Nieopodal budynku Starostwa Powiatowego, przy ul. Unii Lubelskiej, ruszyła budowa pomnika płk. Stanisława Dąbka.

O planach wzniesienia pomnika pułkownika piechoty Wojska Polskiego, dowódcy Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej pisaliśmy rok temu. Inicjatorem jego budowy był Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, a w październiku Rada Miejska w Lubaczowie uchwaliła Uchwałę nr 399/XXXVI/2021 akceptującą wzniesienie pomnika. Na jej podstawie odstąpiono od wyboru projektu pomnika w drodze konkursu. Obecnie trwają prace budowlane.

Zgodnie z projektem, którego autorem jest Marek Dryniak – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pomnik ma być wykonany z odlewu z brązu i mieć wysokość 2800mm. Natomiast jego cokół z granitu polerowanego ma mieć wymiary 1550/1700 mm. Ponadto teren wokół pomnika ma zostać wyłożony kostką.

Dodatkowo, na płycie marmurowej wykonane zostaną inskrypcje. Niżej przedstawiamy treść, jaka zostanie umieszczona na ścianach pomnika.

W HOŁDZIE
PŁK. STANISŁAWOWI DĄBKOWI
1892-1939
OBROŃCY LUBACZOWA W 1918 .R PRZED WOJSKAMI UKRAIŃSKIMI
BOHATEROWI WOJEN O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE
ODRODZONEJ RZECZYPOSPOLITEJ
1918-1921
OFICEROWI BEZ SKAZY
DOWÓDCY LĄDOWEJ OBRONY WYBRZEŻA
PODCZAS NIEMIECKIEGO NAJAZDU W 1939 R.
WIERNEMU DO KOŃCA ŻOŁNIERSKIEJ PRZYSIĘDZE
KAWALEROWI ORDERU WOJENNEGO VIRTUTI MILITARI
AWANSOWANEMU POŚMIERTNIE NA STOPIEŃ GENERAŁA BRYGADY
HONOROWEMU OBYWATELOWI MIASTA LUBACZÓW
GMINY HORYNIEC I GMINY LUBACZÓW
Społeczeństwo Miasta Lubaczowa, Gminy Lubaczów, Gminy Horyniec Zdrój
i Powiatu Lubaczowskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Leśnicy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Instytut Pamięci Narodowej.
06.06.2021 r.

Treści na ścianach bocznych:

W SŁUŻBIE NIEPODLEGŁEJ
LUBACZÓW 1918
WALKA O GRANICE ODRODZONEJ POLSKI 1918-1921
ZAMBRÓW – WŁOCŁAWEK 1920-1922
LUBLIN 1922-1925
CHEŁM 1925-1928
SŁUŻBIE NIEPODLEGŁEJ
TOMASZÓW MAZOWIECKI 1928-1929
ZAMBRÓW 1929-1930
CHEŁM 1930-1935
ZŁOCZÓW 1936-1939
GDYNIA-OKSYWIE 23 VII – 19 IX 1939

Napis na ścianie tylnej

w formie pieczęci

ZWIĄZEK OBROŃCÓW
Król. woln. miasta Lubaczowa

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

15 komentarze

 1. Powstają pomniki, murale naszych Bohaterów. Czekałem na taka władzę która kultywuje nasza historię.
  ,,Bo być Polakiem „ to znaczy poznawać historią naszego kraju, tradycję i obyczaje. Dzięki temu jest nam łatwiej zrozumieć, o co i dlaczego kiedyś nasi pradziadkowie tak bardzo walczyli o naszą ojczyznę, dlaczego tak bardzo bronili polskiego języka. A wszystko to po to abyśmy my i nasze następne pokolenie mogli poczuć się Polakami i być z tego dumni.
  Dziękujemy wam za to.

 2. (…) Społeczeństwo Miasta Lubaczowa, Gminy Lubaczów, Gminy Horyniec Zdrój
  i Powiatu Lubaczowskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Leśnicy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Instytut Pamięci Narodowej.
  06.06.2021 r.
  Szkoda, że nie dodano: Sędziowie, Adwokaci, Prokuratorzy, Lekarze, Nauczyciele, Policjanci.No tak, oni nie są tego godni. Nie to co Leśnicy prawa i sprawiedliwości.

 3. Również zabiorę swoje zdanie w tej dyskusji bo widzę, że jest żywa. polak2010. Przeżywasz te murale i pomniki jakbyś bez nich żyć nie mógł. Jakby to była dla Ciebie kwintesencja życia a nie rodzina i jak ją utrzymać. Wiem, że taki wierny wyznawca PiS jak i cały PiS macie jakiś pęd do pomników by ich stawiać jak najwięcej a potem stoi taki pomnik i tylko stoi. W Tarnowie to PiS nawet nielegalnie stawiał. Pomnik to pomnik i nic więcej. Raz do roku bukiety się pod nim złoży i tyle. Nic to w niczyim życiu nci nie zmienia. Bo inflacja i ludzkie problemy zostają i żaden pomnik tego nie załatwi. Naprawdę irytuje mnie ten Twój patriotyzm na pokaz a nie taki prawdziwy z serca. PSL zbudował pomnik Niepodległości koło LO. I co przeżywał ktoś jak Ty. Upamietnił ofiary walk w latach 1939-1956. Albo pomnik katyński na nowym cmentarzu w Lubaczowie gdzie PiS teraz razez z Poseł Pamułą i Starostą z Pis Swatkiem kwiaty składają a Ty potem piszesz jak to dbają o historię. Nie pisz, więc bzdur, że PSL miał gdzieś historię i jej nie upamietniał kiedy trzeba było. Co do mojego zdania na sam pomnik. Radni tak zadecydowali to szanuję ich decyzję. Tylko czy sam Dąbek jest w tym Lubaczowie jako bohater. Zrozumiałbym jakby pomnik Dąbka stawiano na terenie szkoły nr 1 lub w Dąbkowie. Mozna przesądzić trochę z ilością uhonorowań danej osoby. Niedaleko Szkoły im. gen. Dąbka z muralem gen. Dąbka będzie stał pomnik gen. Dąbka. Dobrze, że ulice Dąbka są na obrzeżach bo nirmlanie Lubaczów na Dąbków trzeba by było zmienić. Trochę moim zdaniem za duzo Dąbka w Dąbku. W tym miejscu można by było postawić pomnik np. Andrzeja Bednarza, który był Starostą Lubaczowskim przed Wojną i przydwodcą strajków chlopskich wobec dyktatorskiej wladzy Sanacji a po wojnie od 1944 roku do chyba 1950 był dalej starostą lub np. Ks. Sobczyńskiego, który w czasach epidemii cholery nieoficjalnie przewodził miastem Lubaczów. O nich się nie pamięta. Nie samym Dąbkiem historia naszego powiatu stoi. Ale cóż gen. Dąbek jest bardziej nośnym nazwiskiem. Co do tego napisu co ,,Sanacji swąd” zauważył. Dla mnie też to trochę jak kwiatek do kożucha pasuje. Bardziej by pasowało sformułowanie ,,Lasy Państwowe” niż Lesnicy bo wszystko inne wynienione jest jako organziacja czy to mieszkańców czy instytucja. Natomiast ,,leśnik” to bardziej nazwa grupy zawodowej. No, ale cóż Pana Zagrobelnego muszą być wyróżnieni bo to PiS. Dla mnie leśnik to tak samo jak prokurator, adwokat czy nauczyciel czy osoby z innych grup zawodowych. Tutaj nie powinno się jakoś wybierać bo albo wszyscy albo nikt. I w końcu sprawiedliwości stałoby się zadość. A co do tego co napisał ,,123″ to zapewne jak wspomniałem pomnik trzeba będzie utrzymywać i choć raz ta betonowa się przydała bo tyle kawek nie ma w centrum Lubaczowato może będzie tańsze jego utrzymanie. Reasumując szanuję decyzję i chęć, ale nie ma się co wielce ,,podniecać” bo to tylko pomnik jak wszędzie wiele takich.

    • Jest takie powiedzenie: pycha kroczy przed upadkiem. Pasuje do ciebie jak ulał. Przerośnięte ego i narcyzm. Ech, szkoda dalej pisać, bo to jak grochem o ścianę. Nie ma lekarstwa na samouwielbienie, medycyna rozkłada ręce.

     • Szukasz igły w czyimś oku nie widząc belki w swoim. Skoro uważasz mnie za ,,pysznego” to nie wiesz co znaczy to określenie. Żadne samouwielbienie ani narcyzm tylko wyrażanie swojego zdania. Ty wyrażasz swoje a ja wyrażam swoje. A, że ono jest dość ostre wobec obecnej władzy to znaczy, ze ta władza na to zasłużyła jak na ostry skecz od Neonówki. Widzę jednak brak poszanowania do odmiennego zdania niż Twoje, ale właśnie u Ciebie szanowny Mańku. Zobacz na swoje komentarze i styl języka w jakim się w nich posługujesz. To jest właśnie ta ,,belka w oku”, której nie widzisz.

     • AntyPiS przesadnie krytykuje PiS, ale akurat w tym długim komentarzu po prostu wyraził swoją opinię na temat pomnika gen. Dąbka. Swoją własną opinię i bez żadnej pychy, nawet prawie nie krytykując przy okazji PiSu, może troszkę pośrednio poprzez Lasy, które są i były upolitycznione za każdej władzy, bardziej niż inne grupy zawodowe, o których mowa w komentarzach. Pyszny to jest ten drugi stały komentator, który nawet nie dyskutuje (bo tych co mają inne niż on poglądy uważa za osłów, a Ty Mańku o tym drugim nic) tylko wygłasza swoje zdanie, jak telewizornie, które zamiast obiektywnie przekazywać informacje, przekazują to co potrzebne ich mocodawcom.

     • Do kolegi o nicku Osioł. Bo widzisz, ten drugi mnie nie interesuje. Widzę w jego postach zawoalowaną chęć sprowokowania takich, jak AntyPiS. I AntyPiS daje się nabierać i wywala epistoły, od których oczy bolą od samego patrzenia, a czytać nie warto. Do każdej sprawy podłącza krytykę PiS-u i to zaczyna być nudne. Co do jego opinii o pomniku: gen. Dąbek jest bohaterem Lubaczowa, bo tu walczył i kierował obroną miasta. W Dąbkowie mieszkał i został tam upamiętniony w sposób godny. To chyba wystarczy. Więc czasem wyrażanie opinii dla samej chęci zaistnienia w sieci jest bezsensowne.

 4. Maniek co do Twojego komentarza z 13:06 to muszę odpowiedź zostawić tutaj bo tam w wątku nie ma już możliwości odpowiedzi. polak2010 nie pisze tych swoich bzdur by prowokować. On tak myśli i niestety sieje propagandę. Pisze takie głupoty, że nie da się przejść wobec nich obojętnie. Co nasłucha się w TVPiS to pisze tutaj. Ja z polakiem2010 z 4 lata chyba prowadzę a przynajmniej chcę prowadzić dyskusję tylko polak2010 nie potrafi dyskutować to się do mnie nie odzywa. Dla mnie to jest lokalny troll PiS-u, który dostaje kasę za sianie propagandy. Mogę się mylić, ale jeżeli to co pisał było za darmo to też nic pozytywnego. Drugi wątek to jest to, ze mogłem napisać to krócej. Mogłem, ale zaraz taki jak Ty czy polak2010 zaczęlibyście pisać, że jestem jakimś antypatriotą a temat jest złożony w pewnym sensie ,,delikatny”. Dlatego by uniknąć niedomówień wolałem opisać swoje stanowisko w tej sprawie dokładnie by je zrozumiał każdy i wskazać powody dlaczego myślę tak a nie inaczej. I krótka forma komentarza nie mogła tutaj zaistnieć. Pomnik Dąbka jest to temat ważny bo zmienia krajobraz Lubaczowa i wyłoniła się dyskusja a ja jako osoba, która jest aktywny i są osoby takie co czekają na mój komentarz w tej sprawie tak jak inni postanowiłem zabrać głos w tej sprawie i wyrazić swoje zdanie i jak ja to widzę. Chyba mogę wyrazić swoje zdanie co nie. No chyba, że jest cenzura jak za PRL i nie można się wypowiadać bo się nie jest fanem partii rządzącej.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here