Trwają prace przy pomniku powstającym na skwerze przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie. Na postumencie, na którym ma stanąć odlany z brązu pomnik płk. Stanisława Dąbka, zamontowano już pamiątkowe tablice z inskrypcjami.

O planach wzniesienia pomnika pułkownika piechoty Wojska Polskiego, dowódcy Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej pisaliśmy po raz pierwszy w czerwcu 2021 roku. Inicjatorem jego budowy był Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, a w październiku Rada Miejska w Lubaczowie podjęła uchwałę akceptującą wzniesienie pomnika.

[ Prace przy budowie pomnika rozpoczęły się w sierpniu br. ]

Zgodnie z projektem, którego autorem jest Marek Dryniak – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pomnik ma być wykonany z odlewu z brązu i mieć wysokość 2,8 metra.

Obecnie trwa kolejny etap prac. Na ścianach postumentu pojawiły się już granitowe tablice z inskrypcjami. Ponadto uporządkowano też teren wokół pomnika, pojawiły się wyłożone kostką alejki i ławeczki.

Pomnik zostanie uroczyście odsłonięty 6 grudnia br. Szczegółowy program uroczystości organizatorzy przedstawią niebawem.

Teren wokół pomnika został uporządkowany, pojawiły się alejki i ławeczki.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

35 komentarze

  • Czy aby w Lubaczowie był tylko gen. Dąbek. Jest dwie ulice obok siebie wręcz. Nawet nazwę wsi Dąbków na jego cześć ma swoją nazwę. Do tego szkoła. Gdzie, więc czekałeś na uhonorowanie Dąbka. Robi się już za dużo Dąbka w Dąbku. Mamy wielu lokalnych bohaterów o o nich się nie pamięta. Choćby przy starostwie mógłby stać pomnik księdza Sobczyńskiego, który podczas epidemii cholery był można powiedzieć nieformalnym włodarzem i wielkim lokalnym bohaterem bo nie upuścił miasta nie bojąc się nawet stracić życia. O takich bohaterach się nie pamięta. A ta władza zwłaszcza. Byle tylko był nośne nazwisko bohatera i by ugrać coś politycznie.

   • Szkoły i większość ważnych ulic zawsze są na cześć zasłużonych osób, nie widzę nic dziwnego w tym że ulica i szkoła jest imieniem tej samej osoby. Oczywiście, mamy wielu lokalnych bohaterów, ale nie będziemy przecież każdemu stawiać pomnika. Kto zna choć trochę historię ziemi lubaczowskiej to doskonale wie że Dąbek i obrońcy Lubaczowa odegrali kluczową rolę w walce o przynależność Lubaczowa i powiatu cieszanowskiego do Polski i takie miejsce im się po prostu należało.

   • Pleciesz takie androny, że trudno czytać. Raz po raz wychodzi twoja głupota i ograniczoność umysłu. Nawet gdyby był artykuł o sadzeniu drzew czy wycieczce dla dzieci, to ty dopatrzysz się w tym polityki. Myślę, że to już poważne schorzenie.
    Masz pomysł na pomnik, to wystąp z oficjalną inicjatywą, załóż grupę inicjatywną, pomyśl nad finansowaniem. Miło jest się ukryć pod nickiem i krytykować wszystko, nieprawdaż? Dla mnie twoje wypociny stawiam na równi z anonimowymi donosami. Działaniami takich małych, wrednych ludzików, które każdemu chętnie wbiją szpilę, najlepiej z ukrycia.
    „Mamy wielu lokalnych bohaterów o o nich się nie pamięta.” Każdemu pomnik?

 1. Emilu. Co dk schorzenia. Zadnego nie mam, ale jak jest jakaś wladza czy Pani Poseł to ciezko powiedzieć, ze polityki nie ma. Pomniki. Nie każdemu, że musimy każdemu postawić. Historia terenu obecnego powiatu lubaczowskiego czy też samego Lubaczowa jest bogata. A władze uparły się na tego Dąbka jakbyśmy nie mieli innych osób godnych pomnika. Jak wspomniałem wcześniej Gen. Dąbek ma wiele uhonorowań i moim zdaniem powinniśmy pokazać światu, że Lubaczów to nie tylko Dąbek, ale też i inni bohaterowie którzy przysłużyli się naszej lokalnej społeczności. Nie raz wskazywałem czego ukrywam się przed nickiem. Pierwsza rzecz to jak się ujawnię to PiS będzie chciał mnie zniszczyć na wszelkie sposoby. Przyjdzie być może kiedyś czas, że się ujawnię, ale na swoich warunkach. Po drugie zauważyłem jedną rzecz, że jakbym ludzie wiedzieli kto to pisze z imienia i nazwiska nie miałoby to takiego efektu gdzie nie wiesz z kim gadasz. I nie wbijam tych szpil bezpodstawnie. Jak widzę coś co inni nie dostrzegają lub nie chcą dostrzec to już wedlug Ciebie wbijam szpilę. No cóż dla mnie to nie szpila a krytyka czegoś w temacie poruszonym na forum.

  • Skoro uważasz że pomimo budowy pomnika i tak jest za dużo Dąbka w Dąbku, to może warto zapytać poprzednie władze dlaczego do tego doprowadziły? Przy okazji możesz zapytać dlaczego nie wpadli na pomysł uhonorowania innych lokalnych bohaterów w postaci pomnika.

   • Pablo. Dąbek został patronem ulic. Nie mam nic do tego chociaż to, że to są dwie ulice przyległe go siebie to już głupota i problem dla mieszkańców tych ulic bo czy to kurierzy czy pogotowie nie raz się myli. Do nadania imienia szkoły też nie mam nic. Jakby nawet ten pomnik powstał przy szkole czy w Dąbkowie to byłbym za tym. Dąbek jest głośnym nazwiskiem i znanym w Polsce. Jednak moim zdaniem tam gdzie powstaje pomnik można było postawić pomnik samych Obrońców Lubaczowa albo kogoś związanego ze Starostwem w Lubaczowie. Dlatego lansuję tutaj osobę księdza Sobczyńskiego bo jest to bohater o którym nawet w Lubaczowie nie pamięta a Dąbek swoje uhonorowanie już ma, ale i w takich rzeczach uważajmy na przesyt. W Lubaczowie jest ulica Dąbka, Szkoła Dąbka, mamy wieś Dąbków i kolejną ulicę. Dąbek jest zasłużony dla miasta, ale nie jedyny a władze widzę prą tylko w jego osobę. Popatrzmy, że są też inne osoby warte upamiętnienia. Już nie mówię nawet pomnikiem bo to kosztuje a i dobre miejsce trzeba mieć.

  • „Nie raz wskazywałem czego ukrywam się przed nickiem. Pierwsza rzecz to jak się ujawnię to PiS będzie chciał mnie zniszczyć na wszelkie sposoby. Przyjdzie być może kiedyś czas, że się ujawnię, ale na swoich warunkach. Po drugie zauważyłem jedną rzecz, że jakbym ludzie wiedzieli kto to pisze z imienia i nazwiska nie miałoby to takiego efektu gdzie nie wiesz z kim gadasz.”
   Za kogo ty się uważasz mały, prymitywny człowieczku? Za bohatera ruchu oporu wobec okupanta? Za trybuna ludowego? A może za przyszłego wodza rewolucji marksistowsko-leninowskiej? :))
   Naprawdę sądzisz, że twoje wypociny ktoś traktuje na równi z inteligentną publicystyką? Że ktoś przejmuję się tym, że małe, tchórzliwe indywiduum, trzęsąc gaciami, zdobyło się na odwagę, żeby ujawnić własne urojenia?

   • Za kogo Ty się uważasz. Wiem co potrafi Nasz PiS. Jakby wiedział wprost kim jestem to by mnie próbował zniszczyć. PiS to mafia, która nie zna skrupułów. Nawet nie wiesz jaka. No chyba, ze sam w niej siedzisz i boli Cię to bo nie wiesz kogo masz zniszczyć. Żadnej rewolucji robić nie zamierzam. To Wy z PiS-u uważacie, że robicie rewolucję, ale już widzę, że pożera własne dzieci. Widzę, ze emocje Cię ponoszą i masz niezłą alergię na to co piszę. Nie podoba CI się to, że tyle ludzi widzi moje komentarze i myśli co ten PiS pierniczy. I dzięki moim komentarzom widzą daną rzecz z innej strony a nie tylko co im próbuje wtłoczyć ,,papka propagandowa” z TVPiS. Jak ktoś chce czytać moje komentarze to czyta. Co ludziom zabraniasz? Dla Ciebie najlepiej by było, żebym zamilkł. Nie ma na to szans. Będę wyjaśniał kłamstwa PiS-u czy Ci się podoba czy nie.

    • Twój samozachwyt, samouwielbienie i niczym nieskrywany narcyzm wprost powala. Taką marną sierotę po pawlaku miałaby niszczyć jakaś mafia pisowska? Nie lecz się nawet, nie marnuj naszych podatków i czasu lekarzy. Nie ma dla ciebie nadziei.

     • Nie jestem żadnym narcyzem. Nie jestem żadną sierotą po Pawlaku. Po prostu jestem osobą pewną swojej wiedzy i nie waham się jej użyć. Widzę, ze Ty tej wiedzy nie posiadasz najwidoczniej i lecisz na mnie z wyzwiskami. Znam ludzi co mafia pisowska niszczyła na różne sposoby. Mają kasę i mają władzę i ,,tłuste koty” co mi będą przeszkadzać w prowadzeniu firmy bo to jedna z takich metod niszczenia. Masz tyle do zaproponowania w dyskusji od siebie co nic. Jedynie wyzwiska. No to krótki lont masz.

 2. Przecież to widać szanowni państwo co przeszkadza Platformie obywatelskiej, PSL, lewica tzw. Targowicy im przeszkadza poprostu ,,Polskość”
  Zauważcie tylko jak obecny rząd promuje inicjatywę patryjotyczną co robi Targowica, może wymienię –
  – maszty z flagami w całej Polsce – Źle
  – CPK – Źle
  – nazwa ulic, ronda, mostów itd. nazwami polskich patriotów -Źle
  – stawianie pomników polskim Bohaterom – Źle
  – zakup sprzętu wojskowego – Źle
  Sami widzicie Targowica za srebrniki zrobi wszystko.

  • Targowica to PiS. Uzależnił Nas od węgla z Rosji. To Rosja Nas odłączyła od gazu a nie PiS odłączył się od Rosji. Morawiecki zastanawiał się czy w rublach nie płacić. Wszystkim kto nie za PiS-em odbierasz bycie Polakiem. Polakiem i patriotą się jest obojętnie od partii, której jesteś. Jestem Polakiem i jestem Patriotą bo szanuję zasady panujące w naszym kraju, szanuję historię i wartości narodowe a także płacę tutaj podatki jak na polskiego patriotę przystaje. Ale według Ciebie to wszystko nic. Jak nie wierzysz PIS to nie jesteś patriotą takie jest Twoje zdanie. Ale masz spaczony system wartości. Polak2010. Patriotyzm to nie przymus. Patriotyzm to chęć do kochania własnego kraju. A ja teraz wyjaśnię o co chodzi z tymi wszystkimi rzeczami co wymieniłeś:

   – Maszty. Maszty to jest wymysł i niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Zwłaszcza w obecnym czasie. Możemy być bez nich. A przetarg wygra albo wygrał ktoś kto jest z PiS-em powiązany. Takie przyjemności to sobie możemy kiedy nie mamy co z kasą zrobić a nie w czasie kiedy oglądamy złotówkę z każdej strony.
   – CPK. Ta spółka to jest tylko maszynka do robienia pieniędzy przez o ile pamiętam 4 czy 5 lat nie ruszyło nic. Nawet działek pod CPK nie mają wykupionych. To wydmuszka i to na kaczych nogach. A spółka w setkach tysięcy sobie kasę wypłaca za nic bo ,,tłuste koty” najeść się muszą. Megalomania na pokaz.
   – oprócz tej ulicy Kaczyńskiego to jakoś nie widziałem nigdzie protestów opozycji na ulicy, żeby nie dać nazwy ulicy jakiegoś patrioty. Za to PiS zrobił aferę na całą Polskę, że jak to jedna szkoła śmiała wybrać imię znanej lokalnej baronowej co przysłużyła się lokalnej społeczności a nie Papieża Jana Pawła II. To demokracja czy totalitaryzm, że władza państwowa będzie wybierać imiona dla szkół.
   – Stawianie pomników polskim Bohaterom. PiS na siłę nielegalnie w Warszawie popiersie Kaczyńskiego. Na siłę i sam Jarek Kaczyński otwierał czyli zachęcał do nielegalnych rzeczy. Było wielu Prezydentów nie tylko Lech Kaczyński. Dla mnie był Prezydentem, ale nie kimś na miarę Polskiego Papieża Jana Pawła II, który łączył a nie dzielił Polaków i dlatego jego pomniki mogą być w całej Polsce. Ale czym zasłynął Lech Kaczyński oprócz tego, ze był Prezydentem. Pod groźbą zestrzelenia leciał do Gruzji a potem jak pilot bał się lądować w Tbilisi to kazał go zwolnić bo nie posłuchał. Efektem był potem Smoleńsk, który Lech Kaczyński zasłynął i zrobiono z niego nie wiadomo jakiego bohatera.
   – Zakup sprzętu wojskowego. No i gdzie ten sprzęt. Umów od cholery a rakiety rosyjskie na niebie. Sprzęt w większości pamięta PO-PSL albo i dalej. Na razie z tego co ma PiS to możemy sobie samolocik z papieru zrobić i rzucić w ruskie czołgi. Taka nasza obrona. Jak dziennikarze pytają PiS o chociażby Patrioty to nabierają wody w usta bo nic nie ma.

   O srebrnikach mówisz. Tak masz rację ta PiS-owska Targowica za srebrniki wszystko zrobi na pokaz. Patriotyzm na pokaz, Bóg na pokaz. Nasza wydumana wielkość na pokaz. Wszystko na pokaz a sobie tylko kieszenie napychają i oszukują takich jak Ty co w nich wierzą a oni się śmieją, ze ktoś w te brednie wierzy i jeszcze rozpowszechnia. Obudź się człowieku bo Ci propaganda PiS-u przysłoniła świat realny bo judaszowych srebrników szukasz nie tam gdzie trzeba.

   • Uważasz ruch ludowy za dziadostwo nazywając to szmatą? Nie kto inny jak minister rolnictwa Jurgiel z PiS-u nagle pod pomnikiem Witosa składał chciał kwiatki i jeszcze jakieś uroczystości robił ku czci Witosa. Człowieka, który zakładał PSL. To co PiS też jest dla Ciebie ,,szmatą”? PiS próbował wejść w buty PSL tylko widzieli, ze nie mają szans to odpuścili. Odpowiem też do tych propozycjach PIS dla PSL by wziąć wymienić Ziobrę na PSL. Mam sprawdzonych informatorów co znają samego Kosiniaka-Kamysza i wiem, ze takie propozycje padały, ale PSL nie chciało. Zwłaszcza po tym jak PIS chciał zniszczyć klub PSL w poprzedniej kadencji bo chcieli ich uciszyć tak jak Wy pisiory próbujecie. I nie jest to żadna Batiuszka z Oleszyc.

 3. Do Osła bo tam nie można odpowiedzieć odnośnie koalicji PSL z PiS-em. Z tego co wiem od swoich informatorów to PiS może zaoferować bo PSL też jest konserwatywne, ale PSL nie chce i chcieć nie będzie. Za to od strony Konfederacji może jakaś koalicja powstać. Np. z Ruchem Narodowym. I to jest potwierdzone info bo widziałem kiedyś wywiad z Posłem Urbaniakiem i w razie czego Ruch Narodowy nie wyklucza koalicji i olania Konfy z PiS-em jakby brakowało im akurat tylu posłów do większości. NAwet Kaczyński tego nie wyklucza, ze z Ruchem Narodowym coś może być na rzeczy https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3030988,prezes-pis-zostal-zapytany-o-mozliwa-koalicje-z-konfederacja-padla-twarda-odpowiedz-z-braunem-i-korwinem-na-pewno-nie

 4. Ale tak naprawdę rzecz biorąc Prawo i Sprawiedliwość to w pełni Polskie rządy.
  Platforma obywatelska to partia niemiecka pod butem ruskich.
  Lewica to pieski ruskich.
  No i wreszcie ten PSL partia, ci się sprzedadzą nawet diabłu aby tylko zarobić.
  I taka jest prawda której w żaden sposób nie można podważyć.

 5. W pełni Polska partia. I robi to co Rosji na rękę czyli kłótnie z UE 😀 Przecież jak wydljdziemy z UE bo PiS tak chce choć się łamie ostatnio bo im kasy brakuje to tylko na Rosję będzie mógł PiS liczyć. Nie bez kozery jeszcze w styczniu Morawiecki wśród przyjaciół Putina mówił, że ,,jest wśród przyjaciół”. Widzę że na Lewicy i PO miałeś jak napisać, że nie propolską partią. Ale na PSL to jedynie co się wysiliłeś to jakaś plota, że PSL idzie z każdym. To czego PSL nie ma w takim razie z PiS-em. Bo nikt nie jest głupi być w koalicji z PiS-em bp to.polityczna śmierć. Przekonał się o tym Leppper i Giertych a teraz Gowin i możliwe, że Ziobro też. I to jest właśnie prawda, której nie da się podważyć.

   • Nazwa pozwolisz, ze do Twoich komentarzy odniosę się w jednym bo tam już nie ma miejsca. Napisanie komentarza nie zajmuje mi dużo czasu. Umiem szybko pisać i umiem swoje myśli przelewać z łatwością na klawiaturę a, że posiadam trochę wiedzy to tym bardziej nie muszę szukać informacji i ich czytać tylko po prostu się dane rzeczy wie. Pytasz o mojego pracodawcę. Pisałem nie raz, że jestem przedsiębiorcą i sam sobie jestem szefem i mogę sobie robić z czasem co chce ważne by praca była zrobiona. I nie jest nią pisanie komentarzy i nikt mi za to nie płaci. Odpisuje na wszelkie komentarze gdyż mam co do tego co w nich zawarte zdanie odmienne i nie lubię zostawiać niezakończonych tematów. Dlatego też nieraz wychodzi to ok. 1 w nocy bo wtedy dopiero idę spać bo mogę. Wiem, że jest mnie dużo tutaj, ale jak Ciebie atakują w dwóch lub trzech to jakoś trzeba się bronić siebie i swoich racji. Wiem, że wiele osób to boli. I to nie jest nienawiść. Nienawistny to jest co najwyżej PiS z Kaczyńskim na czele. Tam z nienawiści nawet do kłamstwa się uciekają. Cała ta ich propaganda jest oparta na kłamstwie i to smoleńskim. A jak na kłamstwo mam straszną alergię. Mam nadzieję, że choć trochę zaspokoiłem Twoją ciekawość 😉

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here