W Lubaczowie wzniesiony zostanie pomnik gen. Stanisława Dąbka

11

W Lubaczowie wzniesiony zostanie pomnik gen. Stanisława Dąbka. Mieścić się on będzie na skwerze u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Unii Lubelskiej.

Wizualizacja pomnika, fot. Informator Miejski „Lubaczow.pl”.

Budowę pomnika zainicjował Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Decyzja o jego budowie zbiegła się z obchodami stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

– Starania o uczczenie pamięci Obrońców Lubaczowa podjął już w 1929 r. Zawiązek Obrońców Lubaczowa, uzyskując wsparcie władz samorządowych. Jednak idea ta nie doczekała się realizacji z powodu wybuchu wojny. Dopiero w 2018 r. Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej powrócił do realizacji tej idei, podejmując uchwałę o wystąpieniu z inicjatywą budowy pomnika Stanisława Dąbka – czytamy w najnowszym wydaniu Informatora Miejskiego „Lubaczow.pl”.

Autorem projektu pomnika jest Marek Dryniak – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Realizację inwestycji wesprzeć finansowo ma Gmina Lubaczów, Gmina Horyniec-Zdrój, Gmina Miejska Lubaczów, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Starostwo Powiatowe, które także przekazało plac pod budowę.

Niżej publikujemy propozycję treści tablic, które umieszczone zostaną na ścianie czołowej cokołu pomnika i na ścianach bocznych.

Propozycja treści tablicy na ścianie czołowej pomnika:

W hołdzie Generałowi Stanisławowi Dąbkowi [1892-1939]
Honorowemu Obywatelowi Miasta Lubaczowa,
Obrońcy Lubaczowa w 1918 r. i bohaterowi wojny o niepodległość i granice
Odrodzonej Polski [1919-1920],
Bohaterskiemu dowódcy lądowej Obrony Wybrzeża Morskiego we wrześniu 1939 r.
Oddał życie w obronie niepodległości w imię żołnierskiego honoru.
Bóg-Honor-Ojczyzna
Społeczeństwo Miasta Lubaczowa, Gminy Lubaczów i powiatu lubaczowskiego

Propozycja treści na ścianach bocznych:

W SŁUŻBIE NIEPODLEGŁEJ
LUBACZÓW 1918
WALKA O GRANICE ODRODZONEJ POLSKI 1919-1920
ZAMBRÓW – WŁOCŁAWEK 1920-1922
LUBLIN 1922-1925
CHEŁM 1925-1928

W SŁUŻBIE NIEPODLEGŁEJ
TOMASZÓW MAZOWIECKI 1928-1929
ZAMBRÓW 1929-1930
CHEŁM 1930-1935
ZŁOCZÓW 1936-1939
GDYNIA-OKSYWIE 23 VII – 19 IX 1939

Stanisław Dąbek urodził się w Nisku, ale od najwcześniejszych lat związany był z Lubaczowem, w pobliskim Felsendorfie (1 km od Lubaczowa) spędził lata dziecięce i młodzieńcze. W latach 1901-1905 uczęszczał do szkoły wydziałowej w Lubaczowie, gdzie ukończył 5 i 6 klasę. Maturę zdał w Sokalu, w studium nauczycielskim. Pracę zawodową rozpoczął w Bóbrce, miejscowości w okolicach Lwowa, jednocześnie studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Został powołany do służby wojskowej w austriackim 34 pułku strzelców w Jarosławiu. W 1914 roku ukończył oficerską szkołę rezerwy. W czasie I wojny światowej awansował do stopnia porucznika, dowodząc kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu.

W przededniu II wojny światowej pod koniec lipca 1939 został wyznaczony dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża. Podjął aktywne prace nad umocnieniem pozycji obronnych i wzmocnieniem uzbrojenia podległych mu jednostek. Podczas kampanii wrześniowej dowodził aktywnie całością sił lądowych zgromadzonych wokół Gdyni. Wobec przeważających sił Wehrmachtu i odcięcia wojsk polskich na Wybrzeżu od pozostałej części kraju podjął decyzję o ewakuacji na Kępę Oksywską. Wieczorem 19 września 1939, w obliczu nieuchronnej klęski, odebrał sobie życie strzałem w głowę. Jego ciało spoczęło w Gdyni.

Po śmierci, w 1964 roku, awansowano go na generała brygady. Odznaczono go Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Medalem Niepodległości, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym krzyżem Zasługi. Pośmiertnie otrzymał Order Krzyża Grunwaldu II klasy. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 1 i jedna z ulic miasta.

AH, elubaczow.com, Lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

11 komentarze

  1. I znowu drzewa będą wycinane, a reszta miejsca wyłożona zostanie kostką brukową? Czy na pewno to jest dobre miejsce? Jaki będzie koszt tej budowli? Czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na edukację? A może lepszym „pomnikiem” byłoby utworzenie nagrody/stypendium imienia generała? Najlepiej postawić pomnik żeby gawrony miały na co robić
    Życzyłbym trochę więcej kreatywności członkom towarzystwa.

  2. Wydaje mi się ze bohaterstwo niejedno ma imię (odsyłam do dziela Pana Kubraka o Lubaczowie). Czlowiek który nie majac broni by bronic tworzy oddzialy „kosynierow” i wysylajac ich do walki nie moze ba nie powinien strzelac do siebie. Moze po wojnie jego zapal, jego odoba bardziej przyczynilaby sie do chwaly Polski a i moze Lubaczowa. Powstanie miejsce gdzie wladza lokalna bedzie ustawiac sie w rządku do zlozenia kwiatów. A i mamy pomnik ktory to spełnia, mamy sxkole co nosi jego imię poprostu mamy! ZastPimy iwana innym żołnierzem po co. Wystarczylo skuc gwiazdę i byloby podobnie. Ale cóż nie swoje pieniadze wydaje sie bardzo łatwo.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here