We wtorek (06.12) w Lubaczowie oficjalnie odsłonięto Pomnik gen. Stanisława Dąbka.

O planach wzniesienia pomnika pułkownika piechoty Wojska Polskiego, dowódcy Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej, pisaliśmy po raz pierwszy w czerwcu 2021 roku, choć tak naprawdę pomysł jego wzniesienia pojawił się jeszcze wcześniej. Inicjatorem jego budowy był Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, a pomysł ten poparła Rada Miejska w Lubaczowie. W późniejszym terminie do inicjatywy włączyły się samorządy gminy wiejskiej Lubaczów, gminy Horyniec-Zdrój, powiatu lubaczowskiego i województwa podkarpackiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Pierwotnie odsłonięcie pomnika zaplanowano na 2021 rok, ale prace nieco się wydłużyły.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się w Konkatedrze, gdzie odprawiona została msza święta w intencji gen. Stanisława Dąbka, jego rodziców i podkomendnych Żołnierzy Wojska Polskiego. Po Liturgii uczestnicy udali się na skwer przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie, gdzie odśpiewany został hymn państwowy, powitano zaproszonych gości oraz poświęcono i uroczyście odsłonięto Pomnik gen. Stanisława Dąbka. Tutaj także odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

Autorem projektu pomnika jest Marek Dryniak – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sam pomnik jest wykonany z odlewu z brązu i ma wysokość blisko trzech metrów.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie, gdzie zaproszeni goście wystąpili z okolicznościowymi przemówieniami, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 przedstawili program artystyczny. Dr Zygmunt Kubrak zaprezentował także sylwetkę Generała Stanisława Dąbka.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

23 komentarze

  • Pani Weroniko. Brakło jednego. Rozmowy z ludźmi. Cała sprawa wyszła tak, że zamiast zapytać społeczność Lubaczowa czy chcą w ogóle pomnik Gen. Dąbka a może kogoś innego związanego z naszą społecznością. Władza sobie powiedziała tak stawiamy pomnik i już a jak widać wiele osób to się nie podoba, że coś takiego robi się na siłę i za plecami lokalnej społeczności. Obróćmy to w inną strona jakby nasza władza była bardzo postępowa i dała jakiś pomnik np. związany z LGBT co Pani zapewne nie jest w smak. I nikt Pani by nie pytał. Na pewno Pani byłaby niezadowolona tak jak ludzie co są krytyczni do pomnika bo cos na siłę im się wcisnęło. Sam pomnik w oczach wielu nie został uhonorowaniem gen. Dąbka a symbolem wyniosłości lubaczowskiego PiS. Do tego dochodzi okres zimowy gdzie nie ma kasy na oświetlenie ulic w Lubaczowie a na pomnik mają. To tym bardziej budzi powszechne rozgoryczenie. Są rzeczy, ze to nie czas i miejsce. I nie raz o tym wspomniałem, że tak to się skończy czyli wielką kłótnią a w zamian dostawałem hejty i wyzwiska, ze nie jestem Polakiem. A powiem szczerze najbardziej to mi szkoda właśnie Gen. Dąbka bo przez to jego legenda została zbrukana w całej tej szamotaninie. PiS-ie czy było warto robić taką szopkę?

    • Dostali kasę to ruszyli rynek w Lubaczowie. Pamięta Pani jak krytykowano Lubaczów, że rynek w Lubaczowie jest za przeproszenie ,,zasrany przez ptaki” i nieco zapuszczony. No to zrobiono nowy rynek, który jak wiadomo jak to rewitalizacja w Polsce został zabetonowany w całości i nie dograno sprawy tych drzew co by dawały cień. Pamiętam nawet nie rynek a park na ten dzisiejszy rynek się mówiło. Pamiętam te połamane, stare ławki i te kawki latały nad Tobą. Taki rynek ma swoje plusy i minusy. Na pewno można było zrobić to lepiej, ale całkiem źle nie jest. Targ to była chybiona inwestycja. Ludzie są przyzwyczajeni do targu koło Biedronki czy w centrum miasta. To było trochę na uboczu i dlatego się nie sprzedało. PiS wcisnął pomnik na siłę. O ile rynek czy nawet ten nieszczęsny targ jakoś można wykorzystać no to ten pomnik po prostu będzie sobie stał i tyle. Jak napisałem PiS trafił też w zły czas kiedy taki rzeczy nie powinno się robić bo to samo w sobie źle będzie wyglądało. Ale oni chcieli na siłę się pokazać to teraz zbierają cięgi bo na ulicach ciemno a na samej uroczystości mało co ludzi i jeszcze jak jedna Pani napisała dziecko jej się z tego zimna rozchorowało. To nie był czas i miejsce na taki pomnik. Na pewno można było to rozegrać lepiej co nie raz pisałem a w zamian odsądzano mnie od bycia Polakiem i patriotą. A w całej tej sprawie to tak naprawdę tylko Gen. Dąbka żal, ze został w to wmanewrowany.

     • Ja jeszcze przed powstaniem tego targowiska mowilem ze to się nie przyjmie. Mieszkancy sa przyzwyczajeni ze przy okazji np wplaty na poczcie, wstapia do Kościoła, potem na targ, spotkaja kogos, porozmawiaja itp. bylem wysmiewany. Tymczasem po latach smialo im moge odpowiedzieć- aha no i co? Nie gadal ja?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here