doborze poszczególnych elementów wymiennych jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Właściwe uzupełnianie płynów oraz wymiana części

Aby zapobiec przedwczesnym awariom lub maksymalnie odwlec w czasie wystąpienie i konieczność naprawy drobnych i poważniejszych usterek w maszynach leśnych warto zadbać o ich systematyczny przegląd oraz konserwację. Niedbała i niehigieniczna wymiana oleju w glebogryzarce czy forwarderze może doprowadzić do przedwczesnego zużycia, korozji lub wadliwego działania niektórych elementów tych maszyn. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na sposób wymiany płynów oraz nigdy nie dopuścić do zbyt niskiego ich poziomu w zbiornikach. Może to spowodować fatalną w skutkach awarię silnika, przekładni, a nawet układu hydraulicznego (źródło: https://cemasz.pl/). Pamiętajmy również o  regularnym stosowaniu środków smarujących i wymianie filtrów. Stając przed koniecznością wymiany sworzni, szyb, tłoków, pakietów uszczelnień czy zwolnic, zwróćmy również uwagę czy pochodzą od godnych zaufania dostawców. Zaleca się wykorzystywanie wyłącznie oryginalnych części do maszyn leśnych lub też elementów, które pochodzą bezpośrednio od producentów dostarczających je na pierwszy montaż.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here