W niedzielę (22.09) w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę śmierci gen. Stanisława Dąbka połączone ze wspomnieniem mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki.
Wydarzenie zostało zorganizowane w związku rocznicą śmierci gen. Stanisława Dąbka – honorowego obywatela Gminy Lubaczów, a zostało tradycyjnie połączone z upamiętnieniem mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947, oraz o ofiar represji sowieckich i niemieckich, poległych w czasie II wojny światowej. Obchody zainaugurowała msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbkowie, którą sprawowali ks. Krzysztof Górniak – wikariusz parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie oraz ks. dr Wiesław Banaś – Kanonik honorowy kapituły katedralnej.
Po zakończonym nabożeństwie głos zabrał Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że minione wydarzenia i bohaterskie postawy walczących Polaków są częścią naszej historii, a naszym obowiązkiem jest z należytym szacunkiem pielęgnować pamięć o nich. Przywołał także postać generała Stanisława Dąbka, który był mieszkańcem tej miejscowości. To na jego cześć w 1949 roku, na wniosek mieszkańców, została zmieniona jej nazwa z Felsendorfu na Dąbków. Był bohaterem, obrońcą Lubaczowa w walce z Ukraińcami w 1918 r., obrońcą Lwowa, bohaterem w czasie wojny polsko – bolszewickiej, doskonałym dowódcą. Stanisław Dąbek przeszedł do historii, jako uosobienie i wzór żołnierskiego męstwa, wytrwałości i poświęcenia. Poległ podczas II Wojny Światowej, której okrutne żniwo zabrało życie także mieszkańcom Dąbkowa i Opaki.
Na okoliczność uroczystości w Dąbkowie po raz kolejny Pani Elżbieta Frankowska, miejscowa poetka, napisała wiersz pt. „ Hołd wdzięczności”, który przeczytał Waldemar Strojny – Radny Gminy Lubaczów. Na zakończenie wydarzenia, przy pomniku poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Wójt Gminy Lubaczów wraz z delegacją złożył również kwiaty przy Krzyżu Niepodległości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości za tę piękną patriotyczną postawę. Dzięki Państwa obecności nie tylko zachowujemy pamięć o naszej historii, ale także uczymy jej młodych mieszkańców naszej Gminy – czytamy na stronie samorządu.
Galeria zdjęć.
elubaczow.com, gminalubaczow.pl
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
Polacy napiszę jedno. Wstyd mi za Was, że nie chcecie pomóc powodzianom z poł.zach. Polski w tym trudnym dla nich czasie. Skąd taki wniosek? A między innymi z tego co widziałem w Biedronce a raczej nic tam nie widziałem bo nawet kosza na dary nie postawili, no bo w Lidlu stoi kosz a w nim dosłownie 5 rzeczy włożonych dzisiaj od godziny 6-7 ( w chwili zakupów była 15.10). Pamiętacie zbiórki organizowane rok czy dwa lata temu dla biednych wojennych uchodźców? Wtedy mieliście gest i byliście hojni!
Zbiórki organizowane przez lokalne władze też są biedne. Nawet w kościołach mizernie jak mówią zbierający tu i tam.
Im większy katolik, ty gorszy skurw…
Dlaczego pan tak nienawidzi katolików, czy ktoś zrobił panu kiedyś krzywdę ?
A może to co można kupić w Biedronce czy Lidlu powodzianie już mają? Np. z artykułu z wczoraj o 17:33 na bielsk.eu:
„Od kilku dni najważniejsze potrzeby: żywność, woda i środki higieniczne są w pełni zaspokojone, dlatego darczyńcy są proszeni albo o przekazywanie rzeczy takich jak osuszacze, ozonatory i myjki, albo o przekazywanie darowizn finansowych.
„Dzięki nim jesteśmy w stanie zakupić specjalistyczny, droższy sprzęt potrzebny na miejscu, a także zabezpieczyć pomoc dla powodzian na kolejne miesiące i lata. Nie kupujmy i nie przynośmy na zbiórki wody, żywności, wody, papieru toaletowego itp.” – czytamy w mailu nadesłanym do redakcji.”
Cały artykuł: https://bielsk.eu/podlaskie/49334-kolejne-transporty-wyruszyly-na-poludnie-polski-czego-najbardziej-potrzebuja-powodzianie-foto
Pogłos słyszę,słyszę pogłos.
👏👏👏👏