Dwa dni trwała II Międzynarodowa Konferencja Gospodarcza – Ziemia Lubaczowska, w której uczestniczyli goście z Polski, Niemiec i Ukrainy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania relacji i podpisania deklaracji i porozumień.

Wydarzenie zostało zorganizowane w dniach 13-14 czerwca br. przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Gminy Lubaczów. Partnerem głównym było Województwo Podkarpackie, a partnerami instytucjonalnymi: Powiat Lubaczowski, Związek Powiatowo- Gminy „Ziemia Lubaczowska” oraz Gmina Lubaczów. Honorowym patronatem konferencję objął Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński.

W konferencji uczestniczyła delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Saarpfalz w Niemczech, goście z Ukrainy m.in. ze Lwowa, Jaworowa, Kalusza, Rawy Ruskiej, z Deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy Pavlo Bakuncem na czele, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Dyrektor Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. Polsko-Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej – Jadwigi Emilewicz Marcin Chruściel, przedstawiciele Województwa Podkarpackiego, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, PKP Polskich Kolei Państwowych SA Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie, Podkarpackiego Funduszu Rozwoju, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, samorządowcy z powiatów: lubaczowskiego, karkonoskiego, przemyskiego oraz tomaszowskiego, a także przedsiębiorcy.

Konferencja była okazją do nawiązania kontaktów i zdobycia wiedzy o możliwościach rozwoju i dostępnym wsparciu. Organizatorom zależało na dotarciu do przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw, aby podczas wydarzenia stworzyć przestrzeń do wymiany dobrych praktyk w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, integrować, pomóc w zdobyciu cennych kontaktów, a także umożliwić nawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami.

Uczestnicy mieli także możliwość zapoznać się z istniejącymi i planowanymi terenami inwestycyjnymi w mieście Lubaczów oraz gminie wiejskiej Lubaczów, a także poznać walory Roztocza , podczas tematycznych wizyt studyjnych. Ważną częścią konferencji były spotkania B2B, podczas których przedsiębiorcy mogli nawiązywać ze sobą bezpośrednie kontakty.

Podsumowaniem dwudniowej aktywności było  podpisanie „Deklaracji o wspieraniu MŚP z terenu pogranicza polsko –ukraińskiego” przez sygnatariuszy „Międzynarodowego Sojuszu dla pokoju i wspólnoty w Europie” oraz zaproszonych gości. Zadeklarowano w niej m.in. wzajemną pomoc i wolę współpracy na rzecz  budowania potencjału gospodarczego regionów przygranicznych Polski i Ukrainy oraz Partnerów, wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, wzmacnianie współpracy gospodarczej na obszarze pogranicza polsko – ukraińskiego oraz dzielenie się wiedzą, dobrymi praktykami, doświadczeniem i realizację wspólnych inicjatyw służących podnoszeniu jakości życia w społecznościach naszych Małych Ojczyzn, a także promocję działań partnerskich samorządów.

Powiat lubaczowski podpisał także „Porozumienie o Współpracy i Partnerstwie” z zaprzyjaźnionym  Powiatem Karkonoskim, uzgadniając m.in. wymianę doświadczeń i wspólną promocję powiatów, popularyzację dziedzictwa kulturowego obu powiatów, wspólne działania na rzecz turystyki, sportu i rekreacji oraz gospodarki i oświaty.

Konferencja miała miejsce w Dębowym Dworze w Rudzie Różanieckiej i Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

Galeria zdjęć.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

15 komentarze

  1. Ja ja spotykam tyłu Ukraińców w Polsce to się zastanawiam czemu oni nie bronią swojego kraju przecież u nas są tłumy młodych chłopów. A może chodzi o coś innego aby złupić Polskę. Wszystko im się należy bo jest niby wojna, socjal, ulgi, dopłaty itp. I ostatnio mijam Ukraińca który wiezie 2 rowerki i jadą na wypoczynek do Polski bo tanio i darmo, a tam wojna? czy interesy.

  2. Pisiory, pisiory, pisiory…a powiedzcie jaki Wy macie program wyborczy? Bo to że PiS chcecie odsunac od wladzy to juz wiem. Ale jakie macie propozycje dla Polaków? Co oferujecie aby na Was zaglosowac? Konkretnie. Bo byc może zmienie zdanie i zaglosuje na Was. Tylko ja chcę wiedzieć co proponujecie

    • Jak chcesz się dowiedzieć to na stronach internetowych partyjnych interesującej Ciebie partii powinien być taki program polityczny. To co będzie podczas kampanii to jest program wyborczy. Tu są takie różnice. PiS mówi, że nikt inny tylko oni mają program a to zwykła manipulacja a wręcz kłamstwo.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here