Lubaczów: W środę V Papieski Odpust Maryjny ku czci Matki Bożej Łaskawej

7
fot. fot. Małgorzta Godzisz, KRZ
fot. fot. Małgorzta Godzisz, KRZ

W środę (07.05) rozpocznie się V Papieski Odpust Maryjny ku czci Matki Bożej Łaskawej. W tym dniu samorządowcy z Podkarpacia spotkają się na Pielgrzymce Samorządowców. W Konkatedrze w Lubaczowie o godz. 17:00 pod przewodnictwem abp Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego koncelebrowana będzie Msza Święta.

V Pielgrzymka Samorządów Terytorialnych połączona zostanie z dziękczynieniem za kanonizację świętego Jana Pawła II. Program uroczystości rozpocznie się o godz. 16:30 w Konkatedrze w Lubaczowie, gdzie zabrzmi pierwszy utwór „Wielkiej mszy na cześć Jana Pawła II”, który wykonają Grażyna Zielińska (sopran), prof. Jan Purzycki (skrzypce) i Wojciech Zdzarski (organy). Następnie rozpocznie się Msza Święta, podczas której Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, w imieniu samorządowców zawierzy naszą „Małą Ojczyznę” Pani Łaskawej. Uroczystość uświetnią artyści z Wiednia, którzy wykonają mszę skomponowaną przez Geralda Spitznera z Wiednia na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II, która miała być zaprezentowana w Watykanie na 85. urodziny papieża. Dzieło to zostało wybrane spośród tysięcy propozycji z całego świata przez Międzynarodowe Konsortium Watykanu. Wyjątkowość Mszy polegać będzie na tym, że obok ustalonych od wieków i typowych dla niej części w pełni skomponowano także inne jej elementy.

O godz. 18:45 w podziemiach Konkatedry odbędzie się otwarcie wystawy „Śladami Świętego Jana Pawła II na Lubaczowskiej Ziemi”. Potem, od godz. 19:00 w sali teatralnej będzie trwało spotkanie z ks. abp Mieczysławem Mokrzyckim, które poświęcone zostanie prezentacji książki pt. „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”. Książka opowiada o codziennym życiu papieża Polaka. Publikacja Brygidy Grysiak i abp Mieczysława Mokrzyckiego jest wynikiem wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarkę z pochodzącym z Majdanu Łukawieckiego sekretarzem polskiego papieża.

Źródło: www.lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

7 komentarze

  1. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę ale zauważyłem że nasz proboszcz Andrzej ma tytuł kanonika a był prałatem oznacza to niniejszym że został zdegradowany o dwa stopnie w dół, co jest tego powodem nie mogę znaleźć żadnej wzmianki o tym na stronach naszej parafii, proszę o rzetelną informacje.

  2. Witam
    odpowiem na zadane pytanie.
    Prałat (łac. praelatus – przełożony) – w Kościele katolickim prezbiter lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła.

    Kanonik (łac. canonicus) – wczesnośredniowieczna nazwa duchownych, żyjących według reguł kanonicznych przy kościołach biskupich (katedrach); obecnie kapłan uhonorowany tą godnością za szczególne zasługi dla Kościoła lokalnego, zobowiązany do sprawowania określonych obrzędów liturgicznych wraz z innymi kanonikami lub miejscowym biskupem.

    Kanonik i prałat są tytułami tylko honorowymi i przyznaje się je za pracę i zasługi w Kościele lokalnym. Przyjmuje się, że tytuł prałata jest wyższy niż tytuł kanonika. Godności te otrzymuje się zwykle dożywotnio, przy czym może być tak, że kanonik honorowy zostanie mianowany przez biskupa diecezjalnego kanonikiem gremialnym. Może też być tak, że duchowny posiada jedną z tych godności lub też jest kanonikiem i prałatem. Myślę,że w miarę dokładnie sprecyzowałam pojęcia dotyczące rozumienia znaczenia tych dwóch pojęć.
    W razie pytań proszę pisać.
    pozdrawiam
    Anna

  3. Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, w imieniu samorządowców zawierzy naszą „Małą Ojczyznę” Pani Łaskawej.I od razu będzie lepiej nam się żyło ,wygodniej a może jakieś miejsca pracy przybędą ,wzrosną pensje,więcej osób zda maturę itp

  4. Moje przypuszczenia były jednak słuszne co do degradacji bo gdyby miał możliwość używania dwóch tytułów to przed nazwiskiem widniał by tytuł prałata z racji wyższości rangi a nie tytuł kanonika który jest o dwa stopnie niżej i za jakie szczególne zasługi dla Kościoła honoruje się osobę dwa stopnie w dół. Tytuły honorowe to Archiprezbiter i Protonotariusz apostolski (infułat). …nie lękajcie się prawdy prawda was wyzwoli…
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Hierarchia_ko%C5%9Bcielna

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here