Gmina Lubaczów: Radio Biwak gościło na stacji Basznia

0

Nie wiadomo, czym urzekła redaktorów Marka Cynkara i Szymona Tarandę z Polskiego Radia Rzeszów maleńka stacja w Baszni Dolnej, ale właśnie z tego miejsca 30 sierpnia popłynęła audycja Radia Biwak. W programie znalazły się wywiady z ciekawymi ludźmi, historykami, regionalistami i pasjonatami Ziemi Lubaczowskiej – informuje na swojej stronie gmina Lubaczów.

Fot. elubaczow.com

Historię linii kolejowej Jarosław – Sokal od momentu powstania do dnia dzisiejszego przybliżyli Adam Kubrak, Jan Rawski i Piotr Hulak. O atrakcjach turystycznych gminy Lubaczów, między innymi Ogólnopolskim Festiwalu Questingu, Festiwalu Dziedzictwa Kresów oraz bogactwie tras turystycznych rowerowych i pieszych opowiedzieli Barbara Broź z Janem Gancarzem. Natomiast rąbka tajemnicy związanej z planami rewitalizacji stacji Basznia wraz z budynkami sąsiadującymi uchylił słuchaczom Rafał Czyrny. Z wybitnymi regionalistami Januszem Mazurem i Bolesławem Dydykiem, redaktorzy rozmawiali o kolonizacji józefińskiej, kamieniarce bruśnieńskiej i zabytkach gminy Lubaczów.

Nie zabrakło również stowarzyszeń działających na terenie gminy Lubaczów. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich reprezentowała Prezes Maria Magoń, która opowiedziała o działaniach Towarzystwa i kweście na rzecz odbudowy kościółka w Hruszowie. Kluby Seniora i ich działalność przybliżyła Halina Tryniecka.

Redaktorów Radia Biwak zainteresowała również największa atrakcja w Baszni Dolnej – Kresowa Osada, która nie tylko jest najlepszą restauracją w okolicy, ale również skansenem, gdzie można rodzinnie spędzić czas. O tych atrakcjach i kresowej kuchni opowiadał pan Marcin Krupa, menadżer Kresowej Osady. Sporo działo się również w obrębie samej stacji Basznia. Redaktorzy przyjrzeli się pracy kowala z Kresowej Osady i posłuchali występu zespołu śpiewaczego „Niespodzianka” z Krowicy. Nie zabrakło także solowego występu przedstawicielki Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” pani Agnieszki Kapel.

Dla każdego, kto pojawił się na terenie dworca kolejowego czekały regionalne potrawy kwas ugotowany przez panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie i szwaby, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krowicy Hołodowskiej. Każdy mógł się przejechać drezyną i poczuć niepowtarzalny klimat kolei.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here