I Międzynarodowy Maraton Lubaczów-Jaworów – podsumowanie

18

Nieco ponad 42 kilometrowa trasa, 72 zawodników z Polski, Ukrainy i Litwy, setki kibiców na trasie! Do tego doskonała organizacja i oprawa oraz zapowiedzi i relacje w mediach regionalnych i ogólnopolskich – to sukces jaki odniósł I Międzynarodowy Maraton Lubaczów-Jaworów. Tak „dobry wynik” pierwszej edycji bardzo dobrze wróży przyszłorocznej imprezie, której meta ma być w Lubaczowie.

fot. elubaczow.com

W tym roku maratończycy przekroczyli granicę obok powstającego przejścia granicznego w Budomierzu. Organizatorzy liczą, że przyszłym roku biegacze pobiegną już przez najnowocześniejsze przejście graniczne na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Tegoroczny maraton, oprócz rywalizacji sportowej miał także za zadanie zmobilizować Ukraińców do rozpoczęcia prac przy budowie drogi dojazdowej do przejścia. Wydaje się, że impreza odniosła swój skutek. – Droga ma być zbudowana jeszcze w tym roku – powiedział Iwan Karpa, przewodniczący Rady Powiatu Jaworowskiego w rozmowie z Radiem Rzeszów.  – Organizacyjnie impreza była dobrze dopięta. Maraton powinien dać owoce w postaci prac nad udrożnieniem przejścia granicznego w Budomierzu, czyli wybudowaniem drogi ze strony ukraińskiej i samym otwarciem przejścia – mówił  z kolei starosta lubaczowski Józef Michalik.

Lubaczowski maraton miał dwa starty – honorowy i ostry. Pierwszy z nich, sprzed starostwa powiatowego w Lubaczowie wystrzałem z armaty zainicjowała wicemarszałek Anna Kowalska. Drugi miał miejsce w Lisich Jamach. Maraton wzbudził spore zainteresowanie wśród mieszkańców obu przygranicznych powiatów. Ludzie wychodzili z domów, witali maratończyków,  a przede wszystkim kibicowali im. Taka zachęta była biegaczom bardzo potrzebna – palące słońce i wysokie temperatury to nie najlepsze warunki do długodystansowych biegów.

Pogoda przeszkadzała nawet zdobywcy złotego medalu – Tarasowi Salo. Zaznacza on jednak, że maraton to nie tylko walka z kilometrami, czy pogodą, ale także z własnymi słabościami.  Cieszy się, że po raz kolejny mógł się z tymi słabościami zmierzyć. Drugie miejsce na podium wywalczył Stanisław Ważny z Lubaczowa. – To mój pierwszy maraton, kiedy staję na podium. Nie wierzyłem, że mogę to osiągnąć. Dedykuję tę drugą lokatę żonie i córce. To dzięki im i ich wytrwałości i wyrozumiałości osiągnąłem taki wynik – mówił S. Ważny. W maratonie wzięło udział 10 kobiet. Pierwsze miejsce wśród nich zdobyła mieszkanka Sandomierza Bożena Czechowska. Na drugim miejscu uplasowała się Elvira Lewina ze Lwowa. Trzecie zajęła Mariia Semeriak.

W organizację maratonu zaangażowane były wszystkie gminy z powiatu lubaczowskiego. W starcie honorowym wziął udział m.in. wójt gminy Lubaczów – Wiesław Kapel. – To pierwszy maraton zorganizowany wspólnie z powiatem lubaczowskim, ale raczej nie ostatni. W przyszłym roku planujemy wystartować z Jaworowa do Lubaczowa – mówił starosta Jaworowa Mykoła Romaniuk.

Maratończycy pokonali w niedzielę 42 km i 195 m. Najstarszą uczestniczką biegu była 70-letnia Nina Golub, najstarszym uczestnikiem 74-letni Volodimir Ryzhii.

Wyniki końcowe:

Mężczyźni:
I – Taras Salo (31 lat, nr startowy – 53) – czas: 2:46:36,16
II – Stanisław Ważny (33 lata, nr startowy 08) – czas: 3:01:19,95
III – Roman Glushak (48 lat, nr startowy) – czas: 3:15:52,44

Kobiety:
I – Bożena Czechowska (33 lata, nr startowy 76) – czas 3:58:52,91
II – Elvira Lewina (50 lat, nr startowy 81) – czas 4:36:09,70
III – Mariia Semeriak (48 lat, nr startowy 40) – czas 4:46:17,39

Obszerna galeria zdjęć z maratonu na naszym portalu.

Szczegółowe wyniki na www.lubaczow.powiat.pl – wersja pdf.

Źródło: Agnieszka Sopel, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie , Polskie Radio Rzeszów, rzeszow.gazeta.pl, elubaczow.com, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

18 komentarze

  1. 1. Nie jesteśmy w stanie być wszędzie.
    2. Nie wiedzieliśmy, że młodzież w Lubaczowie także biegała. Nie widzieliśmy nigdzie żadnej zapowiedzi, nie dostaliśmy też żadnej wiadomości e-mail w tej sprawie.
    3. Jak tylko organizator (UM?) opublikuje oficjalną informacje w tej sprawie i pozwoli ją wykorzystać, to chętnie ją opublikujemy.
    W imieniu redakcji
    /pah

  2. a wracając do tematu Euro, czy w naszym mieście bedzie widac ze w Polsce jest Euro?? czy jak zwykle zaścianek bez przyszłości i atrakcji?? Chcieliscie przejscie to macie ale promocji ZERO. Pewnie ani jednej flagii z logo euro czy Polskiej nie zobaczymy w naszym miescie bo po co, lepiej jak zwykle dawać kase na jakieś nikogo nie interesujące spotkania miast partnerskich czy szlag wie co jeszcze, wystawy bohomazów w pseudogaleriach itd…

  3. Wszędzie słysze pochlebne opinie na temat tego Maratolnu – super organizacja, impreza która łączy ludzi, zdrowa rywalizacja sportowa. Wielkie słowa uznania dla Władz Powiatu i Wojewodztwa i dla wszystkich innych ludzi, którzy przyczynili sie do tego, że ta impreza sie odbyła.BRAWO

  4. Wójt Gminy Lubaczów, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów i Koło Pszczelarzy w Lubaczowie zapraszają do udziału w rajdzie rowerowym „Szlakiem leśnych barci”, który odbędzie się 26 maja 2012 r. trasą Młodów – Borowa Góra – Krowica – Budomierz – Sieniawka – Podlesie, z postojami na zwiedzanie leśnych pasiek.

    Start: plac szkolny w Młodowie – godz. 13.00

    Meta: Centrum Edukacyjno-Kulturalne „Pastorówka” w Podlesiu.

    Po zakończeniu około 17.00
    •prelekcje na temat: ◦apiterapii,
    ◦uprawy roślin miododajnych,
    ◦roślin miododajnych i ziół dla zdrowia i urody

    •piknik majowy.
    Zapisy (do 24.05.2012) i szczegółowe informacje: Jan Gancarz, Urząd Gminy Lubaczów – pokój 22 lub telefonicznie 166321684 wew. 32

  5. Bieganie dzieci powinno obchodzić wszystkich, bo jeśli nie biega się od dziecięcych lat to takich maratonów by nie było i w naszym necie nie byłoby czego komentować. Więc wspierajmy sport u młodych ludzi, lepiej niech biegają niż przy kompach siedzą, napewno będą zdrowsi.

  6. Dodam coś jeszcze 🙂 – ja jako typowy pierdzistołek: łóżko, auto, biurko, auto, biurko, auto, fotel, łóżko, ogromnie podziwiam tych, którzy potrafią przebiec maraton, nieważne w jakim czasie. Zanim młodzi ludzie staną się również pierdzistołkami, może taka inicjatywa wyzwoli w nich chęć do zdrowego spędzania czasu. Co innego widzieć w tv, co innego – na żywo.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here